Gurk Tavuk Yumurtlar Mı ?

Gurk tavuk yumurtlar mı : Üreme iç güdüsü ile gurk olan tavuklar, 21 gün süren zorlayıcı kuluçka dönemine girerler. Bu dönemde tavuğun vücut ısını artar ve fiziksel olarak normalinden çok daha evhamlı davranışlar sergiler.

Eğer tavuğunuz ilk defa kuluçkaya yattıysa ve gurk tavuk yumurtlar mı , Gurk tavuk ne zaman yumurtlar , soruları aklınızı kurcalıyorsa, cevapları bulabileceğiniz en doğru adrestesiniz.

Gurk Tavuk Yumurtlar Mı ?

Gurk Tavuk Yumurtlar Mı ?
Gurk Tavuk Yumurtlar Mı ?

Tavuk kuluçka dönemine girmesiyle birlikte yumurtlamayı bırakır. Kuluçka dönemi tavuk için yeterince yorucudur, bu dönemde sadece hayatta kalacak kadar yer, içer, gezerler.

Gurk tavuk yumurtalarının üzerinden neredeyse hiç kalkmaz. Gurk tavuklar günde bir defa yem yer, su içer, dışkılar ve kısa süre toprakta eşelenerek tüylerini nemlendirir. Bu süreyi kendiliğinden kısa tutarak yumurtalarını soğutmadan tekrar oturur. Yumurta üzerinde otururken belirli aralıklar ile yumurtaları çevirmeyi de ihmal etmez.

Kısacası gurk döneminde tavuk yumurtlamaz sadece yumurtalara odaklanır. Peki, gurk tavuk ne zaman yumurtlamaya başlar ?

Gurk Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

Gurk dönemi her tavukta farklılık gösterebilir. Örneğin hint tavukları halk arasında en iyi gurk olan tavuk olarak bilinir. Hint tavukları bu dönemi çok daha dikkatli yaşar ve tekrar yumurtlama süresi de buna istinaden daha uzun sürer.

21 günlük kuluçka döneminden sonra, gurk tavuk çıkan civcivler kuruyana kadar yumurta üstünde yatmaya devam eder ve ilk kuruyan civcivle beraber gezinmeye başlar. Artık civcivleri korumaya, yedirmeye ve içermeye odaklanır. Bu dönem eğer engellenmez ise 3 ay boyunca devam eder ve yavrular kendiliğinden ayrılır.

Gurk tavuk ortalama 40-50 gün içinde tekrar yumurtlamaya başlar. Kuluçka döneminde zayıf düşen tavuk, kendini toparlar toparlamaz tekrar yumurtlamaya başlar. Bu dönemi hızlandırmak için gurk tavuğa daha dikkatli bakabilirsiniz.

” Gurk tavuk yumurtlar mı ” ve ” gurk tavuk ne zaman yumurtlar ” sorularına cevap olduğunu düşündüğünüz tecrübeleri, yorumlar bölümünden tüm ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. senol
  2. senol
  3. Esma