Sarımsağın Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Sarımsağın zararları ve sarımsağın yan etkileri hakkında, bilim insanlarının yaptığı araştırmaları incelemeye ne dersiniz ?

Sarımsak yüzyıllardır insan hayatında büyük bir önem sahip olmuştur. Çiğ bir sarımsak yemek ne kadar zorsa, sarımsağın zararları ve sarımsağın yan etkileri hakkında bir düşünceye sahip olmak da zor olabilir. Ancak sarımsak beraber tüketildiğinde, bazı ilaç ve hastalıklara karşı olumsuz etki gösterdiği bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Sarımsağın Zararları Nelerdir ?

Sarımsağın Zararları Ve Sarımsağın Yan Etkileri Nelerdir ?
Sarımsağın Zararları Yan Etkileri Nelerdir ?

Sarımsağın Zararları : Hiç sarımsağın ciddi sağlık problemine sebep olabileceğini düşündünüz mü ? Ülkemizde sarımsak, yemekleri lezzetlendirme ve sağlık takviyesi olarak yaygın şekilde kullanılır. Geçmişte ise sağlık problemlerini tedavi etmek için ilaç gibi tüketiliyordu. Çiğ sarımsak yemek, cilde sürmek veya aşırı sarımsak yemek büyük sağlık problemlerine sebep olabilir. Sarımsağın zararları ve yan etkileri hakkında tüm detaylar için, lütfen okumaya devam edin !

Bu Makale, Sarımsağın zararları hakkında yapılan bilimsel çalışmalar göz önünde bulundurularak hazıranmıştır. Parantez içine eklenen mavi rakamlara tıklayarak, çalışmaların asıl belgelerini inceleyebilirsiniz.

Sarımsağın Karaçiğere Zararları

Karaciğerin vücudumuzda üstlendiği önemli görevleri tartışmaya gerek yok. Sarımsağın içeriğinde bulunan Allicin, vücudumuz için çok faydalı olmasına rağmen fazla tüketildiğinde karaciğer toksisitesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sarımsağı fazla tüketmemek karaciğer sağlığı için önemlidir.

Karaciğer rahatsızlığı yaşayan kişilerin kullandığı ilaçlar ile sarımsak zararlı bir etkileşime girer. Karaciğer tedavisi için kullanılan ilaçlar ile sarımsak yemek ilaçların yan etkisini yüksek miktarda arttırabilir. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı yaşıyorsanız, sarımsak yemeden önce kesinlikle uzmana başvurun.(1)

Sarımsağın yan etkilerini araştırmak üzre Penn Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sarımsağı çok tüketmek karaciğerde hasara neden olmaktadır.(2)

Sarımsağın Mideye Zararları

Yapılan araştırmalara göre aç karna çiğ sarımsak yemek bazı insanlarda mide bulantısı, mide yanması ve kusmaya sebep olabilmektedir.

  • Mide Kanseri : Sarımsağın halk arasında mide kanserine karşı çok etkili olduğu gibi asılsız bir iddia bulunmaktadır. Bir çok İnternet sitesinde bu asılsız iddia kaynak gösterilmeden paylaşılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre sarımsağın mide kanserine karşı bir etkisi gözlenmemiştir. (3)
  • Reflü : Eğer mide rahatsızlığı yaşıyorsanız, çiğ sarımsak yemek midenize daha fazla zarar verebilir. Uzmanlar Reflü rahatsızlığı olan kişilerin çiğ sarımsak tüketmesini önermemektedir.(4)
  • Gastrit : Japon bilim adamlarının yapmış olduğu bir çalışmaya göre, sarımsak yemek Gastrik Mukoza Zarının kızarmasına neden olmaktadır. Bu durumda midede istenmeyen olumsuz etkiler göstermektedir.(5)

>>> Sarımsak Nasıl Tüketilmeli ?

Sarımsağın Cilde Zararları

Ülkemizde yapılan en büyük yanlış, sarımsağı direkt olarak cilde temas ettirerek tedavi uygulamaya çalışmaktır, bu yöntemin cilde zararları bulunmaktadır. Sarımsak çiğ halde ve kontrolsüz şekilde cilde uygulandığında yanıklara sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır (6).

Çiğ sarımsağın cilde sürekli temas etmesi, cilt de tahriş egzama ve deri döküntülerine sebebiyet vermektedir.

İshal

Yapılan araştırmalara göre aç karna sarımsak yemek bazı insanlarda ishale sebep olabilmektedir. Aynı zamanda sarımsak yemek şişkinliğe ve fazla gaz oluşumuna da sebebiyet vermektedir. (7) Kastamonu Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, sarımsağı bütün şekilde yutmak içinde bulunan besinlerden faydalanılmasını engelliyor. Eğer aç karna sarımsak yemek sizi rahatsız ediyorsa, sarımsağı çiğneyerek tok karna yenilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Aç karna sarımsağın ishale sebep olmasını, sarımsağın yan etkileri kategorisinde değerlendirebilirsiniz.

Baş Dönmesi

Yapılan bir araştırmaya da, 2000 kişiye 16 hafta boyunca kokusu azaltılmış sarımsak yedirildi ve bunlardan % 1,3’nün baş dönmesi yaşadığı kayıt altına alındı. Bu durumu sarımsağın yan etkilerinden biri olarak değerlendirebilirsiniz. Uzmanlara göre baş sarımsak yedikten sonra kan basıncının düşmesi baş dönmesine sebebiyet verebilmektedir. Her ne kadar 2000 kişi büyük bir topluluğu ifade etmese de, sarımsağı aşırı tüketmekte fayda var. (8)

Tansiyon

Doktorların ülkemiz genelinde en çok şikayet ettiği durum, sarımsağın tansiyon rahatsızlığı için tedavi amaçlı olarak kullanılmasıdır. Sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisi bulunur ama tedavi amaçlı sadece ilaç yerine kullanılması uygun değildir. Kalp, karaciğer ve tansiyon hastaları sarımsağı çok tüketildiğinde, tansiyonu yüksek oranda düşürerek ölümcül sonuçlarla karşılaşabilirler.

Sarımsağın ağız yoluyla tüketildiğinde kan basıncını yüksek oranda düşürdüğü ve tansiyon düşürücü etkisi olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. (9)

Uzmanlar tansiyon ilacı kullananların doktorlarına danışmadan sarımsak tüketmelerinin zararlı olabileceği uyarısında bulunmaktadır. (10)

Kanama

Sarımsağın kan sulandırıcı etkisi olduğu ve özellikle kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlarla aynı anda tüketilmemesi konusunda ülkemiz basınında doğru haberler yer almaktadır.

Bknz: Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir ?

Bu duruma sarımsağın zararları kategorisinde inceleyebilirsiniz. Kan sulandırıcı ilaç ve aspirin gibi kanı seyreltici ilaçlar ile beraber tüketmeyin. Bu durum kanın pıhtılaşmasını engelleyerek, ağır kanamalara sebep olabilmektedir. Uzmanlara gör, ameliyattan 2 hafta önce, yüksek miktarda sarımsak tüketmemek gerekmektedir.

Pişmiş sarımsağın, teoride kan basıncını yüksek oranda arttırabileceğinden de bahsedilmektedir. (11)

Diyabet

Sarımsak yemek kan şekerini düşürmektedir. Bu nedenle teorik olarak diyabet hastalarının sarımsak tüketmesi zararlı olabilir. Ehemmiyet açısından şeker hastalarını sarımsak yemeden önce doktora başvurmaları önerilir.

Hamilelik Ve Emzirme

Hamileler için sarımsağın zararları hakkında, yapılan net bir araştırma bulunmamaktadır. Teorik olarak düşündüğümüzde ; Sarımsağın kanı seyrettiğini biliyoruz ve sezaryen doğum olma ihtimaline karşı doğumdan en az 2 hafta önce sarımsağın kesilmesi ehemmiyet oluşturan bir davranış olabilir.

Emziren annelerin, normal miktarda sarımsak tüketmesinin bir zararı yoktur. Sarımsağın bebekte gaz sancısı yapma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle emziren anneler ufak miktarlarda sarımsak tüketerek bebek üzerinde ki etkisini ölçmeleri tavsiye edilir.

Ağız Kokusu Ve Terleme

Sarımsak yemek yüksek oranda ağız kokusu ve terleme ile oluşacak ağır kokuya sebep vermektedir. Bu durumu sarımsağın zararları başlığı altında incelemek uygun olmasa da, yapılan araştırmalar da sarımsak yedikten sonra titiz davranılmaz ise cilt problemlerine yol açabileceği, bu nedenle kişisel temizliğe önem gösterilmesi gerektiğini belirtilmektedir. Sarımsak yemek aşırı terlemeye de sebep olmaktadır. (12)

Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Halk arasında kadın ve erkek üzerinde sarımsağın çok tüketildiğinde farklı sonuçlar doğurduğuna dair asılsız bir inanış vardır. Sarımsak çok tüketildiğinde yukarıda paylaşılan zararların oluşmasına neden olur. Yukarıda paylaşılan zararlar haricinde kamuoyuna duyulmuş bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Eğer fazla sarımsak tükettiyseniz lütfen doktora başvurun.

Sarımsakla Beraber Yenmeyecek Gıdalar

Geçerli bir kaynaktan olmasa da, bu besinler ile sarımsağın aynı anda tüketilmesinin zararlı olduğundan bahsedilmiş. Ehemmiyet açışından bende sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

  • Zencefil
  • Zerdeçal
  • Kırmızıbiber
  • Kavak

Sarımsağın zararları ve sarımsağın yan etkilerini, bilimsel veriler ışığında detaylı olarak ele aldığımız makalenin sonuna geldik. Ehemmiyetiniz için aşırı sarımsak tüketiminden kaçının. İlaç kullanımı ve hastalık durumunda sarımsak tüketmeden önce doktorunuza başvurmayı unutmayın.

2 Yorum

  1. Şule