Körebe Oyunu Nasıl Oynanır ?

Körebe oyunu nasıl oynanır : 2000 yıllık geçmişe sahip olan körebe oyununun kökeni, antik yunan medeniyetine kadar dayanmaktadır ve dünyanın dört bir yanında günümüzde de oynanmaya devam etmektedir.

Çocukluğumuzun ve çocuklarımızın en yaygın olarak oynadığı sokak oyunları arasında yer almaya devam etmektedir.Peki, körebe nasıl oynanır, körebe oyunu kuralları nelerdir ? Hepsini bu makalede inceleyebilirsiniz.

Körebe Oyunu Nasıl Oynanır ?

Körebe Oyunu Nasıl Oynanır ?
Körebe Oyunu Nasıl Oynanır ?

Körebe oyunu yazları sokaklarda, kışları ise evde oynanan dar alan oyunlarındandır. Ailecek veya arkadaş ortamında büyüklü küçüklü oynanabilir.

Körebe oyunu kuralları her ülkede farklılık gösterir. Ülkemizde çocukluğumuzda oynanan körebenin oynanışı ve kuralları gayet basittir.

Körebe Oyunu Kuralları Nelerdir ?

Körebe oyunun kuralları ülkemizde sadece 2 adettir.

  • Körebe olacak kişi kura ile belirlenir.
  • Körebe olacak kişinin gözleri göremeyeceği şekilde kapatılmalıdır.
  • Körebe oyununu, önceden belirlenmiş dar bir alan içinde oynanır.
  • Körebe, yakaladığı oyuncunun aynı zamanda adını da doğru tahmin etmek zorundadır.
  • Körebe olan kişiye vurulmaz, itilmez veya düşürülmez.

Ülkemizde oynanan körebe oyununda, ebeye vurmak, itmek veya canını yakacak fiziki davranışlar yoktur.

Körebe Nasıl Oynanır ?

Körebe oyunu oynaması çok zevki ve adrenalin dolu bir oyundur. Öncelikle körebenin oynanılması için alanların sınırları belirlenir. Kura ile bir ebe seçilir. Ebe diğer oyuncular tarafından çemberin ortasına konumlandırılır ve gözleri bir mendil ile kapatılır. Körebenin görmediğinden emin olmak için bir kaç test yapılır.

Ebe olan kişi kendi etrafından 360 derece tur atacık şekilde 3 – 5 defa çevrilir ve bir anda herkes bir köşeye kaçar. Gözleri sıkıca bağlı olan ebe, kollarını açarak etrafta birilerini arar ve yakalamaya çalışır. Ebeyi yanıltmak için ses çıkaran oyuncular, dar alanda yakalanmaktan sürekli olarak kaçmaya çalışır.

Körebe birini yakalamayı başarırsa, gözlerini açmadan ismini tahmin etmeye çalışır. Eğer tahmin doğru ise ebenin gözleri açılır ve yakalanan körebe olacak şekilde oyun devam eder.

Körebe oyunu nasıl oynanır, sorusuna cevap olabilecek bir videoyu aşağıda paylaşıyorum.

Kaynak: brittanica , wikipedia

Körebe Oyunu Nasıl Oynanır ?

2 Yorum

  1. gülçin