İnstagram’dan Satış Yapmak: Tüm Detaylar [A’dan Z’ye Rehber]

instagram’dan satış yapmak ve kazanç sağlamak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

İnstagram sadece Türkiye’de üzerinde 10 milyon aktif kullanıcıya sahip.Dünya genelinde bir günde 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor ve toplam kullanıcı sayısı da 700 milyon olarak açıklandı. instagram’dan satış yapmakta olan kurumsal marka firmaların sayısı çok az olmasına rağmen.Sadece Türkiye’de perakende satış yapan on binlerce instagram işletme hesabı bulunuyor.

Sizde instagram’dan satış yapmak istiyorum diyorsanız eğer, muhtemelen şuan kafanıza takılan 8 sorunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz. instagram’dan satış yapmak yasal mı, instagram’da ne satabilirim, satış kargo anlaşma süreci nasıl geliştirilmeli,satış arttırma teknikleri ve püf noktaları neler ve daha fazlası.

İnstagram’dan Satış Yapmak

İnstagram'dan Satış Yapmak: Tüm Detaylar  [A'dan Z'ye Rehber]
İnstagram’dan Satış Yapmak: Tüm Detaylar [A’dan Z’ye Rehber]

İnstagram Türkiye genelinde 10 milyon aktif kullanıcısı ile parkende satışın en çok yapıldığı fotoğraf paylaşım uygulaması. Fotoğraf paylaşım uygulaması olarak hazırlanan instagram’ın neredeyse Türkiye’nin en çok ziyaret edilen E- ticaret sitelerin de olduğu kadar parkende satıcıyı bünyesinde bulundurması ilginç değil mi ?

Kevin Systrom ve Mike Krieger’ın 2010 yılında Apple için ürettiğini uygulamanın şuan ki ticari kariyerini hedeflemişler midir bilemiyorum ama internette perakendecilik sektörünün en çok kazandıran uygulaması instagram. Bilindik bir e-ticaret sitesinde ürün satışı yapmanız için sizden öncelikle kurumsal bilgiler istenir. Sanal bir dükkan açarsınız ve ürünleri eklersiniz.Yaptığınız her satıştan sizden %20 komisyon kesilir.

Ürün satmak içinde sürekli reklam vermeniz onun içinde bir bütçe harcamanız gerekir. İnstagram sayesinde alıcıya direkt olarak ulaşa bilir komisyon ödemeden ürün satabilirsiniz.Ayrıca yapacağınız bireysel reklam çalışmaları tek seferlik değildir.

Tanıtımlar, çekilişler , viral veya direkt olarak yapılan reklam çalışmaları sayesinde potansiyel alıcılardan oluşan geniş bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. Öncelikle instagram’dan satış yapmak için gerekenler neler inceleyelim.

İnstagram’dan Satış Yapmak İçin Gerekenler

instagram’da mevcut hesabınızla anında ürün satmaya başlaya bilirsiniz. Ama başarılı olmak istiyorsanız aşağıda instagram’dan satış yapmak için gerekenleri anlatan 8 adımı uygulamanızı tavsiye ederim.

1-Hangi ürünü satmak istediğine karar ver !

Öncelikle hangi ürünü satacağınıza karar verin.Çok çeşitli ürün yelpazesi masraflı olabilir. Bunun yerine bir sınıfa ait ürünleri satmak hem daha az maliyetli olur hemde o ürün hakkında markalaşmamızı sağlar. Sattığınız ürün ile ilişki bir hesap ismi seçin.Bu sayede potansiyel müşteri adayları arama yaptıklarında sizi daha kolay bulabilirler.

Örneğin: El yapımı tarhana satıyorsanız.

Hesap adı: Organik_tarhana, Köyden_Tarhana veya el_yapımı_tarhana vb. isimler seçebilirsiniz.

Neler satabileceğine dair 15 farklı Fikir isterimsin ? >>> Bkn: instagram’da ne satabilirim ?

2-Hedef Kitleyi Belirle !

Satacağınız ürün ile ilgilenen hedef kitleyi belirleyin. Bu sayede yayınladığın reklamlardan daha fazla kazanç elde edebilirsin. Türkiye’de online alışveriş yapan kullanıcıların yaşlarına göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

  • 25 ile 34 yaş arası (yüzde 36 ile) 1. sırada
  • 18 ile 24 yaş arası (yüzde 32 ile ) 2.sırada
  • 35 ile 44 yaş arası (yüzde 24 ile) 3.sırada
  • 45 ile 54 yaş arası (yüzde 18 ile) 4.sırada
  • 55 yaş üstü (yüzde 11 ile) 5.sırada

Online alışveriş yapan cinsiyet (kadın / erkek) dağılımı neredeyse eşit olduğunun ama instagram’ da alışveriş yapanların çoğunlukla kadın olduğunu bilmenizde de fayda var.

Belirlediğiniz kitle ve yaş aralığına göre ürün.Veya satmak istediğiniz ürüne göre kendinize bir hedef kitle belirlerseniz daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. El yapımı bebek kıyafetleri satan bir butik açtığınızı var sayalım. Tanıtım yapmak için fenomen bir sayfa ile anlaşma yapmak için karar verdiğinizde satmış olduğunuz ürünlere uygun kitleye sahip olan hesapları seçmenizde fayda var.

Takipçileri geneli kadın ve 25 34 yaş arası olan yemek tarifi veren sayfalar veya çocuk bakım gibi konular üzerinde paylaşım yapan hesapları seçebilirsiniz. Çok takipçisi olduğu için her yaş aralığından ve yüzde 80’ni erkeklerden oluşan bir kitleye reklam vermek size kazanç sağlamaya bilir.

3-Tedarikçi Firmaları Araştır !

Eğer ticaret yapmaya karar verdiyseniz tedarikçi firmaları araştırmaya başlaya bilirsiniz. İnternette bazı forumlar da toptancılar yüzdelik kar üzerinden kendilerine sponsor sayfalar arıyor.

Benim tavsiyem birinci elden satmak istediğin ürünü tedarik etmek. Toptan ucuza alarak perakende uygun fiyata instagram’dan satış yapabilirsin. Rekabetin yüksek olduğunu bir mecra dasın. O yüzden devamlılık istiyorsan kaliteli ürünler tercih etmeni tavsiye ederim.

4-Şahıs Şirketi Kur ! / 5.1-İnstagram’dan Satış Yapmak Yasal Mı ?

İnstagram’dan satış yapmak yasal mı : Türkiye Cumhuriyeti sınırları için de Hangi mecrada olursa olsun Bir ürün veya hizmet satarak kar elde ediyorsan fatura kesmek ve vergi ödemek zorundasın.

Kısacası fatura kesilmeden instagram’dan satış yapmak yasal değildir!

Mekan ve yer fark etmeksizin yüz yüze gelmeden yapılan tüm ticari faaliyetler de Alıcı – tüketici ve satıcının tüm hakları Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile koruma altına alınmıştır. İnstagram’dan satış yapmak isteyenlerde bu yönetmeliğe tabi olmak zorundadır.

Şunu da belirtmek isterim.İnstagram’da satış yapan ve fatura kesmeyen hatta şirket sahibi olmadan satış yapmaya devam eden binlerce hesap bulunuyor. Bugüne kadar cezai işlem uygulanan kimseyi görmedim veya duymadım. Benim tavsiyem öncelikle bir deneme yapmanız eğer başarılı olacağınıza kanaat getirirseniz sonrasında instagram’ da satış yapmak için bir şahıs şirketi kurmanız.

Bu sayede vatandaş olarak hem vergi yükümlülüğünü yerine getirmiş olursunuz hemde kargo şirketleri ile indirimli anlaşma yapabilirsiniz. Kurumsal bir kimliğe sahip değilseniz indirimli kargo göndermeniz mümkün değil.

  • Şahıs Şirketi: Birey olarak kurulan şirketlere ‘Şahıs Şirketi’ denir. Öncelikle gerekli evrakları toplayarak kendiniz Vergi Dairesi Müdürlüğüne şahsen iletebilirsiniz.
  • Gerekli Evraklar ;Kimlik fotokopisi,İkametgâh Senedi (Resimli), Noterden imza sirküleri,Açılacak olan iş yeriniz kira ise kira sözleşmesi ya da Mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi.

Bir muhasebeci veya mali müşavir tarafından noterden vekaletname vererek de kısa yoldan halledebilirsiniz.

5-İnstagram’da Satış Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır ?

İnstagram’da Satış Kargo Anlaşması; alıcı ve satıcı için iki taraflı fırsatın kapısını açıyor.

Siz de potansiyel bir müşteri olarak yapacağınız online bir alışveriş de kargonun kim tarafından ödendiğini ve kargonun kaç lira tutacağına dikkat etmiyor musunuz ? instagram’da satış kargo anlaşması için size en yakın kargo şubesine kurumsal kimliğiniz ile başvurmanız yeterli. Her kargo şirketinin farklı teklifler verdiğinin altını çizmek istiyorum.

Fiyatı belirleyen en önemli faktör, taşınacak olan ürünün kilosu ve kapladığı alandır. Günlük sevkıyat sayısı da fiyatın yükselmesi veya düşmesine etki eder. Kargo şirketleri ile yapılan anlaşma ile kapıda kredi kartı veya nakit olarak müşteriler den ödeme alınabilir. Bu da kargo ücretinin yükselmesine neden olan durumlardan bir tanesidir.

Müşterileri ile ilk alışverişten sonra güven oluşturabilirse, bir sonraki ödemeleri havale veya Eft ile alarak iki taraflı zarardan kurtula bilinir. Benim tavsiyem en kısa sürede instagram’da satış kargo anlaşması yapılarak, elli lira üstü alışveriş de ücretsiz kargo teklifini müşteriye sunmanız.

6-Banka Hesabı Aç !

Bir şirket kurun veya bireysel olarak instagram’ dan satış yapın ödemeyi alabilmeniz için bir banka hesabına ihtiyacınız var. Birden fazla bankadan hesap açarak Eft’den alınan ekstra ücretten dolayı müşterilerin zarar etmesini engellemiş olursunuz.

Sadece bir tane banka hesabı açmak istiyorsanız benim seçimim Ziraat bankası veya Finansbank En para’dan yana olur. Ziraat Bankasını seçerseniz hesabı olmayan ama sizden alışveriş yapmak isteyen müşteriler Atm’den rahatlıkla ödeme yapabilir. Finansbank En para kendi müşterilerinden, Eft ve Havale ücreti almadığı için çok tercih edilmektedir.

Ödeme yapmak isteyen müşterilere Iban numarasını ve hesap sahibi “Ad ve Soyadı” eksiksiz şekilde yollamaya dikkat edin. Ödemenin hesaba geçtiğini kontrol etmek için İnternet bankacılığını aktif şekilde kullanmayı öğrenin. Ödeme konusunda müşterilere Iban ile havale-Eft yapmayı ve Atm’den para göndermek ile ilgili destek vermeniz gereke bilir. Bu tarz sorulara hazırlıklı olun. instagram’dan satış yapmak her zaman kolay sayılmaz.

7-İnstagram İşletme Hesabı Aç ! / 7.1 Logo ve Marka / 7.2 Ürünleri Yükle

İşletme Hesabı Aç:Mevcut hesabınızı işletme hesabına çevirin.Veya satmak için karar verdiğiniz ürüne özel bir isim ile yeni bir hesap açın. İşletme hesabına geçmek için bir Facebook sayfası açarak ikisini bağlamanız gerekmektedir. İşletme hesabına nasıl geçildiğine dair bir çok kaynak bulunuyor onları inceleye bilirsiniz.

İşletme hesabının en büyük farkı instagram’da paylaştığınız gönderileri ücret karşılığında reklam olarak yayınlamanızı sağlıyor. Ben bu reklam modelini pahalı bulduğum için tavsiye etmiyorum.

Logo ve Marka: Satışa sunduğunuz ürünü vurgulayan bir logo hazırlayın. Eğer gerekli bilgiye sahip değilseniz Google aramasına ” Logo Freelancerları” yazın. Karşınıza çıkan “bionluk” web sitesine girin.Oradan en uygun fiyatı bularak kendinize özel bir logo hazırlatın.

Ürünleri Hesaba Yükle Düzenle: Ürünleri fotoğraflayın.En iyi görselleri yüklemek için hazırlayın.Her ürünün kendine özel bilgisini detaylı şekilde fotoğrafın altında paylaşın. Kargo bilgisi, mümkünse fiyatı ve Whatsapp iletişim numarasını ekleyin.

Artık sizinde standart bir işletme hesabınız var. Buradan satış yapmak ve instagram’dan para kazanmak için ürünleri alıcılar ile buluşturmanız gerekiyor. Bunun için instagram’da satış yapmanın püf noktaları neler beraber inceleyelim.

8-Tanıtım Ve Çekiliş Hazırla ! / 8.1-İnstagram’da Satış Arttırma Püf Noktaları

Buraya kadar uygulanan adımlar sayesinde standart bir işletme hesabına sahip olduk.Bir dükkana sahibiz ama maalesef önünden hiç müşteri geçmiyor. Bundan sonra uygulanacak olan yöntemler sayesinde kendi müşterilerimizi kazanmaya çalışıyoruz. Bunun için reklam bütçesi ayırmanız gerekiyor.

İnstagram’da satış yapmanın püf noktaları ve instagram’da satış arttırma tekniklerini merak edenler burayı incelemelerinde fayda var.

Reklam: İnstagram üzerinden ürünleri öne çıkararak takipçiniz olmayan bir çok kişiyle etkileşim saglaya bilirsiniz. Ben bu yöntemi pahalı bulduğum için tavsiye etmiyorum.

Ürün tanıtımı: İnstagram’da Satış Arttırmak için uygulanması gereken en iyi yöntem ürün tanıtımı. Bunun için sattığınız ürüne hitap eden kitleye sahip bir Fenomen ile anlaşmanız gerekiyor. Fenomenden kastım 8 milyon takipçisi olan kişiler değil. Sattığınız ürün ve ürünü almak isteyecek olan kitleye göre 10 bin ve üstü takipçisi olan hesaplar aracılığıyla ürünlerinizin tanıtımını yaparak hem kendi sayfanıza takipçi elde edebilirsiniz.Hemde satış yaparak kazanç sağlaya bilirsiniz.

Tanıtımı yapmak isteyen bir çok fenomen bulabilirsiniz. Ama eğer bulmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız bu yazımı okuyun >> instagram’dan para kazanmak

Kitlenizin uyduğunu düşündüğünüz fenomen ile irtibata geçip ürün tanıtımı yapmak istediğinizi söyleyin. Ücrette anlaşarak ödemeyi yapın.

Ücret ödemek istemiyorsanız sattığınız ürünlerden bir tane seçmesini söyleyin. Fenomen hesaba hediye edin. Tanıtım başladıktan sonra gelecek olan siparişleri takip etmeye başlayın.Bu sayede kendi takipçi sayısını da artırmış olacaksınız.

Çekiliş Hazırlayın: Bu yöntem ile yüksek satış sağlanmasa da takipçi sayınızı gözle görülür derecede yükseltebilirsiniz. Eğer hiç takipçiniz yoksa çekilişin tanıtımını yine bir fenomene yaptırın. Küçükte sayılarda da olsa takipçiniz varsa reklam vermenize gerek yok.

Çekiliş için bir ürün belirleyin ve bir hafta sürecek olan çekiliş sürecini başlatın. İnstagram’da örnek bir çok çekiliş düzenleniyor. Bunlardan kopya çekerek gönderiyi oluşturun.

Çekilişi kazanan kişiyi, binlerce yorum arasından tabi ki siz seçmiyorsunuz. Google “instagram çekiliş” yazın ve aratın.Karşınıza çıkan bir çok web sitesi olacak.Bu siteleri incelerseniz çekiliş sonuçlarının nasıl verildiğini öğrene bilirsiniz. İster instagram’da satış yapmanın püf noktaları veya instagram’da satış arttırma tekniklerini diyin. Bu yöntemler sayesinde kendi müşteri potansiyelinizi sayfanızda rahatlıkla toplaya bilirsiniz.

Son Sözler

İnstagram’dan satış yapmak isteyenler için detaylı bir rehber hazırlamaya çalıştım. Makalenin daha fazla uzamaması ve sıkıcı hale gelmemesi için ufak bir çok konuyu atlamak zorunda kaldım.

Mevcut bilgiler ile instagram üzerinden kazanç sağlamanız mümkün.Ama her şeyden önce kendinize iyi bir eylem planı oluşturun. Bu işi gerçekten yapmak istediğinize karar verin.Küçük bir bütçe ile ufak bir deneme yapın.Eğer kararınız değişmez ise Kurumsal olarak instagram üzerinden satış yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer instagram’dan satış yapmaktan vazgeçmeyi düşünüyorsan sende benim gibi hiç bir ücret ödemeden blog yazarlığı yapabilir internetten para kazanabilirsin. Bu yazıyı oku >> blog açmak

instagram’dan satış yapmak istiyorum ama yasal mı ? instagram satış arttırma teknikleri ve püf noktaları nelerdir ? İnstagram’dan satış yapmak isteyenler için tüm detayları adım adım anlatan bir rehberin sonuna geldik.

2 Yorum

  1. İlyas