Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar ?

Yataktaki sarı lekeler nasıl çıkar ; Temizleme konusunda en zorlu eşyalardan biri olan yatak zaman içinde üzerinde sarı lekeler belirmeye başlar. Bunun sebebi ise yatağı nemlendiren terin içinde bulunan asitlerin zaman içinde yatakta bıraktığı leke olarak bilinmektedir.

Bu makalede yatakta oluşan sarı lekeler nasıl çıkar, Ter veya saklama koşullarından kaynaklı zaman içinde oluşan yorgandaki sarı lekeler nasıl çıkar, renkli nevresimlere ait yastıkta ki sarı lekeler nasıl çıkar sorularına da cevap bulabilirsiniz.

Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar ?

Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar ?
Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar ?

Yatakta oluşan sarı lekeler nasıl çıkar ; Yatak şekli itibari ile sık yıkanan ve kolay temizlenen bir eşya olmadığı için bulaşan ter zaman içinde sarı lekeler halinde belirmeye başlar. Lekelerden kurtulmak için karbonat , çamaşır sodası veya çamaşır suyu uygulanabilir.

  • Çamaşır Suyu : Yatakta oluşan sarı lekeler için uygulana bilecek en kesin çözüm çamaşır suyudur. Kap içine bir bardak çamaşır suyu ve bir bardak su ilave edilir. Temiz beyaz renk bir bez ile leke üzerine yuvarlak hakaretler ile uygulanır. Sarı lekelerden temizlendikten sonra temiz bir bez ile yatak kutlanarak kurumaya bırakılır.
  • Karbonat + Oksijenli Su : Yatak üzerinde oluşan sarı lekeler için uygulana bilecek diğer kesin yöntem ise karbonat ve oksijenli su karışımıdır. Leke üzerine karbonatı dökün ve üzerine az miktarda oksijenli su dökerek köpürmesini bekleyin. Karbonat tamamen kuruduktan sonra süpürün ve sararmalar geçene kadar işlemi tekrar edin.
    • Çamaşır sodası kullanarak aynı işlem uygulanabilir.

Yorgan Ve Yastıkta Ki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar ?

Yatarken vücudumuzdaki ter, yorgan ve yastığa bulaşarak sarı lekeler oluşmasına sebep olur. Eğer beyaz nevresimler kullanıyorsanız çamaşır suyunda beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkamanız veya direk sarı lekelere çamaşır suyu uygulamanız yeterli olacaktır. Ama renkliler için aynı işlemi uygulamak maalesef mümkün değil. Renkli nevresimler için mümkünse leke çıkartıcı deterjanlar kullanılması en uygun olandır.

  • Sirkenin ter lekelerinde karbonat ile kullanıldığında büyük bir ekti kisi vardır. Sirke kokusundan dolayı yatak için kullanıma uygun olmasa da yorgan ve yastıkta bulunan lekelerin üzerine önce karbonat sonra sirke dökerek lekenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sarı leke temizlendikten sonra her zamanki gibi çamaşır makinesinde nevresimleri yıkayabilirsiniz.
  • Diğer bir yöntem olarak Karbonat + Oksijenli su uygulana bilir. Leke üzerine karbonat döktün den sonra oksijenli suyu ilave edin. Bu yöntem renklilerde hafif solmaya neden olabilir.

Püf Noktalar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler !

  • Yatak üzerinde sarı lekelerin oluşmaması için haftada en az bir kere doğal sabun ve su karışımı yaparak nemlendirilmiş bez ile yatağı silin. Odayı havalandırın ve yatağın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra nevresimleri örtün.
  • Sarı lekeler zamanla oluştuğu için özellikle renkli kumaş üzerinden çıkartmak zor olabilir. Bu nedenle lekenin çıktığı kadarı ile yorgan ve yastık nevresimlerini güneşte kurutmayı deneyin. Güneş sarı lekenin dahada hafif gözükmesini sağlar.

2 Yorum

  1. Sevim