Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır ?

Saklambaç oyunu nasıl oynanır : Sokakta çocukluğu geçirmiş bir çok neslin en güzel oyunları arasında yer alan saklambaç, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Bu makalede, eski neslin çok iyi bildiği saklambaç nasıl oynanır, saklambaç oyunu kuralları nelerdir, kısa ve detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır ?

Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır ?
Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır ?

Ülkemize özgü olduğu düşünülse de, saklambaç oyunu evrensel bir oyundur. 2. yüzyılda yaşayan Yunan yazar Julius Pollux tarafından tarif edilebilmiştir. Kendine özgü oynayış tarzı ve kuralları bulunmaktadır. Sırasıyla kuralları ve kendine özgü olan oynayışını kısaca inceleyelim.

Saklambaç Oyunu Kuralları

Saklambaç oyunu kurallarının neredeyse tamamı oyuncular arasında kararlaştırılır.

 • Saklambaç oyunu en az iki kişi tarafından oynanır ve biri ebe diğeri ise saklanmak üzre oyun başlatılır. Ebe olacak kişi seçimi, yazı tura oynayarak, top sektirerek veya bir mesafeyi en geç koşan kişi olması kaydı ile seçilir.
 • Oyuncular arasında saklanılacak alanın ne kadar uzun bir mesafede oynanacağı belirtilir. Örneğin çatıya veya ağaç çıkmak yasak edilebilir. Kömürlük veya gidilmesi çok uzun olacak mesafelere gidilmemesi ile alakalı kurallar oyunun başında belirtilir.
 • Saklambaç oyununda ebe genellikle 100 e kadar sayar. Ebe olacak kişi ise, kurallar dahilinde belirtilecek sayı bitene kadar kesinlikle gözlerini yummak zorundadır.
 • Oyunda ilk tur bitiminden sonra, son sobelenen ebe olur.

Saklambaç Nasıl Oynanır ?

Saklambaç oyunu en az iki kişiyle oynanır. Ne kadar çok kişi olursa oyun bir o kadar çekişmeli ve zevkli bir hal alır. Saklanan kişiler ebe olan kişi, yumduğu yerden uzaklaştığında saklandığı yerden çıkarak kendini ebeler ve bir daha ki oyunda ebe olmaktan kurtulur.

 • Oyuna başlamadan önce kurallar belirtilir. ( Saklanması yasak olan yerler ve ne kadar bir alan içinde saklanılması gerektiği. )
 • Bir ebe seçilir. ( Ebe olacak kişi eşit şartlar altında oynanan bir oyunun mağlup edileni olur. )
 • Ebe bir direk veya duvara dönerek gözlerini yumar ve belirlenen sayı süresince sesli şekilde sayar.
 • Ebe sayması gereken sayıyı tamamladığında gözlerini açmadan ve yüksek sesle, ” önüm arkam sağım solum sobe, saklanmayan ebe ” ‘der.
 • Artık ebe saklanan kişileri aramaya koyular ve bulduğu kişinin adını söyleyerek güzünü yumduğu yere koşarak.( Örneğin: Miraç sobe, sobe, sobe )
 • İsim yanlış söylenirse oyun tekrarlanır ve aynı ebe yummaya devam eder.

Kaynak : britannica, wikipedia .

Saklambaç oyunu nasıl oynanır sorusuna daha açıklayıcı bir cevap arıyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır ?

2 Yorum

 1. Filiz