Kış Sebzeleri Ne Zaman Ekilir ?

Kış sebzeleri ne zaman ekilir : Yaz sebzelerine nazaran kış sebzelerini yetiştirmek daha basittir. Yazın ortada gezen bir çok böcek kış aylarında yok olurlar ve bunun yanında sulama için neredeyse hiç vakit harcamazsınız.

Bu makale sayesinde 10’dan fazla kış sebzesinin hangi ayda ekilmesi gerektiğini detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Kış Sebzeleri Ne Zaman Ekilir ?

Kış Sebzeleri Ne Zaman Ekilir ?
Kış Sebzeleri Ne Zaman Ekilir ?

Kış sebzeleri ne zaman ekilir sorusu yerine kış sebzeleri hangi ayda ekilmelidir aslında daha doğru bir isabet olur. Aylara göre hangi sebzeleri ekmeliyiz hemen inceleyelim. Ve bu makalenin kış sebzelerinin ortalama fide ekim tarihini içerdiğini lütfen unutmayın. Tohum ekim tarihleri için dipnotlarda veriyorum

Havuç

Havuç toprak ısısının 10 derece olduğu her mevsimde ekilebilir. Erken hasat için şubat ayında ekilerek saman örtülerek soğuk havalardan koruna bilir.

Açık alanda havuç ekim zamanı, Mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Marul / Kışlık Kıvırcık 

Marul tohumu, Eylül 15’den sonra kışlık için ekilebilir. Halk arasında bilinen adı ile kışlık kıvırcık serinliği ve bol suyu seven bir bitkidir. Tohum ekilen alanda toprak ısınının sıcaklığının en az 6 derece olması gerekmektedir. İdeal ısı direk güneş görmeyen 10-15 derecelik ısıdır.Acı kıvam almasının en büyük iki nedeni susuz kalması ve dona kalmasıdır. Kış aylarında çok don günlerde yetiştiricilik yapılması için örtü altında korunaklı hale getirilmesi tavsiye edilir.

Kabak

Kabağın ilk bahar ve sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kabak aslında sıcak iklim sebzesidir. Bu nedenle toprak sıcaklığının 10 derece altına düştüğü yerlerde açık alanda yetiştiriliği yapılmaz.

Lahana /Brüksel Lahanası

Lahana son bahar ve yaz dönemlerinde ekilmesi tavsiye edilir. Hafif gölgede yetişen serinliği seven bir kışlık sebzedir. Lahana tohumu için tavsiye edilen ekim tarihi Eylül – Ekim aylarıdır. Bu dönemde ekilen lahana tohumları 30 gün içinde fide haline gelir.

Karnabahar / Brokoli

Kışlık sebzeler arasında yer alan karnabahar -10 dereceye kadar dayanabilir. Yinede gelişim süreci iyi olması açısından 0 derecenin altına düşmeyen sıcaklık aralığında yetiştirilmesi tavsiye edilir. Karnabahar tohum ekimi için 10- 15 derecelik toprak ısısı gerekmektedir. Eylül ayının ilk haftası ekim için uygundur. Tohum çimlendikten 30 – 40 gün sonra bahçeye ekilir. 90 – 140 gün içinde olgunluğa erişir ve hasat edilebilir.

Ispanak

Ispanak, ekim ayında seraya ekimi yapılabilir. Soğuklara dayanıklı bir sebze olmasına rağmen kışın çok soğuk havalarda açık alanda yetiştiriciliği yapılamamaktadır.

Maydanoz / Dereotu / Roka

Maydanoz, dereotu ve roka kışın donlardan korunacak şekilde yerleri ayarlandıktan sonra ekim ayında dikim işlemi yapılabilir.

Her mevsim yetişen sebzeler

Don dönemlerinde ve uzun soluklu geçen kışlarda gelişimleri dursa da Dereotu, marul, maydanoz, nane, roka, tere, pazı, yeşil soğan gibi sebzeler dört mevsim boyunca yetişir. Ayrıca kuru sarımsak, kuru soğan da her zaman bulunabilir.

Kışlık sebzeler ne zaman ekilir sorusuna, küçük bahçelerde yetiştiricilik yapan ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla paylaşmış bulunmaktayım. Günümüzde ticari olarak yetiştirilen her sebze ortalama 15 derece sıcaklık da her mevsim seralarda yetiştirilmektedir.

2 Yorum

  1. Fuat