Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Klozetten fare gelmemesi için ne yapmalıyım, sorusu gündeminiz deyse doğru adrestesiniz. Bu makale sayesinde tuvalete izinsiz giriş yapan lağım farelerinden kurtulmanın yollarını detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Bu kadar iddialı konuşmamın sebebi bir zamanlar benimde aydı dertten muzdarip olmam. Bir sabah tuvalette gezinen lağım fareleri ile karşılaştım. İki aylık süreçte bu konuda yaptığım araştırmalar doğrultusunda klozetten fare çıkmasını engellemek için, klozet fare koruyucu yöntemlerini denedim ve en sonun da %100 sonuç veren kesin çözüme ulaştım.

Gelin şimdi klozetten fare gelmemesi için ne yapmalıyım sorularını daha detaylı inceleyelim ve kesin çözümler bulalım.

Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?
Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım: Lağım fareleri, kıtlık dönemlerinde çok aç kaldıkları ve yuvalamak için tuvaletlerden eve girdiğinden daha önce bahsettik. Bu kemirgenlerin üzerinde taşıdığı hastalıklar ve saldırma riski düşünüldüğünde kalıcı şekilde fare girmesini engellemek en huzur verici yöntemdir.

Klozette fare kovucu olarak 3 farklı yöntem uygulanabilir:

  • İlk yöntem tuvalet tesisatının, kanalizasyonla birleştiği bölüme Çekvalf Monte ettirmek. Bu %100 etkili kesin çözümdür.
  • İkinci yöntem , fare kapağı kullanmak. Bu kapaklar sadece alaturka tuvaletler için kullanılabilir.
  • Üçünü yöntem ise ilaçlama veya kimyasal temizleyici kullanımı.

Klozetten fare çıkmasını engellemek için kullanabileceğiz 3 yöntemi daha detaylı inceleyelim.

Çekvalf Montajı – Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Klozetten fare gelmesini engellemek için %100 etkili bir çözüm arıyorsanız, evin pis su atık tesisatına kesinlikle Çekvalf Montajı yaptırın. Bu işlemden sonra kesinlikle tuvaletteki fare probleminden kurtulabilirsiniz. Bunun yanında kanalizasyondan gelen pis kokular böcekler ve su basmalarını da engelleyebilirsiniz. Peki nedir bu Çekvalf , nasıl çalışır onu inceleyelim.

Çekvalf Montajı - Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?
Çekvalf Montajı – Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Yukarıda ki resmi inceleyerek mantığını basit şekilde anlayabiliriz. Resimde sol tarafta görülen farenin kanalizasyon borusu içinde olduğu görülüyor. Eğer karşısında Çekvalf gibi bir engel yoksa , evin kanalizasyona bağlanan borusunu takip ederek tuvalete girebiliyor.

Çekvalf Montajı - Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?
Çekvalf Montajı – Klozetten Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalıyım ?

Ülkemizde kanalizasyonlarda gerekli ilaçlamalar yapılmadığı için, gruplar halinde milyonlarca lağım faresi bulunuyor. Kanalizasyon fareleri ile mücadele edilmediği gibi uygulama sırasında oluşan çatlaklar ve deliklerde tamir edilmiyor. Çekvalf olmayan bir atık su tesisatında işin içine girdiğinde lağım fareleri evleri istila ediyor.

Dünyada insanlardan sonra en kalabalık nüfusa sahip olduğu inanılan lağım farelerini yok etmek mümkün değil. Yapabileceğiniz tek savunma yöntemi onları evinizden uzak tutmak. Klozetten fare gelmesini engellemek için Çekvalf montajı yaptırmak sizin için şuan mümkün değilse geçici olarak kullanabileceğiniz 2 yöntem daha bulunuyor.

Fare Kapağı

Klozet fare kapağı diye bir aparat şuana kadar icat edilmedi. Ama eğer alafranga tuvaletten fare çıkıyor ve sizin bunu engellemek için ÇekValf taktıracak zamanınız yoksa klozet kapını kapatın ve üzerine su dolu bir kova yerleştirin. Bunu yapın çünkü farelerin kıtlık dönemlerinde eve girer ve nadiren insanlara saldırılar. ( Bknz: Lağım faresi dehşeti )

Alaturka tuvaletler için ise fare kapağı mevcut. Nalbur dükkanlarından temin edebilirsiniz. Ama ne kadar güvenli olduğu tartışılır. Farelerde bulunan kesme ve kemirme dişlerinin o plastiği parçama ihtimali çok yüksek. Hatta onu geriye katlayarak delikten geçme ihtimalleri bile var.

İlaçlama Yapın

Özel bir firma ile anlaşma yaparak ilaçlama yaptırın. Bu yönteme alternatif olarak uygula bileceğiniz bazı işlemler var. Kıbrıs’da yaşayan ve evi sürekli lağım farelerinin istilasına uğrayan bir arkadaşımdan aldığım tavsiyeyi sizlerle paylaşıyorum.

Tuvalet deliğine baktığınızda ” S borusu ” içinde biriken suyu görebilirsiniz. Oradaki suyun içine kimyasal temizlik malzemeleri dökün ve üzerine kesinlikle su dökmeyin.

Çamaşır suyu kezzap vb. temizlik malzemesi, fareler klozete gelse bile geri dönmesini kısa vadede sağlayacaktır. Ama su döktüğünüz taktirde etkisini kaybede bilir. Arkadaşım her gece bunu tekrarladığını ve Çekvalf taktırana kadar evine tuvaletten fare girmediğini söyledi, sizde deneyebilirsiniz.

Klozetten fare gelmemesi için ne yapmalıyım sorusuna cevaben hazırlanan makalenin sonuna geldik. Fare probleminden kökten kurtulmak için fare nasıl yakalanır isimli makaleyi inceleyebilirsiniz.

Kaynak : (1) (2)

2 Yorum

  1. Şule