Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanır ?

Köpekler ne sıklıkla yıkanır: Köpekler insanlar gibi günlük yıkanma ihtiyacı duymasalar da, düzenli olarak yıkanmalıdır. Köpeğinizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiği , köpeğin yaşadığı ortamı, yaşı ve köpek cinsine göre değişmektedir.

Uzman veterinerler köpeklerin tüylerinin altında bulunan yararlı yağ tabakasının zarar görmemesi nedeniyle, ortalama olarak köpeğin ayda 1 defa yıkanmasını tavsiye ederler.

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanır ?

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanır ?
Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanır ?

Köpeğiniz için uygun banyo sıklığı veteriner tarafından köpeğin cinsine özel olarak belirlenmesi her zaman en güvenli yöntemdir. Ayda bir defa yıkama yapabileceğiniz gibi, aşağıda listelenen hususları inceleyerek köpeğiniz için en iyi yıkama sıklığını tespit edebilirsiniz.

  • Kalın kürklü kuzey köpek cinsleri için çok sık banyo uygun değildir. Ortalama ayda 1 defa yıkamak yeterli olacaktır. Yıkama yerine bol bol tüylerini tımarlamak daha faydalı olacaktır. ( örnek cins : Samoyeds , Malamutes )
  • Golden Retriever ve Great Pyrenees türü köpeklerin uzun tüyleri suyu daha çok tutarlar. Bu köpek türlerini daha az sıklıkla yıkamam faydalı yağ tabakasının zarar görmemesi için daha faydalıdır.
  • Basset Hounds türü köpekler kısa tüylü yağlı bir kürke sahiptirler. Kendi temizlikleri konusunda tembel davranırlar ve genellikle çok sık yıkanmaları gerekir.
  • Basenjis köpeklerin de kısa tüylü olmasına rağmen daha temiz köpek türüdür. Bu nedenle nadiren banyoya ihtiyaç duyar.

Köpeklerin kendilerini ne zaman kirleteceğini tahmin edemezsiniz. Eğer sadık dostunuz kendini kirletildiyse veya bilmediğiniz bir sebeple rahatsız edici bir koku salmaya başladıysa 1 ay süre beklemeniz gerekmiyor. Bu tarz durumlarda köpeği hemen yıkamanız çok daha faydalı olacaktır.

Mecbur kalmadığınız durumlar haricinde, köpeğinize çok sık banyo yaptırmamaya çalışın.Köpeğin derisinde bulunan faydalı yağlar çok sık yıkandığında veya yanlış temizlik ürünleri kullanıldığında zarar görebilir. Bu ise köpeğinizin tüy dökümünü hızlandırır, kaşıntı ve kepek problemi doğurabilir.

Köpekler ne sıklıkla yıkanır sorusuna, çoğu uzmanın kokusundan rahatsız olmaya başladığınızda dediğinde hatırlatmak isterim.

2 Yorum

  1. Büşra