Tavuk Neden Küçük Yumurtlar ?

Bu yazıda çoğu tavuk yetiştiricisinin aklında olan ” tavuk neden küçük yumurtlar ” ve ” tavuk yumurtası nasıl büyütülür ” sorularına cevap bulacağız.

Tavuk besleyen kişiler çoğu dönem dönem follukta olağan dan çok küçük yumurtalar ile karşılaşırlar. Bu her yetiştiricinin yaşadığı olağan bir durumdur. Peki bu durumun sebebi nedir ? ve nasıl bir yol izlenmelidir ?küçük olan yumurtalar nasıl büyük hale getirilir ? beraber inceleyelim.

Tavuk Neden Küçük Yumurtlar ?

Tavuk Neden Küçük Yumurtlar ?
Tavuk Neden Küçük Yumurtlar ?

Tavukların küçük yumurtlamasının 3 farklı nedeni olabilir.

  1. Yeni yumurta dönemine giren genç tavuklar. ( Tavukların ilk yumurtası, neredeyse bıldırcın yumurtası boyutunda olur. Bu yumurta kılavuz yumurtası olarak adlandırılmıştır. Kümes de görülen ilk kılavuz yumurtasından sonra en geç 1 ay içinde yumurta boyutu düzelir. )
  2. Yumurta kanalında oluşan iltihaplar. ( Tavukların yumurta kesesinin biriktirildiği kanallarda oluşan iltihap tavukların farklı boyutlarda yumurtlamasına ve yumurta kabuğunda yer yer yamukluklara sebep olur. )
  3. Tavuk çeşidine ait kalıtsal özellikler. (örneğin Ligorin cinsi tavukların bir yumurtası 65 – 75 gram ağırlıktayken, Serama cinsi tavuğun yumurtası en fazla 10-15 gram ağırlığındadır.

Tavuk neden küçük yumurtlar sorusuna cevap bulmak için, yukarıda ki 3 sebepten hangisinin sizin tavuklar ile ilişkili olduğunu inceleyin.

Tavuk Yumurtası Nasıl Büyütülür ?

Farklı tavuk çeşitlerini, farklı kümeslerde besleyen biri olarak size şunu söyleyebilirim her tavuk çeşidinin kendine has yumurta ağırlığı bulunmaktadır. Ve bu yumurta ağırlıkları ilk yumurta döneminden sonra bir miktar büyür. Eğer tavuklara gerektiği gibi bakıyorsanız tavuk yumurtasını büyütmek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekmez.

Çift sarılı yumurtaların normalinden çok büyük olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi strese giren tavuğun tek sarı yerine, yumurta kanalına 2 sarı yollamasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir tavuk çift sarılı yumurta yumurtlamaz.

2 Yorum

  1. Abdullah Aktaş