Kurumuş İdrar Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kurumuş idrar lekesi nasıl çıkar : Çocuklu ve yaşlı hasta bakımı yapılan bir çok evde, yatakta idrar lekesi problemi bulunuyor. Her lekede olduğu gibi idrar lekesinde de kurumadan, hızlı şekilde müdahale etmek hem lekeyi yok etmek için hemde idrar konusunu temizlemek için çok önemli.

Eğer daha önce yıkanmış ve kurutulmuş idrar lekeleri var ise bu lekeleri çıkartmak neredeyse imkansızdır. Bu makalede hiç temizlenmeden kurumuş idrar lekeleri için geçerli yöntemler bulunmaktadır.

Kurumuş İdrar Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kurumuş İdrar Lekesi Nasıl Çıkar ?
Kurumuş İdrar Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yatak, çarşaf, yorgan veya kıyafetlerdeki kurumuş idrar lekelerinden kurtulmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • 1 litre ılık su içine 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı, yarım çay bardağı amonyak koyarak karıştırın. Yıkanabilir kıyafeti bu karışımın içinde 15 dakika bekletin. Eğer idrar lekesi yatak üzerindeyse leke üzerine karışımı spreyleme yaparak sıkın ve lekeyi bir bez ile ovalayın.
  • Eğer leke çıkmadıysa, oksijenli ağartıcı leke çıkarıcı temin edin ve direkt leke üzerine uygulayın. Oksijenli ağartıcı, renklilerde ve beyazlarda leke çıkartmak için güvenli şekilde kullanılabilmektedir.

Yataktaki Kurumuş İdrar Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yatakta kurumuş idrar lekelerini çıkartmak için uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise sirke, karbonat ve çamaşır sodası karışımıdır.

  • Yataktaki kurumuş idrar lekesi ılık su deterjan karışımı ile silin.
  • Yarım litre ılık su içine, yarım su beyaz sirke ekleyin ve lekeyi bu karışımla silin. Yataktaki ıslaklığı kuru peçete ile giderin.
  • Leke üzerine karbonat veya çamaşır sodası dökerek 4 saat bekletin ve sonra kalıntıları temizleyin.
  • Leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

Kurumuş idrar lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olabileceğini düşündüğünüz kesin çözümleri, yorum yazarak tüm ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Sibel