Siyah Tavuk Cinsleri

Siyah tavuk cinsleri : Ülkemizde hobi amaçlı süs tavuğu yetiştiriciliği yapan kanatlı sever için siyah tavuk cinslerini sıralayan, tatmin edici geniş bir liste hazırladım.

Siyah horoz ve tavuk türleri arasında en çok ilgi çeken Ayam Cemani olsa da listede birbirinden farklı 6 tavuk türü sizleri bekliyor. Bu türlere ait kısaca özelliklerinden bahsediyorum.

Siyah Tavuk Cinsleri İsimleri Ve Özellikleri

Siyah tavuk cinsleri listesin de ; Ayam Cemani, Siyah Habeş, Australorp , La Fleche, Sumatra, Minorka, tavuğu yer almaktadır. Bu listede özellikle vücut tüyleri tamamen siyah olan tavuk türleri seçilmişidir.

Ayam Cemani Cinsi Siyah Tavuk

Ayam Cemani Cinsi Siyah Tavuk
Ayam Cemani Cinsi Siyah Tavuk

Anavatanı Endonazyanın Java adasını olan Ayam Cemani Tavukları 1998 yılında Hollandalı bir tavuk çiftliği sahibi tarafından keşfedilerek tüm dünyaya duyulur. Halk arasında siyah tavuk olarak nam salmıştır. Bu tavuk türünün tüyleri başta olmak üzre eti, derisi, iç organları ve görünen tüm uzuvları siyah renktedir. Bu nedenle siyah tavuk cinsleri listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Habeş Cinsi Siyah Tavuk

Habeş Cinsi Siyah Tavuk
Habeş Cinsi Siyah Tavuk

Siyah tavuk cinsleri arasında yer alan Habeş tavuk türü, Çin Silkie adıyla da bilinmektedir. Bu türe ait siyah tavuk ve horozlar tüyleri yanı sıra, bacakları, derileri ve bazı organlarının da siyah olmasıyla bilinirler. Tarihin bilinen en eski tavuklarından olan bu tür ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Habeşlerin siyah haricinde 5 farklı varyetesi daha bulunmaktadır.

Australorp Cinsi Siyah Tavuk

Australorp Cinsi Siyah Tavuk
Australorp Cinsi Siyah Tavuk

Siyah tavuk cinsleri arasında Australorp lar en çok yumurtlayan tavuk türü olarak bilinir. Tüyleri tamamen siyah olan bu türde yuvarlak vücut hatları mevcuttur. Yılda ortalama 330 yumurta yaptığı iddia edilse de istatistiklere göre yılda 260-290 adet yumurta yapıldığı bilinmektedir. Yumurta rengi beyaz, nadiren ise kremsi olur. Siyah haricinde 4 farklı renk varyetesi bulunmaktadır. Ülkemizde bir çok kanatlı sever tarafından beslenmektedir.

La Fleche Cinsi Siyah Tavuk

La Fleche Cinsi Siyah Tavuk
La Fleche Cinsi Siyah Tavuk

Anavatanı Fransa’nın Sarthe şehrinin La Fleche kasabası olan bu tür 15. yy beri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fransa’da yetişen yerli bir ırkıdır. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmamakla birlikte çok nadir bilinen ırklar arasında yer almaktadır. Tavuklar yıllık ortalama 150-170 yumurta yaparlar. Tüyleri tamamen siyah, ibikleri ve lobları kırmızı, bacakları ise sarı renktedir.

Sumatra Cinsi Siyah Tavuk

Sumatra Cinsi Siyah Tavuk
Sumatra Cinsi Siyah Tavuk

Sumatra, siyah tavuk cinsleri arasın da en çok beslenen diğer tür. Endonazyanın Sumatra adasında 19 yy’da dövüş için dünyaya yayılan bir tür. Dövüşlerde çok başarılı olamasalar da siyah tüyleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle uzun kuyrukları bu türü çok gösterişli hale getirir. Tavuklar yıllık 120- 150 yumurta verir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çok hakaretli olmaları ve uçma eğilimlerinden dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmez.

Minorka Cinsi Siyah Tavuk

Minorka Cinsi Siyah Tavuk
Minorka Cinsi Siyah Tavuk

Siyah tavuk cinsleri arasın yer alan Minorka türünün Ana vatanı İspanya’dır. Tamamen siyah tüylere sahip kürkleri, küpe ile adlandıran 2 beyaz kulak lekesi ve kırmızı ibiklere sahiptirler. Bantam yani cüce olarak adlandırılırlar. Ağırlıkları tavuklarda 1,500 kilogram, tavuklarda ise 1,200 kilogram’dır. Tavuklara ait yıllık yumurta üretimi 80 ile 100 adet arasıdır. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmasa da Avrupa’da yapılan bir çok sergide gösterime sunulmaktadır.

Değerli ziyaretçiler ve süs hayvanları yetiştiricileri, eğer listede olmayan ama yetiştirmek üzre olduğunuz siyah tavuk cinsleri var ise yorumlar bölümünden tür hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu türlere ait olan özgün fotoğrafları iletişim sayfasından bana gönderebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Tamer