Paçalı Tavuk – Horoz ; Cinsleri, Fiyatları Ve Özellikleri

Paçalı tavuk ve paçalı horoz yetiştirmek isteyen kanatlı severler için en detaylı rehber !

Bacakların da bulunan uzun tüyler sayesinde farklı görünüme sahip olan paçalı tavuk cinsleri bir çok kişinin ilgisini çekiyor.

Şuan Dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen tavuklar arasında Brahma , İspenç, Habeş , Cochin (Koşin) ilk başta akla gelen türler arasında.

Hali hazırda ülkemizde bulunan süs tavuğu yetiştiricileri paçalı tavuk ve horozlara ait yumurta, civciv ve anaç satışını bir çok mecrada yapıyorlar.

Bu makale sayesinde, Paçalı tavuk fiyatları ve satış yerlerini detaylı şekilde inceleme şansına sahip olacaksınız.

Paçalı tavuk ve horoz hakkında tüm detaylar için içerik başlıklarını takip edin !

Paçalı Tavuk Cinsleri

Hali hazırda Türkiye’de yetiştiriciliği  yapılan 4 farklı paçalı tavuk cinsi bulunmakta.Bu tavuklar kendi içlerinde farklı tüy renklerine sahipler.

Yani brahma beslemek isteyen bir kanatlı sever, Bu türe(ırk) ait 4 farklı varyete yani renk ve desende yetiştiricilik yapabilir.

Paçalı tavuk fiyatları da , satışa sunulan cinse, cinse ait renge ve kaliteye(boy, kilo, tüy rengi ve desene)göre değişmektedir.

Öncelikle paçalı tavuk cinsleri için detaylı bir inceleme yapalım.Daha sonra farklı satış yerlerinden alınan fiyatlar arasında karşılaştırma yapalım.

Brahma Cinsi Paçalı Tavuk

 

Paçalı Tavuk Cinsi - Brahma

Paçalı Tavuk Cinsi – Brahma

Görebileceğiniz en iri cüsseli tavuk türlerinden biri olan Brahma tavuklar 4 kilo horozları ise 6 kilo ağırlığa ulaşabilirler.İri cüsselerine rağmen çok uysal hayvanlardır.

Gagaları sarı veya sarı sadece uçları siyah renkte olur, gözleri turuncu veya kırmızı, göz çevresi ve ibikleri açık kırmızıdır.

Yumurta rengi beyaz, senelik yumurta verimi 120-150 adet arasıdır.

Brahma sık kuluçkaya yatar, uzun tüyleri ve ağır cüsselerinden dolayı dölsüz yumurta ve civciv ölümleri bu türde çok görülür.Arka tüyleri temizlenerek yumurtada döl oranı arttırılır.

Bu türde Dev ve cüce( Bantam) Brahma olarak iki boyu, geliştirilmiş 7 farklı renkte Brahma tavuk çeşitleri bulunuyor.(Lemon Pyle Brahma,isabell Brahma,Dark Brahma,Blue Silver Orange (BSO),Light Brahma,Gold Brahma.)

Paçalı Tavuk Cinsi - Brahma Civcivi

Paçalı Tavuk Cinsi – Brahma Civcivi

Ana vatanı Hindistan olarak bilinse de bu tür Amerika’da geliştirilerek çeşitli varyeteler oluşturulmuştur.

Ülkemizde Brahma yetiştiriciliği kaliteli şekilde yapan bir çok kanatlı sever bulunmaktadır.

Daha fazlası için Brahma tavuğu makalesini inceleyin !  >>> Brahma Tavuk

 

İspenç Cinsi Küçük Paçalı Tavuk (Booted Bantam)

Paçalı Tavuk Cinsi - İspenç

Küçük Paçalı Tavuk Cinsi – İspenç

Ana vatanı Hollanda olan Booted Bantam Osmanlı döneminde  tarımla uğraşan Hristiyanlar tarafından topraklarımıza getirilmiş.Bu dönemde ilgi gören ve yetiştirilmeye başlanan ispenç cinsi belirli standartlarda yetiştirilmediği için çok fazla melez ve varyeteler ortaya çıkmış.

Yani ispenç türü paçalı tavukların ırk özelliklerini belirli bir standarttı yok diyebiliriz.

Bacaklarında bulunan uzun tüyler haricinde bilinen diğer özellikleri ; Tavuklar 650 gram horozları ise 850 gram ağırlığında olurlar.Yıllık 100-120 yumurta yaparlar.Çok sık gurk olurlar ve küçük boylarına rağmen sinirli tavırlar sergilerler.

İspenç de parmak sayısı da farklı bir tartışma konusudur.4 ve 5 parmaklı yaygın olarak görülse de 6-7 parmaklı olanları da vardır.

Sabelpoot Cinsi Küçük Paçalı Tavuk

Küçük Paçalı Tavuk Cinsi - Sabelpoot

Küçük Paçalı Tavuk Cinsi – Sabelpoot

Sabelpoot ayaklarında bulunan uzun tüylerinden dolayı booted (çizmeli) olarak adlandırılırlar.Ana vatanı Hollanda olan bu tür Osmanlı döneminde ülkemize gelen İspençlerin atası olarak kabul edilir.

Bilinen 5 farklı renk çeşidi bulunur bunlar ; Limon Sabelpoot,Mille Fleur Sabelpoot,Buff Sabelpoot,Turuncu Boyunlu Sabelpoot,Isabell Sabelpoot.

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan bu türün yıllık ortama yumurta verimi 80-100 adettir.Uysal tavırlar sergilerler ve cüce boylarından dolayı tavukları 650 gram horozları ise 900 gram ağırlığında olurlar.

Çok sık kuluçkaya yatmasalar da , senede en az bir defa gurk olurlar.

Maran Cinsi Paçalı Tavuk

Paçalı Tavuk Cinsi - Maran

Maran

Diğer türlere göre paçaları kısa olsa da eşi benzeri olmayan yumurta rengiyle günümüz tavuk yetiştiricilerin ilgisini fazlasıyla çekiyorlar.

Maran tavuklarının yumurta rengi koyu kahve rengidir.Paçaları çok uzamaz, bilinen 7 farklı renk çeşidi bulunsa da ülkemizde tek renk bulunur oda Atak s tavuklarıyla çok benzerdir.

Yıllık 190 – 220 adet yumurta verirler. Tavukları 2 kilo üstünde horozları ise 3 kilo ağırlığına erişirler.

İri gözdeleri ve 45 derece dik kuyrukları bulunur.Davranış olarak ürkek tavırlar sergilerler.

Ana vatanı Fransadır, ülkemizde süs tavukları yetiştiricileri ve büyük yumurta çiftlikleri tarafından yetiştirilmektedir.

Yanlış bakım ve beslenme sonucu çok sık olarak Prolapsus hastalığı ve çift sarılı yumurta verimi gözükür.

ShowGril Cinsi Paçalı Tavuk

Paçalı Tavuk Cinsi - Show Gril

ShowGril

Bu tür için bilinen Habeş tavuğunun çıplak boyunlusu diyebiliriz.Habeş tavuğu ile Turkan tavuğunun melezlenmesi sonucu çıplak boyunlu paçalı tavuk türü ortaya çıkmış.

İlk bakışta paçalarından ziyade çıplak boyunlarıyla ilgileri üzerine çeken ShowGril ataları Çin’li olsa da Amerika’da geliştirilmiş.

Soğuk, yağışlı ve çok sıcak havalarda korunaklı kümeslerde bakılması gerekiyor.Aksi durumda kolay hastalanan bir tür.

Saldırgan yapıya sahipler ve gurk olma eylemleri zayıf.Ülkemizde fazla benimsenmese de nadir olarak yetiştiren kanatlı severler mevcut.

Osmanlı Sultan Cinsi Paçalı Tavuk

Paçalı Tavuk Cinsi - Osmanlı Sultan

Osmanlı Sultan

Osmanlı sultan tavukları atalarımızdan bize kalan büyük miraslardan olsa da maalesef değeri bilinmemiştir.

1850 yıllarında bizim topraklarımızdan alınarak İngiltere de yetiştiriciliğine başlanmış.Buradan tüm dünyada yayılmış ama Türkiye’de maalesef yok olmuş.

Bu işin üstüne düşen süs tavuğu çiftlikleri yurt dışından aldıkları anaç tavuklar ile 2000 yıllarının başında Osmanlı sultan tavuğunu tekrar ülkemiz sınırlarında yetiştirmeye başlamışlar.

Davranış olarak uysal olsalar da saldırgan görünümleri bulunur.Senede ortalama 140-160 yumurta yaparlar.Uzun paçalı ayakları ve baş çevresinde uzun tepeli tüyleri ve gaga altında hafif sakalları bulunur.

Gurk olma eylemleri azdır.Horozları 2 kilo tavukları ise en fazla 1,5 kilo ağırlığına ulaşırlar.

Baştan aşağı tüm tüyleri ve yumurtaları beyaz renklidir.

Şuanda ülkemizde bir çok kümeste yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Habeş Cinsi Paçalı Tavuk

Paçalı Tavuk Cinsi - Habeş

Habeş

13 yüz yıldan beri Çin’de yetiştiriciliği yapıldığı bilinen tarihin en eski tavuk türlerinden biridir.Ufak boyları ve gösterişli tüyleri ile farklı bir görünüme sahiptirler.

Habeşler Cin Silkie olarak da bilinirler.

Beyaz,Siyah,Sarı,Kahve,Gri olarak 5 farklı rengi bilinir.Siyah tüylü olanların deri renginde siyahtır.Ayam Cemani türü ile benzerlik gösterir.

Farklı tüy yapısından dolayı yağmurlu havalarda kümeste tutulması gerekmektedir.Ayaklarında pamuksu tüylerden oluşan gösterişli paçaları bulunur.

Yıllık ortalama 130-150 yumurta yaparlar ve yumurta rengi kremdir.Kuluçkaya yatma eylemleri yüksektir.Genelde davranış olarak uysal olarak tarif edilse de Çin tavuk türleri genelde saldırgan olurlar.

Ülkemizde bir çok kişi tarafından farklı renklerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Cochin (Koşin) Cinsi Paçalı Tavuk

Cochin (Koşin) Cinsi Paçalı Tavuk

Paçalı Tavuk Cinsi  – Cochin (Koşin)

Dev Koşin (Cochin) türü tavukları Brahma’dan ayırt etme tür özelliklerini bilmeyenler için gayet zordur.Zaten Brahma koşinlerin melezlenmesi sonuçu oluşan bir paçalı tavuk cinsidir.

Dev ve cüce(bantam) olarak iki farklı boyutta ve Beyaz, Siyah, Sarı, Gümüş ve mavi olarak 5 farklı rengi bilinmektedir.

Küçük cocin cinsi paçalı tavuklar Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Bantam boyları tavuklar 1 kilo Horozlar 1,5 kilo Dev boyları Tavuklar 4 kilo Horozlar 5 kilo ağırlığına kadar erişirler.

Çok sık gurk olur ve kuluçkaya yatarlar ama fazla ağır olarından dolayı bu konuda pek başarılı değillerdir.

Genital bölgelerinde bulunan sık tüylerinden dolayı yumurtaların dölsüz olması sık görülür.

Yıllık yumurta verimi ortalama 120 – 140 adettir ve yumurta rengi kremdir.

Davranış olarak uysal yapıya sahiplerdir paçalı tavuk cinsleri arasında Brahma’dan sonra Türkiye’de yetiştiriciliği en çok yapılan türdür.

Paçalı Horoz

Paçalı Horoz

Paçalı Horoz

Paçalı tavuk olarak listelediğim 7 tavuk çeşidinde de paçalı horozlar bulunmakta.Ama ülkemizde bir çeşidi paçalı horoz kelimesiyle özdeşmiş durumda.

Malay ve Koşin ırkının melezlenmesi sonucu elde edilen Dev Brahma Horozları.Bu horozlar hem bol paçalı hemde dev gibiler.

Öyle ki bir su damacanası boyunda 7 kiloya çıkan horozlar bulunmakta.Tabi ki standart ölçüleri dışında olan bu paçalı horozların fiyatları da uçuk.

Ama normal bir Dev Brahma horozu da fazlasıyla iri paçalı ve gösterişlidir.Bundan dolayı paçalı horoz denildiğinde akla ilk gelen tavuk çeşididir.

Paçalı Tavuk Fiyatları Ve Satış Yerleri

Paçalı Tavuk Satış Yerleri ; Paçalı tavuk ve horoz cinsleri mezatlarda ve İnternet sitelerinde satılmaktadır.

Sahibinden.com Hayvanlar Alemi kategorisinde ve Kanatlı Hayvan satan Facebook guruplar bulunmaktadır.

Satış yerleri ve fiyatları daha detaylı inceleyelim.

Sahibinden.com uygulamasına girdikten sonra menüden sırasıyla ; Hayvanlar Alemi >> Kümes Hayvanları >> Tavuk … tıkladıktan sonra çıkan 77 ,00 ilanı incelemeye başlaya bilirsiniz veya direk arama kutusuna Paçalı horoz veya tavuk yazabilirsiniz.

Veya Brahma, Sultan, Maran,Habeş gibi tavuk çeşidi isimlerini aratarak paçalı tavuk fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

İlk olarak ülkemizde yetiştiriciliği en yaygın olan Brahma çeşidinin fiyatlarını inceleyelim.

Paçalı Tavuk Fiyatları Ve Satış Yerleri - Brahma

Paçalı Tavuk Fiyatları Ve Satış Yerleri – Brahma

17-09-2018 tarihinde yaptığım aramada ilk karşıma çıkan satıcı.Düzce Çimilinin Topçular mahallesinde dev Brahma Satışı yapıyor.

3-6 aylık yarka fiyatı 200 Lira Resimde görülen anaçlara ait fotoğraflar.Fiyat bence pahalı daha uygun fiyatlarda bulabilirsiniz ama fiyatı belirleyen standartları iyi bilmeniz lazım.

Örnek olarak ben resimdeki Liğht Brahmanın tüy renklerini beğenmedim. Göğsü bembeyaz olması gerekirken bu anaç da arada siyah tüyler bulunuyor.

Kısacası, fiyatı belirleyen kanatlının ırk özelliklerini tamamen taşımasıyla alakalı

Paçalı Tavuk Fiyatları Ve Satış Yerleri - Brahma Horoz

Paçalı Horoz Fiyatları Ve Satış Yerleri – Brahma

Samsun çarşamba beylerce köyünden satışa sunulan paçalı horoz cinsi brahma ait 5,5 aylık satış ilanı fiyat 120 lira olarak belirtilmiş.Fiyat gayet uygun.İlanda Romanya kan denilmiş ama gerçekçiliği tartışılır.

5,5 aylık Irk özelliklerini tamamen taşıyan bir kanatlı için  sağlıklıysa 120 lira çok uygun bir fiyat.

Paçalı Tavuk Fiyatları Ve Satış Yerleri - Brahma

Evet Türkiye Şampiyonuna ait anaçlardan alınmış kuluçkalık yumurtadan yetişen, Paçalı tavukları büyüten satıcı 600 liradan 5,5 aylık yeni yumurtaya başlayacak tavukları satıyor.

Bir paçalı tavuk için 600 lira ödenir mi orası tartışılır.Ama ırk özelliklerini tamamen taşıyorsa ve sağlıklıysa benden bir 300 Lira çalışır : )

 

Serbest piyasa da 100 Liradan 10,000 Liraya kadar bu tavukları satanı bulmak mümkün.O yüzden en kalitesini en uyguna alabileceğiniz satıcıyı bulmanızı tavsiye ederim.

Paçalı Tavuk Bakımı

Bu tavuk çeşidini diğerlerinden ayıran paçaları bakımını da biraz daha zahmetli yapıyor.

Sebebi ise yere sürekli temas eden tüyleri.Bu tüyler tavukların ayaklarını uzun süre ıslak kalmasına veya yerde bulunan zararlı parazitlerin kolaylıkla tüylerine temas etmesini kolaylaştırıyor.

Paçalı tavukları yetiştirmek istiyorsanız ıslanmayı ve dışkılarının paçalarına sürülmesini engellemek için kümes zeminine ızgara döşemeyi unutmayın.

Haftalık parazit kontrolü yaparak tavukları bitlerden arındırın.

Paçalı horoz olarak bilinen Brahma çeşidinin yaşadığı diğer problemse ise genital bölgedeki fazla tüyler.

Bu tüyler yumurtaların döllenmesini engelleyerek kuluçkalık yumurta kalitesini maalesef düşürüyor.

Paçalı Tavukların tüyleri seyrelterek kuluçkalık yumurta kalitenizi artıra bilirsiniz.

4 Yorum

  1. dayı
    • Seyfi
  2. desim