Lağım Faresi [Sıçan]

Lağım faresi veya Sıçan. Keme, Lantince ismi; Rattus Norvegicus.

Yetişkin bir Lağım faresi 500 gram ağırlığa ulaşabilir.Gövde uzunluğu 25 santim kuyruk uzunluğu ise 20 santime kadar uzaya bilmektedir. Sahip oldukları tüylü kürkleri siyah’dan beyaz renge kadar değişikliklik gösterir. Genel olarak kürkleri siyah ve kahve rengi tüyler ile kaplıdır. Küçük çıkıntılı kulağa sahiplerdir.Kulakları öne doğru çekildiğinde gözlerine kadar ulaşabilir.

Lağım faresi insanların yaşam alanlarına girerek sağlık açısından büyük bir tehdit oluşturur. Diğer fare türlerine göre daha iri ve daha zeki olan sıçanları yakalamak daha zordur.

Lağım faresi hakkında akla gelen tüm sorulara bu makale sayesinde cevap bulabilirsiniz. Hızlı erişim için aşağıda bulunan içerik başlıklarını kullanabilirsiniz.

Lağım Faresi

Lağım Faresi, Sıçan, Keme hakkında en detaylı rehber.
Lağım Faresi, Sıçan, Keme hakkında en detaylı rehber.

Keme, halk arasında bilinen ismi Lağım faresi ve Sıçan’dır. Toplam 16 adet dişi bulunur. Önde bulunan bir dişini kemirmek , sağ önde bulunan bir diğer dişini kesmek ve parçalamak geri kalan 14 dişinde çiğnemek için kullanır. Kesme ve kemirme dişlerinin kötü yoktur ve sürekli uzarlar. Bu yüzden yaşam süreleri boyunca dişleri törpülemek zorundadırlar. Buda sürekli kemirmek ve parçalamak anlamına gelir. Lağım faresini çevreye verdiği zararı anlamak için birde bu yönden bakmak gerekir.

Kemeler yedikleri besinleri kusarak atamaz, buda zehir tükettiği zaman geri dönüşü olmayan bir yola girdiği anlamına gelir. Ayakları ve bacaklarında kıl bulunmaz veya çok seyrek görülür.Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında ise 5 parmağı bulunur.

Aile veya çete halinde yaşayan sosyal hayvanlardır. Aile bireylerinden birisi zehir yiyerek öldürüldüyse o zehri diğer aile bireyleri tüketmeyecek kadar zekidir. Bu sebepten sıçan istilasını püskürtmek için yapılan mücadeleler diğer fare türlerine göre çok daha zordur.

Lağım Faresi Nerede Yaşar ?

Lağım Faresi Nerede Yaşar
Lağım Faresi Nerede Yaşar

Ana vatanı Hindistan ve Güney Asya olarak bilinen sıçanlar sürekli olarak insanların yaşam alanlarını takip ettikleri için tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Ülkelere göre fiziksek özellikleri farklılık gösterebilir. Ülkemizde adından anlaşıldığı gibi en çok lağım kanallarında bulunurlar.

Şehir hayatına kolay edepte olan kemeler Lağım kanallarında bulunan toprak alanlara yuva yaparak orada topluca yaşayabilirler. Denize yakın sahillerde dere kenarlarında ve bataklıklarda yaşayabilirler. Otluk arazide bulunan yaprak ve ot yığınlarının içine yuva yapabilirler.

Lağım farelerinin yaşam alanları; genellikle çöp yığınlarına yakın su bulunan kanalizasyon giderlerinin içidir. Gıda ve su buldukları sürece her türlü yaşam alanına rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Kanalizasyonda yaşayan lağım fareleri eğer gerekli önlemler alınmazsa kanalizasyon borularını takip ederek evin tuvaletine girebilir.

Eğer evinize kanalizasyon kemirgenleri giriyorsa; klozetten fare gelmemesi için ne yapmalıyım bağlantısını inceleyebilirsiniz.

Lağım Faresi Ne Yer ?

Lağım Faresi Ne Yer ?
Lağım Faresi Ne Yer ?

Fare ve sıçanlar doğal yaşam ortamlarında sebze, meyve, kök ve böcek yiyerek yaşamlarını devam ettirirler. Bir gün boyunca yediği gıdanın %15 et %85 sebze ve tahıllardan oluşur. Eğer her gıdayı bulacakları bir ortamda yaşasalardı ağırlık olarak sebze ve köklerden beslenirlerdi.

Kemelerin besin için ilk tercihi, karbonhidrat değeri yüksek gıdalardır. Damak tatları çok gelişmişti dilleri ve bıyıkları ile tat alabilirler. Şehir hayatı yaşayan kemirgenler insanların atmış olduğu çöplerden beslenir. Dünyada var olan gıda stokunun %20 si fareler tarafından tüketilmektedir. Ambarlar, gıda işletmeleri ve bir çok gıda fabrikası bu konuda önlemlerini almak için yoğun şekilde fare ile mücadele eder.

Sıçanları yakalamak için tuzak kurmak istiyorsanız yem olarak akla gelecek ilk besin fıstık veya fıstık ezmesidir. Detaylı bilgi için ; fare ne yer bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Lağım Faresi Nasıl Ürer ?

Lağım Faresi Nasıl Ürer ?
Lağım Faresi Nasıl Ürer ?

Fare ve sıçan türleri 6 haftada cinsel olgunluğa erişirler. Doğan yaşam alanlarında ortalama 12 ay yaşam ömürleri bulunur. Bu süre yaşam ve besin kalitesine göre 4 seneye kadar uzayabilir.

Lağım faresi senede 6 ile 8 defa doğum yapabilir. Her doğumda 6-18 yavru dünyaya getirebilir. 1 senede bir dişi sıçan ortalama 4 kez doğum yapar ve dünyaya 60 yavru getirir. Evi istila eden kemirgenin eğer müdahale edilmezse bir yıl içinde ulaşabileceği tahmini rakamdır.

Üreme dışı keme tarafından başlatılır ve toplamda 6 saat sürebilir. Sürü içinde bulunan tüm erkekler ile çiftleşebilirler. Eğer kıtlık dönemi yaşanıyorsa, dölü rahimden geri tutarak daha iyi bir dönemde gebelik sürecini başlatmak için bekletir. Gebelik 21 ile 24 gün arası sürer. Detaylı bilgi için ; fare nasıl çoğalır bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Lağım Faresi Dışkısı Ve İdrarı Nasıl Olur ?

Lağım Faresi Dışkısı Görüntüsü
Lağım Faresi Dışkısı Görüntüsü

Lağım faresi idrarı tükettikleri besin ile orantılı olarak değişkenlik göstergede genellikle renksizdir. Kokusunun tam tarifi mümkün olmasa da anason kokusunu andırır. Kokusu kesinlikle kendini belli edecek derecede keskindir ve bulunduğu alanda leke bırakır.

Lağım faresi halk arasında bilinen diğer adıyla sıçanlar adına uygun şekilde günde 75-150 parça dışkılar. Parçaların uzunluğu 1 ile 1,5 santim uzunluğunda 0,5 santim genişliğinde olur. İki ucu sivri formuyla pirinç tanesine benzetilebilir. Yaş halinde dikkat çekici derecede kokar rengi tüketilen gıdaya göre değişiklik gösterir. Genelde siyah ve kahverengi tonlarında görülür.

Sıçan dışkısıyla karşılaşıldığında, fareden bulaşabilecek hastalıklara karşı kişisel güvenlik önlemleri alınmalı ve temizlik aşamasında dikkatli olunmalıdır. Temizlikle ilgili tüm aşamaları ; fare pisliği nasıl olur bağlantısında bulabilirsiniz.

Lağım Faresi İle Mücadele

Lağım Faresi İle Mücadele
Lağım Faresi İle Mücadele

Lağım fareleri genelde dişi ve erkekli büyük sürüler halinde yaşarlar. Sosyal yaşantıları içinde hiyerarşi içerisinde işbirliği yaparlar. Arkadaşlıklar kurarak birbirlerini idrar ile işaretlerler. Birbirlerinin dişlerini tımar ederek kimin ne yediği gözlenir eğer bir fare yediği besinden dolayı rahatsızlanırsa diğer kemirgenler aynı besini yemezler.

Bu durumdan dolayı onları öldürmek için kullanılan zehir ortalama 3 günde teshir edilecek şekilde hazırlanır. Keme ile mücadelede, yakalamak veya öldürmek tek kemirgen için geçerli olur ve kısa vadede çözüm üretir.Bu sebepten öncelikle lağım faresini yaşam alanlarından uzak tutacak düzenlemeler yapılmalıdır.

Lağım fareleri metropol şehirlerin en büyük sorunlarından biridir. Üzerinde taşıdıkları ölümcül hastalıklardan dolayı yaşam alanlarında bu kemirgenler ile karşılaşmak çok tehlikelidir. Lağım farelerinin kanallardan ilerleyerek tuvalet deliğinden evlere girdiğini biliniyor. Özelikle denize yakın sahil alanlarında bu durum çok sık şekilde görülür. İnsan eti yemeseler de uzun süren açlık dönemlerinden dolayı insanlarda bulunan yumuşak dokuyu yiyebilirler. ( Bknz: Klozetten Fare Çıkar Mı )

Lağım Faresi Nasıl Öldürülür ?

Lağım faresi nasıl öldürülür : Sıçanları öldürmek için aşağıda paylaşılan 3 farklı yöntem uygulanabilir. Daha fazlası için fare nasıl yakalanır bağlantısına tıklayabilirsiniz. İlgili konu başlıklarını incelemeyi unutmayın.

Fare Kapanı

Sıçanın tespit edildiği alana fare kapanı kurulur. Kapan üzerinde bulunan pedala yem konulur ve yemek dokunan fare gergin yayın baskı yaptığı tel sayesinde boğularak öldürülür. Farenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda kaliteli bir kapan tercih edilmelidir. ( Bknz: Fare Kapanı Nasıl Kurulur )

Fare Zehri

Gıda işletmelerinde en çok tercih edilen tekniktir. Siyah istasyon içine konan pasta fare zehirleri haftalık olarak kontrol edilir ve yenilir. Sürekli olarak duvar diplerinde gezinen sıçanların ilgisini çekmek için zehir duvar diplerine yerleştirilir ve yenmesi beklenir. Zehri yiyen keme en geç 3 gün içinde hastalanarak ölür. Hastalık döneminde ağır susuzluk çeken farenin ölüsünü bulmak için öncelikle su kaynakları sonra yuvalandığı alanlar kontrol edilir.

Elektrikli Kapan

Bu ürün daha çok otel ve restoranlarda tercih edilir. Elektrikli kapanın içine bir dilim salam veya fareyi cezbedecek bir yem konularak duvar dibine konumlandırılır. Pil ve adaptör ile çalışabilen kapan fare içine girdiğinde elektrik vererek öldürür.

Lağım Faresi / Sıçan Resimleri

Kaynak : (1) (2) (3) (4)

2 Yorum

  1. Tuna