İstop Oyunu Nasıl Oynanır ?

İstop oyunu nasıl oynanır : istop oyunu, mahalle arkadaşlarıyla oynanan en renkli sokak oyunları arasında yer alır. Çok koşturmacalı, renk bulmacalı bir o kadarda eğlenceli istop oyunu renkli ve renksiz olarak da ikiye ayrılmıştır.

Gelin şimdi hep beraber renksiz ve renkli istop nasıl oynanır, istop oyunu kuralları nelerdir hep beraber inceleyelim.

İstop Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları Nelerdir ?

İstop Oyunu Nasıl Oynanır ?
İstop Oyunu Nasıl Oynanır ?

İstop oyunu oynamak için çok sayıda oyuncu gerekir. Ne kadar kalabalık oynanırsa bir o kadar eğlence seviyesi artar. Bolca oyun arkadaşı ve bir adet top bulunduktan sonra oyun başlar.

Bir ebe seçilir ve tüm oyuncular ebe olan kişinin etrafında çember oluşturur. Ebe olan kişi topu alır ve bir arkadaşının adını söyleyerek topu havaya fırlatır. Adı söylenen oyuncu, topu yere düşürmeden yakalarsa topu başka bir arkadaşının ismini söyleyerek fırlatır.

Eğer topu yakalayamaz ve yere düşerse, tüm oyuncular var güçlüyle kaçmaya başlar. Top yakalayan ebe,” İSTOP ” diyerek yüksek seste bağırır ve ebe dahil herkes yerinde sabit durur.

Ebe yerinden oynamadan sabit duran arkadaşlarından birini vurmaya çalışır. Eğer varabilirse ebe vurulan kişi olur vuramazsa tekrar ebe kendisi olur ve istop oyunu tekrarlanır.

Renkli İstop Oyunu Nasıl Oynanır ?

Temel olarak birbirlerine çok benzeseler de, renkli istop oyunu kuralları ve oynayışı daha farklıdır.

Yine bir ebe seçilir ve tüm oyuncular ebe olan kişinin etrafında çember oluşturur. Bir kişinin adı söylenerek top havaya fırlatılır ve oyun başlar.

Bir oyuncunun adı ile top havaya fırlatıldığında eğer oyuncu topu tutamaz ve yere değerse, tüm oyuncular kaçışır. Yere düşen topu tutan ebe, ” İSTOP ” diye bağırır ve herkes sabit şekilde bekler. Ebe bu sefer bir renk söyleyerek oyuncuları kovalamaya başlar. Ebeden kaçan oyuncular eğer rengi bulur ve ona dokunmayı başarabilirse ebe onlara dokunamaz.

istop oyunu nasıl oynanır, sorusuna cevap olması dileğiyle bu rehberi hazırladım.Aşağıda ki videoyu izleyerek uygulamalı olarak, istop nasıl oynanır inceleyebilirsiniz.

İstop Nasıl Oynanır ?

Kaynak: Çocukluğum.

2 Yorum

  1. Miraç