Fındık Faresi İnsana Zarar Verir Mi ?

Fındık faresi insana zarar verir mi, sorusu bir çok insanın aklını kurcalayan bir durumdur. Günümüzde ister gece konuda oturun, isterseniz apartman dairesinde, fare gerçeği denilen bir konu herkesi endişelendirmekte.

Fareden bir çok hastalık bulaşabileceği gibi farenin insanı ısırma gibi bir eylemi de vardır. Halk arasın farenin kulak, burun yediği söylentileri gezmektedir. Bu durumun gerçeği yansıtıyor mu beraber inceleyim.

Fındık Faresi İnsana Zarar Verir Mi ?

Fındık Faresi İnsana Zarar Verir Mi ?
Fındık Faresi İnsana Zarar Verir Mi ?

Fare türü ayırt eksiltmeksizin, farelerin tehlike altındayken insanlara saldırma eğimleri vardır. Hatta kıtlık dönemlerinde insanların yumuşak kıkırdak dokularını kemirerek yedikleri görülmüştür.

Öyle ki, farenin kulak ve burnunu kemirerek yemesinden kaynaklı dünyada bir çok insan bu uzvunu kaybetmiştir.. Bu durumla, ülkemiz de dahi karşılaşan ve haberlere konu olan insanlar bulunmaktadır. Fındık faresi insana zarar verir mi sorusuna, Wikipedia şu cevabı veriyor.

Farelerin tükürük salgısın da narkoz etkisi bulunur. İnsan ve hayvanları pasif durumda yakaladıkları zaman, özellikle geceleri bu canlıların kulak, burun, dudak ve parmaklarını kemirerek yerler. Tükürüğünün özelliğinden dolayı canlılar bunu fark etmezler.


Wikipedia

Yukarıdaki açıklamadan da anlaşıldığı gibi fareler insanlara saldırır hatta tükürüğü ile uyuşturarak yerler. Eğer evde fareden şüpheleniyorsanız diğer makaleleri inceleyerek en doğru tanıyı koyun ve fareden kurtulmak için fare nasıl yakalanır inceleyin.

2 Yorum

  1. Sevtap