Tavuklarda Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir ?

Tavuklarda kalsiyum eksikliği nasıl giderilir : tavuklar için hayati önem taşıyan bir durumdur. İnsanlar kadar tavuklar kadarda önemli olan kalsiyum minerali eksik olduğunda tavuklarda bir çok rahatsızlık meydana gelmektedir.

Tavuklarda kalsiyum eksikliği genellikle, kabuksuz yumurta, gaga kırılması, göğüs kemiği incelmesinden dolayı eğriliğin oluşması ve yürümede zorluk yaşamaları ile tespit edilir. Peki, tavuklarda kalsiyum eksikliği nasıl giderilir ?

Tavuklarda kalsiyum eksikliği nasıl giderilir ?

Tavuklarda kalsiyum eksikliği nasıl giderilir ?
Tavuklarda kalsiyum eksikliği nasıl giderilir ?

Kümes de kabuksuz yumurta ile karşılaşıldığında akla ilk önce kalsiyum eksikliği gelmektedir. Bu sonuç her zaman doğru olmaya bilir. Kalsiyum ve fosforun bağırsaklarda emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç duymaktadır.

Kısacası eğer tavuklar da D vitamini eksikliği varsa, kalsiyum ağırlıklı besinlerin tavuklar tarafından tüketilmesi fayda sağlamaz. Öncelikle D vitamini eksikliği giderilmesi gerekir. Kapalı alanlarda yetiştirilen veya kış günleri kümeslerinde kapalı kalan yeterince güneş görmeyen tavuklarda d vitamini eksikliği görülmektedir.

Tavuklarda Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir ?

Eğer d vitamini eksikliğini olmadığından eminseniz Kalsiyum eksikliğini gidermek için tavuklara kalsiyum içeren besinler tüketmeleri gerekir. Kaliteli yemlerde tavuklar için gerekli kalsiyum bulunmaktadır. Satın aldığınız yem çuvallarında kalsiyum değerlerini kontrol etmenizi öneririm. Yem haricinde farklı besin takviyeleri yapılabilir.

  • Yonca Yemi: Yonca yem bitkisi olarak yetiştirilen mükemmel bir besin kaynağıdır. Yonca protein, kalsiyum ve diğer mineraller ile B, C, D, E ve K vitamini açısından zengindir. Yoncayı kendiniz yetiştirebilir veya yem satışı yapan marketlerden kurutulmuş halde satın alabilirsiniz.
  • Yumurta Kabuğu : Yumurta kabuğunda kalsiyum bulunmaktadır. Kabukları biriktirerek yemeleri için tavuklara verebilirsiniz. Yumurta kabuklarını ezerek un ufak hale getirin bu sayede follukta ki yumurtaları yeme alışkanlığı kazanılmasını engellemiş olursunuz.
  • Kuru Haşhaş Tohumu: Kurutulmuş haşhaş tohumunda yüksek derecede kalsiyum bulunur. Tavukların hızlı toparlanması için kısa vadede tüketilmek üzre tavukların yemine karıştırılabilir.
  • Asma Yaprağı: Asma yaprağı da kalsiyum oranı yüksek besinler arasında yer almaktadır.
  • Yeşil Bitki Örtüsü: Tavukları mümkünse yeşil otlar ile örtülü toprak alanlarda gezinmesine müsaade edin. Genellikle tüm otlarda kalsiyum bulunmaktadır.

2 Yorum

  1. Hürçiflik