Yoğurt Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yoğurt lekesi nasıl çıkar : Yapılan araştırmalar göre Türkiye’de 2 milyon ton yoğurt tüketildiği saptanmıştı. Çok talep edilen bu besin maddesi,ufak kazalar sonucunda kıyafetlere, halıya veya koltuk döşemelerine dökülerek leke oluşmasını sağlıyor.

Bu makale sayesinde: kıyafetlere, halıya ve koltuğa dökülen, kuruyup leke haline gelen yoğurt lekesi nasıl çıkar öğrenebilirsiniz.

Kıyafetler ve Yıkanabilir Kumaşlardan Yoğurt Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yoğurt Lekesi Nasıl Çıkar ?
Yoğurt Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kıyafete bulaşan yoğurt lekesini, aşağıda belirtilen 3 adımda temizleyebilirsiniz.

  1. Leke çıkarıcı sıvı deterjan, leke üzerine dökülerek 1 dakika boyunca yoğurt lekesine nüfus etmesi beklenir. Eğer leke tamamen çıkmadıysa bulaşık deterjanı leke üzerine dökülerek ovalanır. İşlem bittikten sonra soğuk su ile durulanır.
  2. Eğer kıyafette renk kaldıysa(Meyveli yoğurttan dolayı oluşan lekelerde renk kalmaktadır. ): Beyaz ise çamaşır suyuna bastırılır. Renkli kıyafetlerde ise geniş bir kap içine çamaşır sodası + su eklenerek yoğurt lekesi bulaşmış kıyafet bastırılır.
  3. Yoğurt lekesi hala çıkmadıysa kuru temizleme çözücü ( perkloretilen ) kullanılmalıdır. Bu işlem için lekenin alt kısmına kalın bir peçete konur ve leke üzerine kuru temizleme çözücü uygulanır. Ardından yıkanarak kuruması beklenir.

Koltuğa Ve Halıya Dökülen Yoğurt Lekesi Nasıl Çıkartılır ?

  1. Sıvı bulaşık sabunu ve çamaşır deterjanı karıştırılarak içine 1 bardak su eklenir.
  2. Temiz beyaz bir bez ile karışım lekeye uygulanır ve leke çıkana kadar işlem tekrarlanır.
  3. Leke çıkartıldıktan sonra temiz su ile koltuk tekrar silinir ve kurumaya bırakılır. Mümkünse direkt güneş gören bir alanda kurutulmaya bırakılmalıdır.

Yukarıda ki işlemler uygulanmasına rağmen yoğurt lekesi çıkartılamadı ise , kuru temizleme çözücü ile işlem tekrarlanabilir.

Yoğurt lekesi nasıl çıkar sorusuna kesin bir cevabınız varsa yorum yazarak tüm ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Selin