Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yağlı salça lekesi nasıl çıkar ; Yemek hazırlarken kıyafetinize, mutfaktaki halıya, plastik masa örtüsüne salça lekesi sürüldüyse endişelenmeyin.

Bu makale sayesinde beklemiş ve kurumuş yağlı salça lekeleri başta olmak üzre tüm zeminlerde uygula bileceğiniz pratik ve kesin çözümleri bulabilirsiniz.

Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?
Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

Salça ister domatesten veya biberden yapılmış olsun döküldüğü alana hızlı bir şekilde nüfus ederek kırmızı bir leke haline gelir. Özellikle domatesin gıda sanayinde kullanılmak üzre kırmızı gıda boyası üretiminde kullanıldığı bilinmektedir.

Kısacası, salça lekesi beklemiş ve kurumuş haldeyken döküldüğü alana iyice nüfus eder ve çıkarılması zor bir hale gelir.

Kıyafetten Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Eğer salça dolgu halinde kıyafete döküldüyse, dağılmasına fırsat vermeden bıçağın keskin olmayan yüzü kullanılarak sıyrılır.
 • Kıyafetin iç kısmından soğuk su dökülerek yağlı salça lekesinin kumaşa nüfus etmesini engellenir.
 • Kıyafetin öncelikle yağdan kurtulması için yağlı salça lekesinin üzerinde az miktarda bulaşık deterjanı veya sıvı deterjan dökülür ve dairesel hakaretler ile lekeye müdahale edildikten sonra soğuk su ile durulanır.
 • Son adım olarak kıyafet çamaşır makinesinde yıkanır.

Halıdan Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mutfakta yemek yaparken veya dolaptan salçayı çıkarttığınız anda elinizden kayarak halının üzerine dökülmesi çok mümkün bir ihtimaldir.

Eğer mutfak zeminde makineye sığan bir kilim kullanıyorsanız şanslı sayılabilirsiniz. Bu durumda salçayı sıyırıp bulaşık deterjanı ile sildikten sonra gerekirse makinede yıkamanız yeterli olur.

 • Halı üzerine dökülmüş olan fazla salça zemine yayılmasını engelleyerek kaşık yardımıyla toplanır.
 • Sıyırma işleminde halının iç noktalarına salça lekesinin bulaştığını hissediyorsanız süpürge makinesi ile salça vakumlar.
 • Halı ters çevrilerek lekeli alan soğuk su ile durulanır.
 • Sıvı deterjan veya bulaşık deterjanı leke üzerine dökülerek oval hakaretler ile uygulanır.
 • Son olarak soğuk su ile durulanır.
 • Leke tamamen çıkana kadar işlem devam edebilir.

Beklemiş Ve Kurumuş Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

Döküldükten sonra bir süre bekleyen Kurumuş ve beklemiş yağlı salça lekeleri oldukça inatçıdır. Özellikle mutfak duvarlarında gözden kaçan yağlı salça lekelerinden kurtulmak oldukça güçtür.

Duvarda Beklemiş Ve Kurumuş Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yemek yaparken duvar üzerine sıçrayan yağlı salça lekelerine bekledikten ve kuruduktan sonra müdahale etmek her zaman kesin çözüm vermeyebilir.

Eğer aşağıdaki iki işlem uygulanmasına rağmen duvardaki beklemiş ve kurumuş yağlı salça lekesinden kurtulamadıysanız lekeleri zımpara ile kazıdıktan sonra duvarı tekrar aynı renkte boyamayı deneyebilirsiniz.(Zımpara yapılmadığı taktirde salçalı yağ lekeleri boya üzerinde tekrar belirir.)

 • Silinebilir boya yüzeyler için Bulaşık süngeri üzerine bulaşık deterjanı dökülerek duvarda bulunan leke üzerine hafif şekilde uygulanarak durulanır.
 • Yağ sökücü spreyleri su ile seyrelterek leke üzerine sıkabilir bir süre bekledikten sonra temiz bir bezle silebilirsiniz.

Kumaşta Beklemiş Ve Kurumuş Yağlı Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Eğer leke kıyafet ve halı gibi kumaş üzerinde bulunuyorsa, beyaz yüzeyler için sirke, limon veya çamaşır suyu uygulaya bilirsiniz.
 • Renkli kumaşlar için özel leke sökücü deterjanlar kullanılabilir.

Püf Noktalar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Kurumuş lekeler inatçıdır. Salça lekesinden kesin olarak kurtulmak istiyorsanız, bulaştığı andan itibaren size uygun olan yöntemi uygulamaya dikkat edin.

Salça lekesinin döküldüğü alanı temizlemeye başlamadan önce fazla dolguyu zemine bulaştırmadan sıyırmaya özen gösterin.

2 Yorum

 1. Efsun