Pet Şişeden Saksı Yapımı ; Detaylı Anlatım

Pet şişeden saksı yapımı için detaylı ve kalıcı bir makaleyi sizler için hazırladım.

Maalesef çevrenin en büyük düşmanlarından birisi plastik atıklar.Bir kere kullandıktan sonra sorumlu insanlar çöpe atıyor sorumsuz insanlar ise çevreye atarak doğayı ve denizi plastik atıklarla kirletiyor.

Doğayı kirletenlere inat biz pet şişelerden ve damacanadan ufak bir sera yaparak pet şişede sebze yetiştirme fikrine kendimizi hazırlaya biliriz.

Makale başlığında belirttiğim gibi bu yazı sayesinde pet şişeden saksı nasıl yapılır ve yaptığımız saksılardan ufak bir sera yapımı ile marul, maydanoz, kıvırcık, yeşil soğan gibi pet şişede sebze yetiştirme yöntemlerini de öğrene bilirsiniz.

Pet şişeden saksı yapımı ile doğal sebzeler yetiştirin ve sağlıklı yaşayın.Bence çok organik bir geri dönüşüm projesi.

Plastik şişelerde yetiştirilen sebzeler yenir mi ? diye soranlar varsa su içtiğiniz şişede tabi ki sebzede yetiştire bilirsiniz.

Hatta devletin gençleri bilinçlendirmek adına bu konuda bir çok geri dönüşüm projesi var bir örneğini görmek isterseniz şuaradan inceleye bilirsiniz.

Pet Şişeden Saksı Yapımı

Bu makalede süslü saksılardan ziyade evinizin dış duvarlarında, balkonunuzda veya bahçenizde pet şişeler ile kurabileceğiniz ufak sera örneklerine yer vericem

İlk modelimiz pet şişe saksı yapımı için en kolay modellerden biri, pencere önlerine veya balkon mermerlerine koymak için güzel bir tasarım saksı arıyorsanız hazırlaya bilirsiniz.

Pet Şişeden Saksı Yapımı

Süslü – Pet Şişeden Saksı Yapımı

Bir kola şişesinden veya deterjan şişesi kullanarak hazırla bileceğiniz dilerseniz içine güzel çiçekler veya doğal yetişmeye hazırlanan sebzeler yetiştire bileceğiniz güzel bir saksı modeli.

İki göz bir tanede kapaktan burun yaparak çok şık bir saksı sahibi olabilirsiniz.

pet şişeden saksı yapımı

Akıllı – Pet Şişeden Saksı Yapımı

Atık malzemelerden saksı yapımı basit ve kolay olabilir ama bu işe biraz otomasyon katmak isterseniz akıllı saksı tam sizlik.

Saksının akıllısı olur  mu demeyin.Bir domates, salatalık veya farklı bir sebze tohumunu bu saksıya ektiğinizde ilk suyu verdikten sonra tekrar sulanmasına gerek kalmaz altta biriken su toprağı sürekli nemli tutar.

Yukarıdaki iki saksıda sizi fazlasıyla mutlu edebilir özelliklere sahip görsellik ve sebze ve çiçek yetiştiriciliğe ilk adımlar için uygunlar.

Peki ya bir aile doyuracak kadar doğal organik sebzeleri yetiştire bilecek kadar pet şişeden saksı nasıl yapılır ?

Sera- Pet Şişeden Saksı Yapımı

Sera- Pet Şişeden Saksı Yapımı

Büyük şehirlerde bir karış toprağınız varsa onu iyi değerlendirmeniz lazım.30 m2 ekildiğinde yetiştire bileceğiniz sebzeleri pet şişeden saksı yapımı ile 10/1 kadar alanla yetiştire bilirsiniz.

Yukarıdaki resim buna en güzel örneklerden birisi, dik koyulmuş bir Çesan üstüne üst üst geçirilmiş pet şişeler de bir aileye yetecek kadar sebze yetiştire bilmeniz mümkün.Pet şişelerden hazırlanan küçük çapta bir sera örneği.

Resimde sağ bölümde yapılışı ile alakalı detaylı resimler var dikkatinizi çektiyse iç içe sokulan şişelere üstten su döküldüğünde tüm sırayı otomatik olarak sulamış oluyorsunuz.

Yetişen bitkide pet şişenin yanından açtığınız delikten budanarak toplana bilir.

Duvar Sera- Pet Şişeden Saksı Yapımı

Duvar Sera- Pet Şişeden Saksı Yapımı

Büyük şehirlerde herkesin toprak alanı olmaya bilir zemin kat tasınız ve güneş gören bir duvarınız var biz burada da plastik şişelerden saksılar hazırlayarak sebze ve çiçek yetiştire biliriz.

Dilerseniz duvara bir Çesan sabitleyin ama maliyet arttırmak istemiyorsanız çelik tel ile pet şişeleri duvara asarak güzel bir duvar serası hazırlaya bilirsiniz.

Eğer ilginizi çektiyse aşağıdaki detaylı anlatımlı videoyu izleyerek hazırlaya bilirsiniz.


 

Ters saksı yapımı merak edenlerde var pet şişeden özellikle ters saksı yapabilmeniz mevcut her türlü sebzeyi özellikle domates ve çilek olmak üzre bu yöntemle de yetiştire bilirsiniz.

Ters Saksı - Pet Şişeden Saksı Yapımı

Ters Saksı – Pet Şişeden Saksı Yapımı

Bu yöntemin en büyük artısı bitkinin toprakla temas etmesini engelliyor olmamız buda özellikle çilek yetiştirirken bize çok fayda sağlıyor.

Toprakla temas eden çilek kurtlanır ve kızarmaz.

Ters Saksı Yapımı

Ters Saksı Yapımı

Ters saksıyı hazırlamak için tohumdan ekildiği toprakla beraber fidanı pet şişenin ağzından geçirmek yeterli.

Hazırladığınız saksıyı altından ip bağlayarak asabilirsiniz.

Damacanadan Saksı Yapımı

Damaca şişesinden çok güzel ve fonksiyonlu saksılar yapabilirsiniz.İçinde kıvırcık, maydanoz, salatalık ve özellikle soğan ve sarımsağı çok güzel şekilde yetiştire bilirsiniz.

Soğan Yetiştir - Damacanadan Saksı Yapımı

Soğan Yetiştir – Damacanadan Saksı Yapımı

Soğan yetiştirmek için damacanadan yapılan çok muazzam bir saksı, resimdeki gibi büyük soğan ekmektense küçük soğan kullanırsanız daha lezzetli yeşil soğanlar yiye bilirsiniz.

Damacana üzerindeki yuvarlak delikleri açmak için tüpte ısıtılmış demir çubuk sizin için yeterli olacaktır.

Sarımsak Yetiştir - Damacanadan Saksı Yapımı

Sarımsak Yetiştir – Damacanadan Saksı Yapımı

Aynı sistemle sarımsakta yetiştire bilirsiniz.Yaş sarımsak sevenler için çok ideal bir saksı modeli.

Salatalık Yetiştir - Damacanadan Saksı Yapımı

Salatalık Yetiştir – Damacanadan Saksı Yapımı

Salatalık fidelerini damacana içine yerleştirerek kullanışlı bir saksı yapabilirsiniz.Salatalık fidesi yapısı gereği sardığı için fideler büyüdükçe bir sopaya sararsa toplaması ve yetişmesi kolay olur.

Domates Yetiştir - Damacanadan Saksı Yapımı

Domates Yetiştir – Damacanadan Saksı Yapımı

Eğer alanınız dar ve saksınızın devrilme ihtimali varsa damacanayı yukarı asarak kullana bilirsiniz.Çeri domatesi ekilmiş bir saksı örneği resimdeki.

Damacanadan Saksı Yapımı ile ilgili paylaşımlarım bu kadar.

Size uyan dilediğiniz modelde saksıyı hazırlaya bilirsiniz.

Damacanadan ve pet şişeden saksı yapımı ile alakalı örnekler paylaştım.

Görselden ziyade çok küçük alanlarda bir aileye yetecek şekilde sebze yetişmenize yardımcı olması umuduyla paylaşımları hazırladım.

Eğer görsel açıdan pet şişe saksı yapımı paylaşımları istiyorsanız yorumdan belirte bilirsiniz.Sizler için yazıyı tekrar düzenleye bilirim.

Saksı Yapımından arta kalan kapakları değerlendirmek isterseniz.Pet şişe kapaklarından yapılan kendin yap projelerine şuaradan inceleye bilirsiniz.

Hoşça kalın.

2 Yorum

  1. Pınar
  2. önder