Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

Tavuk ne zaman yumurtlar : Hobi amaçlı tavuk yetiştiricileri, gün geçtikçe büyüyüp piliç haline gelen civcivlerin ne zaman yumurtaya başlayacağını merak eder.

Özellikle en çok yetiştiriciliği yapılan ataks, lohman, aracunas, sasso ve brahma tavuklar kaç aylıkken yumurtlar sorusunu bir çok defa duydum ve bu konu hakkında en kesin makaleyi yazmaya karar verdim. Yazıyı takıp ederek tavuk ne zaman yumurtlar sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?
Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

Sağlıklı şekilde beslenen standart bir tavuk çeşidi ortalama 26 – 28. haftalarda yumurtlar. Tavuklar kaç aylıkken yumurtlar sorusuna 6 – 9 ay arası yumurtlar olarak cevap vermek mümkündür.

Tavuklar üremek için yumurtlar ve çok soğuk havalarda civcivleri büyüyemeyeceği için ve çok sıcak havalarda ise çok su tüketerek yeterli besini alamadıkları için yumurtlamazlar.

Eğer kümesinizde tavuklarınız var yumurtlama dönemi geciktiyse tetkikler uygulayarak ne zaman yumurtla dönemine gireceklerini anlayabilirsiniz.

Tavukların Yumurta Dönemine Girdiğini Nasıl Anlarız ?

Sağlıklı bir tavuk en geç 9 ay içinde yumurtlamaya başlayacaktır. Bu dönemde hava çok sıcak veya çok soğuk ise azda olsa süre uzaya bilir. Peki kümesteki tavukların yumurtlama dönemine ne zaman gireceğini nasıl anlarız ?

Eğer büyüttüğünüz civcivler yumurtaya başlamadıysa öncelikle aşağıdakileri inceleyin.

Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar ? – Resim – 2
Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar ? – Resim – 2
  • Yumurtlamaya hazırlanan tavuk da, ibik ve kulak lopları kıp kırmızı olur.
  • Tavukların kuyruk altında “V” şeklinde çatal bulunur (Resim – 2) . Bu çatal en başta kapalıdır ve tavuk yumurtlama dönemine girdiğinde açılır. Tavukları el ile muayene ederek, çatalların ne kadar açıldığını kontrol edin. Eğer çatal açıksa yumurtluyor veya çok kısa zamanda yumurtlayacak demektir. Eğer yumurtlayan bir tavuğunuz varsa iki tavuk arasında farklı rahatlıkta oynayabilirsiniz.

Aşağıda listelenmiş durumlar tavukların yumurtlamasına engel olmaktadır.

  • Tavuğun yumurtlaması için sağlıklı olması gerekir. Bunun yanında iç dış parazit probleminin olmaması gerekir.
  • Yumurtlaması beklenen tavuğun dışkısının normal olup olmadığı kontrol edilir. Yumurta kanalında oluşan iltihaplar sarı dışkı ile belirlenmektedir.
  • Tavuğun çeşidine göre ortalama kiloda olduğundan emin olun.

Tavuk ne zaman yumurtlar ve tavuklar kaç aylıkken yumurtlar sorularına cevap bulduk. Daha fazlası için diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Preseri