Salatalık Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Salatalık tohumu ne zaman ekilir : Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez sebzesi salatalık tohumu hangi ayda ekilir sorusuna cevap bulacağınız detaylı bir rehber hazırladım.

Salatalık dahil olmak üzre yaz sebzesi olarak bilinen tüm sebze türlerinin fideleri, son don olayından 2 hafta sonra toprağa ekilmesi tavsiye edilir. Son don tarihi bölgelere göre değişmektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre Salatalık tohumu ne zaman ekilir soruna en net cevabı bulmak için lütfen okumaya devam edin.

Salatalık Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Salatalık Tohumu Ne Zaman Ekilir ?
Salatalık Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Salatalık tohumu ekildikten yaklaşık 14 ile 21 gün arasında tohum fide haline gelir. Son don tarihinden 2 hafta sonra ekilmesi tavsiye edilen salatalık tohumlarını ekim tarihi bu nedenle yaşadığınız şehre ve iklim şartlarına göre değişmektedir.

Bölgenize göre son don dönemini, ” Meteoroloji Genel Müdürlüğü “ sitesine girerek ” Türkiye Don Haritasını “ inceleyerek net şekilde öğrenebilirsiniz. Yaşadığınız şehre göre son don döneminde verilen tarihten bir hafta ( 7 gün ) önce tohumu dikerek yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ; İstanbul’da yaşayan bir kişi 15 Nisanda Salatalık tohumunu ekebilir.

Türkiye Don Takvimine Göre Salatalık Tohumu Hangi Ayda Ekilir ?

Salatalık tohumu hangi ayda ekilir sorusuna Türkiye don takvimine bakarak en net cevabı verebilir. Takvime göre bölgeleri aşağıdaki gibi değerlendirebiliriz.

  • Marmara Bölgesinde salatalık tohumu Nisan ve Mayıs ayları arasında ekilebilir.
  • Akdeniz ve Eğe bölgesinde Şubat ve Mart ayları arasında salatalık Tohumu ekilebilir.
  • Karadeniz bölgesi mayıs ayında salatalık tohumu ekilebilir.
  • İç Anadolu bölgesi mayıs ayında salatalık tohumu ekilebilir.
  • Doğu Anadolu bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ise haziran ayında salatalık tohumu ekebilir.

Yukarıda verilen tarihler bölgelere göre açık alanda salatalık yetiştiricilerinin uyması gereken tarihlerdir. Sera yapılması ve ortalama 16 – 19 derece sıcaklık sağlandığı takdirde her ay veya günde salatalık tohumu ekimi yapılabilir.

Salatalık İklim İsteği

Salatalık ılık iklim bitkisi olduğu için soğuklara karşı çok dirençsizdir. Toprak soğukluğu 11 derece altına düştüğü taktirde gelişimi duraklar. Salatalık sebzesinin kökü -2 derece donda tamamen ölmektedir. Yazık çok kurak dönemde iyi su verilmezse salatalık acılaşır. Bu nedenle son don tarihinden en geç 2 hafta sonra ekildiğinde lezzet açısından iyi etki eder.

2 Yorum

  1. İsmail Gülü