Sarımsak Nasıl Tüketilmeli ?

Sarımsak nasıl tüketilmeli: Sarımsak üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda her yeni gün farklı bir faydasını öğrenmeye devam ediyoruz.

Neredeyse tüm eski medeniyetlerde sarımsak, mucizevi bir bitki olarak görülmüş. Günümüzde yapılan araştırmalar doğrultusunda da sarımsağın, kalp sağlığından solunum yolları rahatsızlığına kadar bir çok farklı bölümde etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Peki bu mucizevi bitkiden tam anlamıyla faydalanmak için, sarımsak nasıl tüketilmeli ?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli ?

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli ?
Sarımsak Nasıl Tüketilmeli ?

Uzmanlara göre sarımsağı yutmak etkisini azaltıyor. Ağızda çiğneyerek veya havanda ezdikten sonra tüketilmesi sarımsağın içeriğinde bulunan besinlerden faydalanılmasını en üst düzeye çıkarıyor. Çiğnenmeden veya havanda ezilmeden tüketilen sarımsak ise midene tam anlamıyla öğütlemiyor.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?

Aç veya tok karna tüketmek sağlık durumunuza göre farklılık gösteriyor. Uzmanlar, eğer mide rahatsızlığınız yoksa aç karnına sarımsak yemenin daha hızlı etki ettiğini savunuyor. Çin sarımsağının, Kastamonu sarımsağının yanında etkisinin az olduğu kaliteli sarımsağın kabuğunun zor soyulduğu ve yoğun bir kokusu olduğu söyleniyor.

Sarımsak nasıl tüketilmeli sorusuna, uzmanların yapmış olduğu açıklamaya doğrultusunda söyle bir açıklama yapılabilir. Mümkünse Kastamonu sarımsağı satın alın, sarımsağı ezerek veya çiğneyerek tüketmeye özen gösterin. (1)

Sarımsağın tıbbi faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da sadece besin takviyesi olarak kullanın. Olası durumlar için öncelikle doktorunuza başvurmayı unutmayın !

Sarımsak Yoğurt

Ülkemizde sarımsak üzerinde çalışmalarını sürdüren Kastamonu Üniversitesinin açıklamasına göre; sarımsağı çiğneyerek yemek, içeriğinde bulunan besin maddelerinden faydalanmak için en iyi yöntem. Eğer çiğneyerek sade şekilde tüketilmekte güçlük çekiyorsanız yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesinde bir problem olmadığını söylüyor.

Sarımsak Izgara

Uzmanları bilmem ama bence sarımsağı yemek için en mükemmel yöntem ızgarada sarımsak pişirmek. Bütün olarak sarımsağı ızgara üzerine koyun ve yemek istediğiniz kıvama geldikten sonra soyarak yiyin. Ne kadar çok bekletirseniz kokusu da bir o kadar azalır.

Sarımsak Çayı

Sarımsak nasıl tüketilmeli, sorusuna çok farklı cevaplar bulmak mümkün. Sarımsak çayı da bunlardan birisi, özellikle Hindistan’da çok tüketilen sarımsak çayı, çiğ yemek kadar etkili olmasa da kış aylarında bağışıklığınızı destekler. Hazırlaması da çok basit. 3 diş sarımsağı doğrayın ve 3 dakika suda kaynatın. Sarımsakları süzün, içine bal ve zencefil ilave edin. Çayınız hazır afiyet olsun.

Sarımsak Tozu

Sarımsak nasıl tüketilmeli , sorusuna verilebilecek diğer bir pratik cevap ise sarımsak tozu. Bizim kültürümüzde yeri olsa da yeni neslin az bilmiş olduğu bir yöntem.

Sarımsağı ince ince doğrayın ve güneşte kurutun. Kurutulan sarımsakları havanda ezerek toz haline getirin ve tekrar kurumaya bırakın. İşlem sonrası hava almayacak cam kavanozlarda saklayın. Sarımsak tozunu yemeklere katabilir veya bal ile karıştırıp yutun.

Sarımsağın Cinselliğe Faydaları Nelerdir ?

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağı tüketerek sarımsağın içeriğindeki bir çok besinden faydalanabilirsin. Yinede çiğ sarımsak yemek kadar faydalı olduğunu söyleyecek bilimsel bir çalışma maalesef bulunmamaktadır.

Sarımsak Hapı

Eczanelerde satılan ve sağlık bakanlığı tarafından onaylı olan sarımsak haplarını tüketebilirsiniz. Sarımsak hapları, kokusu yok edilmiş olmasına rağmen kısmi olarak sarımsağın içinde barındırdığı besin değerlerini içerdiği söylenmektedir. Bakanlık bu konuda çok titiz davranıyor ve sağlığı tehlike altına sokacak her türlü bitkisel ilacın satışını engelliyor.(2)

Sarımsağın Kokusu Nasıl Azaltılır ?

Sarımsak nasıl tüketilmeli, sorusunun en sağlıklı cevabının çiğ şekilde ve ağızda çiğnenerek olduğunu yazının en başından beri söylüyoruz. Daha faydalı olması amacıyla Sarımsağı çiğ tükettiğinizde, oluşacak olan kokuyu azalta bilirsiniz.

  • Sarımsağı yedikten sonra üzerine elma yiyerek kokuyu azaltabilirsiniz.
  • Elma sirkesi ve su karışımı içine ezilmiş sarımsağı koyun ve bu karışımı için. Bu sayede sarımsağın kokusunu önemli miktarda azaltabilirsiniz.
  • Su, bal ve ezilmiş sarımsağı karıştırarak için.Bu karışım sarımsağın ağız ve vücutta etkili olduğu kokuyu azaltmanıza yardımcı olur.
  • Sarımsağın yanında limon yiyerek terleme sonrası vücutta oluşacak sarımsak kokusunu engelleyebilirsiniz.

Sarımsak nasıl tüketilmeli, sorusuna bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamalara dayanarak detaylı şekilde cevap vermeye çalıştık. Dilerseniz sarımsak hakkında hazırlanmış diğer makaleleri inceleye bilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merve