Hastalıklara En Dayanıklı Tavuk Cinsi Hangisidir ?

Hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi hangisidir : Tavuk yetiştiriciliği yapan bir çok kişi ve şahıs, hastalıklar tarafından önlem almadığı için sürülerinin büyük bir bölümünü kaybetmektedir.

Günümüzde yaygınlaştığı düşünülen tavuk ölümlerine karşı farklı tavuk türlerine yönelen tavuk yetiştiricileri tarafından akla gelen en kritik soru : hastalıklara karşı en dayanıklı tavuk cinsinin hangisi olduğudur.

Hastalıklara En Dayanıklı Tavuk Cinsi Hangisidir ?

Hastalıklara En Dayanıklı Tavuk Cinsi Hangisidir ?
Hastalıklara En Dayanıklı Tavuk Cinsi Hangisidir ?

Küçük veya büyük ölçekte tavuk yetiştiriliği yapmak için ölümsüz bir tavuk türü arıyorsanız maalesef böyle bir tavuk cinsi bulunmamaktadır. Tavuk ölümlerinin neredeyse %95’i yetiştiriciler tarafından yapılan hatalar yüzünden kaynaklanmaktadır.

Hastalıklara en dayanıklı tavuk cins ; Aşıları yapılarak koruma altına alınmış tavuk cinslerdir. Aşı programına uymayan ve Sağlıklı yetişmelerine engel olacak yaşam alanlarında büyütülen tavukların cins , tür ve ırk göz etmeksizin ölebileceğini söylene bilirim.

Örneğin kanibalizm olarak bir birini gagalayarak birbirlerini parçalama hastalığına biraz değinelim. Sağlıklı bir tavuk sürüsü eğer çok dar alanlarda, sıcaklığın 30 derece üstünde, yarı aç veya yetersiz yem üniteleri bulunduğu bir kümeste yetiştirilirse, kısa sürede kanibalizm başlar ve bütün sürüye hakim olur.

Sonra tavuklar birbirini yemesin diye gagalarını kesmeye başlarsın ama artık çok geçtir çünkü tavuk kırmızıya karşı duyarlıdır birbirlerini parça parça ederek sürünün %30 kendi kendini yok eder.

Halbuki kanibalizm sürü de baş gösteremeden önce, Kapalı kümesleri Metre kare başına 4 tavuk sığacak şekilde, 10 tavuk başına 1 yem ünitesi ekleyerek, havadar hale getirdikten sonra, ortalama 20-23 derece sıcaklığa getirirseniz zaten sorunu başlamadan sonlandırmış olursunuz.

Halk arasında bazı tespitler olsa da, resmi olarak bilinen en dayanıklı tavuk cinsi bulunmamaktadır. Bunun yerine aşı programı uygulanmış, kaliteli bakımı yapılan tavukların her zaman hastalıklara karşı daha dirençli olduğu belirtilmektedir.

Tavuk Hastalıkları Ve Aşılama Metotları

Tavuk aşılama konusunda veterinerler maalesef, maddi açıdan çok acımasız davranmakta. 10 tane tavuğu aşılatmak maddi açıdan zor olsa da, aslın da aşıların çok ucuz olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Tavuklarını kendi aşılayan biri olarak ; Tarım ve orman bakanlığına ait aşılama rehberini okumanızı tavsiye ederim.

Buraya tıklayarak , uzman veteriner tarafından hazırlanmış hastalıklara göre aşı uygulama tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Unutmayın, Hastalıklara dayanıklı tavuk cinsi diye bir şey yoktur, aşılama yapılarak, hastalıklara karşı dirençli hale getirilen tavuklar vardır.

3 Yorum

  1. Cem Doğu
    • Hashus