“Türk Kahvesi” UNESCO Kültürel Miras Listesinde

05 Aralık Perşembe, 2013
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Komitesinin 8. oturumunda “Türk Kahvesi” UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dâhil edildi.
“Türk Kahvesi”  UNESCO Kültürel Miras Listesinde

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Komitesinin 8. oturumunda gündem Türk Kahvesi oldu.

Yapılan oturumda "Türk Kahvesi" UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dâhil edildi. Oturumdan sonra gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, "Türk Kahvesi bugün UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine geçmiş oldu. Bu dosyanın hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Türk Kahvesi Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde 11. unsurumuz olarak yer aldı. Daha önce geçenlerle birlikte her biri birbirinden değerli kültürümüzün yapı taşları olan bu unsurların devamı gelecek. Bu unsurları sadece UNESCO listesine dâhil etmek yeterli değil. Bunların etrafında koruma sistemleri çerçevesinde oluşumlar meydana getirmeliyiz." diyen Doç. Dr. Ahmet Arı, kahvenin nasıl yapıldığını, sunumunun nasıl yapılması gerektiğini, nasıl içildiğini kısaca "Türk Kahvesi" geleneğini yeni yetişen nesillere geçirmek gerektiğini de sözlerine ekledi.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev'in başkanlığında gerçekleştirilen oturuma 116 ülkeden 800'e yakın delege katılıyor.