Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir ?

Sarımsağın saça faydaları : Sarımsak ile yapılan bir çok kürün ciddi oranda saça faydası bulunmaktadır. Sarımsak yutmanın saça faydaları.

Sarımsak, insan tarihi boyunca bir çok medeniyette yetiştirilmiş ve bir çok hastalığa şifa olduğuna inanılmıştır. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar ile sarımsağın insan vücudunda bir çok mucizevi etkisi bulunmuştur. Bizde bu yazımızda sarımsağın saça faydalarını, kısmen bilimsel verilere dayanarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir ?

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir ?
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir ?

Sarımsağın saça faydaları, bulunduğumuz yıllar içinde yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Sarımsaktan yapılan ve eczanelerde bitkisel ürün olarak satışa sunulan şampuanları göz önünde bulundurduğumuzda, saç sağlığı ve sarımsak arasındaki bağı daha iyi anlayabiliriz.

Bilimsel araştırmalar ile sarımsağın saç üzerindeki 4 etkisi kesin olarak kanıtlanmıştır.

 1. Sarımsak, saçın sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.
 2. Sarımsak, saç derisi üzerinde bulunan bakteri ve mikropları yok eden etkisi bulunur.
 3. Sarımsak, saç derisinde oluşan kepeği azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
 4. Sarımsak üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kafa derisinde bulunan kel bölgelere sarımsak kürü uygulandığında tekrar saç çıktığı gözlenmiştir.

Sarımsağın saça faydalarını incelediğinizde 4. maddenin (kafa derisinde bulunan kel bölümlerin sarımsak kullanarak tekrar saç uzamasını sağlamak) çok iddialı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle yapılan araştırmanın, orijinal metnini parantez içinde kaynak olarak sizlerle paylaşıyorum. (1)

Yukarıda paylaşmış olduğumuz, sarımsağın saça olan faydalarını 1,2 ve 3 etkiden, sarımsağı yiyerek tüketildiğinde faydalanmak mümkün olsa da 4. etkiden faydalanmak için sarımsak kürü uygulamanız gerekmektedir. Eğer kafa derinizde dökülmüş olan saçları tekrar gürleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki kürü uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Saç Maskesi / Sarımsağın Saça Faydaları

Saç maskesi hazırlayarak, sarımsağın saça faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Maskeyi hazırlamadan önce aklınıza sarımsağın ağır kokusu takılıyorsa paylaşacağım tarife, hindistan cevizi yağı ekleyerek sarımsak kokusunu hafifletebilirsiniz.

Sarımsak Saç Maskesi / Sarımsağın Saça Faydaları
Sarımsak Saç Maskesi / Sarımsağın Saça Faydaları

Gerekli malzemeler:

 • 10 diş sarımsak.
 • Sarımsak yağı.
 • Zeytin yağı ilave olarak tercihen hindistan cevizi yağı.
 • Sarımsağı ezmek için havan.
 • Tava ve süzgeç.

Hazırlanışı:

 • 10 diş sarımsağı soyduktan sonra havanda ezin.
 • 4 yemek kaşığı sarımsak yağı ve 1 tatlı kaşığı zeytin yağını tavaya koyun. Tavayı ocağa koyun ve yağ ılıkken sarımsakları üzerine ekleyin.
 • Tavanın içinde bulunan sarımsak ve yağ karışımını pişirmeden çok kısık ateşte döndürün.(Sarımsağı pişirmeyin.)
 • Sarımsak krem kıvamına geldiğinde ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
 • Karışımı süzgeçten geçirin ve yağ ile posayı ayırın.
 • Yağı cam bir kavanoza ayırın, posayı atın.

Sarımsak saç maskesini hazırlarken tavada pişirmemeye ve yakmamaya dikkat edin. Kısık ateşte sarımsak yağı ve havanda öğütülmüş sarımsağın kısık ateşte hafif kavrulmasını sağlayın.

İşlem sonrası süzülen sarımsak yağını, mümkünse cam kavanoz da muhafaza edin.

Sarımsak Saç Maskesi Nasıl Uygulanır ?

Sarımsağın saça olan faydalarından yararlanmak için hazırladığınız maskeyi, 2 hafta oyunca her gün bir defa uygulamayı ihmal etmeyin. Bu kürü uygulamadan önce doktorunuza danışmayı lütfen unutmayın.

Sarımsağın Cinselliğe Faydaları Nelerdir ?

 • Sarımsak yağından 2 yemek kaşığını saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.
 • 15 dakika boyunca yağ ile saç diplerine masaj yapmaya devam edin.
 • 15 dakika sonunda ılık su ve bebek şampuanı ile saçınızı yıkayarak kurulayın.

Saç kurulama işleminde havlu kullanın eğer bu mümkün değilse, saç kurutma makinesini düşük ayarda kullanın.

Sarımsak Yutmanın Saça Faydaları Nelerdir ?

Sarımsak Yutmanın Saça Faydaları Nelerdir ?
Sarımsak Yutmanın Saça Faydaları Nelerdir ?

Sarımsağı yemenin saça faydaları : Sarımsak, içeriğinde bulundurduğu besin değerleri sayesinde, insan vücudunda bir çok mucizevi etki göstermektedir. Sarımsak direkt olarak yenildiğinde, saça olan faydası da yakın tarihte yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Sarımsak Yutmanın Saça Faydaları:

 • Sarımsak içeriğinde barındırdığı Magnezyum, selenyum mineralleri ve b-6, c vitaminleri sayesinde saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına fayda sağlamaktadır.
 • Sarımsak, saç derisinin üst tabakasında oluşan ve saç derisine zarar veren mikropları, bakterileri öldüren anti-mikrobiyel özelliğe sahiptir. Bu etkisinden faydalanmak için sarımsağı yemeniz yeterlidir.
 • Sarımsak yemek, vücuttaki yenilenme ve yaşlanmaya engel olan kimyasalların oluşumunu tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sayede saç derisinde oluşan kepek sarımsak yenilerek engellenebilir.

Şuanda elimizde olan bilimsel verilere göre sarımsak yutmanın saça faydaları yukarıda bulunan 3 madde ile sınırlıdır.

Öneriler: Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?

2 Yorum

 1. Hüseyin