Sessiz Sinema Oyunu Nasıl Oynanır ?

Sessiz sinema oyunu nasıl oynanır sorusuna cevap bulabileceğin, kısa olmasına rağmen doyurucu bir makale sizleri bekliyor.

Sessiz sinema oyunu, diğer adı ile sessiz film oyunu olarak da bilinmektedir. Genç, yaşlı, zengin, fakir dinlemeden samimi topluluklar içinde oynanan en zevkli oyunlar arasındadır. Eğer siz hala bu eğlenceli oyunu keşfetmediyseniz, oyunu tüm kuralları ile öğrenebileceğiniz doğru adrestesiniz.

Sessiz Sinema Oyunu Nasıl Oynanır ?

Sessiz Sinema Oyunu Nasıl Oynanır ?
Sessiz Sinema Oyunu Nasıl Oynanır ?

Sesiz sinema oyunu en az iki kişi ile oynanan bir oyundur. Yaygın olarak 2 kişilik, 2 takım arasında oynanılır. Ortaya bir iddia veya ceza konulur. Oyun içinde karışıklık olmaması için en baştan belirlenen film isimler kağıda yazılarak katlanır ve bir fanus içine yerleştirilir. Birinci takımdan bir kişi, fanus içinden bir kağıt seçerek yazan film ismini takım arkadaşına konuşmadan el hakaretleri ile anlatmaya çalışır.

Film isimleri semboliktir istenirse tiyatro isimleri, kitap isimleri hatta dizi isimleri bile anlatılabilir. Burada önemli olan 2 takım arasında ki anlaşmadır.

Sessiz Sinema Oyununun Kuralları Nelerdir ?

Sessiz film oyununa ait belirtilen tüm kurallar, iki takım arasında anlaşılarak düzenlenebilir.

 • Takım arkadaşları birbirlerine film isimlerini anlatırken asla konuşamaz. Konuşursa yanmış sayılır.
 • Film anlatımı yapılırken uyulması gereken süre 2 takım arasında kararlaştırılmalıdır. Örneğin : Film başına 1 dakika.
 • Takım içinde kendi aralarında bazı kelimeler anlaşılması için işaretler ezberlenebilir.
 • Kelimeleri bölerek anlatmak yasaktır. Bu takımlar arasında görüşülerek esnetilebilir.
 • Anlatıcı, etrafında bulunan nesneleri kullanmakta özgürdür. Örneğin: ” Alaaddin’in sihirli lambası ” kitabını anlatan kişi tavanda bulunan lambayı gösterebilir, dokunabilir veya elinde tutabilir.

Sessiz Sinema Oyunu Tüyoları

Eğer sessiz film oyununu ilk defa oynuyorsanız, halk arasında kalıplaşmış taktikleri de öğrenmenizde fayda olacaktır. Bu tüyolar, anlatılmak üzre çekilmiş olan filmin kısa sürede takım arkadaşınıza anlatmanıza yarayacak kalıplaşmış hakaretlerden oluşur.

 • Anlatıma başlandığında öncelikle film isminin kaç kelimeden oluştuğu anlatılır. Bunun için örneğin : “Dünyayı kurtaran adam” filmini anlatıyorsanız, elinizle 3 yapmanız yeterlidir.
 • Takım arkadaşınızın benzeri kelimeleri söylemesini istediğinizde iki işaret parmağını yan yana getirerek sürtmek gerekir. Örneğin: “Göl” kelimesini anlatıyorsunuz ve takım arkadaşınız “Deniz” dedi. Bu durumda benzeri anlam içeren kelimeleri söylemesi için tarif edilen hakaret yapılır.
 • Tahmin edilenden zıt anlamlı bir kelime için, işaret parmakları çapraz şekilde birleştirerek sürtülür. Örneğin: tatlı kelimesini anlatıyorsunuz ama açı kelimesi söylendi veya ekşi kelimesi söylendi. Bu durumda hakareti yapabilirsiniz.
 • Kelime tahmin edildiğinde, avuç içi ile cep kısmına bir kaç kez vurulur. Bu harekat sessiz film oyununda çok kullanılır ve “kelime cepte “anlamına gelir.
 • Sessiz sinema nasıl oynanır sorusuna cevap bulduğumuza göre, film isimleri listesini inceleyerek oyuna başlayabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Şule