Fındık Faresi [Ev Faresi]

Fındık Faresi veya Ev Faresi. Bilimsel adı: Mus musculus.

Vahşi bir hayvan olan ev fareleri, insanları ile iç içe yaşama ve kendini gizleme becerisine sahiptir. Dünyada insanlardan sonra en kalabalık nüfusa sahip olduğu inanılır. Çok sık görüldüğü için halk arasında ev faresi denilmektedir.

Olgunluğa erişmiş bir Mus musculus, 1.7 minim bir delikten geçebilecek kadar küçük ve kabiliyetli oluşundan dolayı, halk arasında fındık faresi olarak da adlandırılır.

Fındık faresi yaşam alanlarında sıkça insanları rahatsı eder, mobilyaları, kabloları kemirir ve yiyecek stoklarını talan eder. Ölümcül hastalık yaydığı söylense de bugüne kadar ev faresinden dolayı ölen veya saldırısına uğrayan kimse bulunmamaktadır.

Fındık Faresi

Fındık Faresi - Ev Faresi Görüntüsü
Fındık Faresi – Ev Faresi Görüntüsü

Yetişkin boyuttaki bir ev faresi kuyruk hariç 7.5 ile 10 santim uzunluğuna erişebilir. Kuyruk uzunluğu beden boyuna göre değişkenlik gösterir ortalama 5 ile 10 cm arası tüysüz yapıya sahiptir. Ortama ağırlıkları 40-50 gram arası değişmektedir.

Küçük yuvarlak kulaklar, ince sivri bir burun ve kahverengi tonlarında kürkü bulunur. Evcilleştirilen ve laboratuvarda denek olarak kullanılan bu fare türünde, farklı renk varyeteleri(beyaz, siyah vb. ) zamanla oluşturulmuştur. Ev faresi kolay eğitilebilir, bulunduğu her ortama ayak uydurabilecek kabiliyette ve zekidir. Ticari değeri bulunur, özel varyeteler yetiştirilerek satışı yapılmaktadır.

İnsanlar ile Fare genlerinin, %90 oranında  birbirine benzerlik göstermesi laboratuvar ortamında yapılacak olan araştırmalar için özellikle Mus musculus fare çeşidinin özel olarak yetiştirilmesine neden olmuş. Buğun kullandığımız bir çok ilaç bu kemirgenler üzerinde denenerek insanlara verilecek olan zarar veya fayda tespit ediliyor.

Fındık Faresi Ne Yer ?

Fındık Faresi Ne Yer ?
Fındık Faresi Ne Yer ?

Fındık faresi ne yer : doğada tahıl, sebze ve meyve kökleriyle beslenirler. Yiyecekleri besinler yaşam koşullarını orantılı olarak tamamen değişebilir. Şehir hayatı yaşayan ev fareleri her şeyi yiyebilirler, ama eğer istedikleri tüm yiyecekleri bulabilseler tahıl ağırlıklı beslenirler.

Haman böceği, kertenkele, kelebek vb. bir çok hayvanı avlayabilirler. Besin değeri bulunmayan plastik, karton, kumaş, mobilya türlerini yuvalama eğilimi gösterdiklerinde yada sürekli uzayan kemirme dişlerini törpülemek için parçalarlar.

Ev faresi tuzak ile yakalanmak istenildiğinde en sevdiği yiyeceklerin konulması gerekir, çikolata, fındık ezmesi vb. daha detaylı bilgi için fare ne yer bağlantısına tıklayın.

Fındık Faresi Üreme Ve Çoğalma

Fındık Faresi Üreme Ve Çoğalma
Fındık Faresi Üreme Ve Çoğalma

Ev faresi 6 hafta gibi kısa bir sürede cinsel olgunluğa erişir. Erkek ve dişi arasındaki fark inceleme sonucu sadece erkeklerde bulunan testis ve sadece dişilerde bulunan memeler sayesinde belirlenir.

Erkek fareler kendilerine ait bölgeler belirlerler ve bir grup halinde yaşarlar. Üreme dişi tarafından başlatılır, bu süreçte grupta bulunan tüm erkekler ile çiftleyebilir. Tecrübeli olan dişiler ürüme ve çoğalmada birbirlerine yardımcı olurlar.

Dişi fare Senede 5 ile 8 defa gebe kalabilir ve gebelik 19-21 gün sürer. 3 ile 15 arası yavru dünyaya gelir ortalaması 6- ile 8 yavru faredir. Bu sebepten hızlı ürer ve çoğalırlar. Soğuk havalarda üreme durur genellikle kış aylarında üremek ve hayatta kalabilmek için daha sıcak ortam aralar ve insanların yaşam alanlarında gizlice hayatlarını sürdürmeye çalışırlar.Detaylı bilgi için; fare nasıl çoğalır bağlantısını inceleyin.

Fındık Faresi Eve Nasıl Girer ?

Fındık Faresi Eve Nasıl Girer
Fındık Faresi Eve Nasıl Girer

Ev fareleri ülkelere göre fiziksel özelliklerinde değişikler gözükse de genel olarak küçük deliklerden sığacak kadar ufak yapılı hayvanlardır.

Genellikle 4 ayak üzerinde yürür, hızlı şekilde koşar ve en az 25 santim sıçraya bilirler. Aynı zamanda çok iyi tırmanır Bu onların merdivenleri zıplayarak çıkmalarına olanak sağlar. Yetişkin bir fındık faresi ortalama olarak 1.7 minim çapında bir delikten geçebilir. Buda ortalama 1 lira büyüklüğünde bir boşluğa tekabül eder.

Resimde farenin ufak delikten ne kadar kolaylıkla geçtiğini görebilirsiniz. Deney için hazırlanan düzeneğin üzeri şeffaf plastik camla kapalı durumda içine fıstık ezmesi sürülmüştür. Fıstık ezmesinin kokusunu alan fare delikten geçerek fıstık ezmesini yemeye çalışıyor. Ancak 1.7 minim den ufak deliklerden geçemiyor.

Fare eve nasıl girer sorusunun en net cevabı aslında yukarıdaki resimde saklı. Evinizden dışarıya açılan irili ufaklı çatlak veya deliklerden fareler eve girebilir. Evin çatısı veya penceresine uzanan ağaç dallarına tırmanarak veya satın almış olduğunuz bir çuval içindeki kuru erzak içine saklanmış olabilirler. Bazen yan komşunuzda yaşayan bir fare bir boşluğunu yakalayıp daire kapısının içinden eve girmiş olabilir. Bu konu hakkında tüm ihtimalleri değerlendirmek  ve daha fazlası için hazırlanmış olan eve fare girmemesi için ne yapmalıyım bağlantısını lütfen okuyun.

Fındık Faresi Dışkısı Ve Fare İdrarı Nasıl Olur ?

Fındık Faresi Dışkısı Görüntüsü
Fındık Faresi Dışkısı Görüntüsü

Fareler geceleri ortaya çıktıkları için genellikle varlıklarının ilk belirtileri pislikleri gözlemleyerek olur ve devamında kemirme izleri, yenmiş gıdalar takip eder. Fare pisliğine bakarak farenin türünü, kaç tane olduğu, yuvası tespit edilebilir. Yoğun istilalarda ağır fare idrarı kokusu duyulur. İdrar, renksiz, anason kokusuna yakın ve olduğu alanda iz bırakır.

Ev faresi bir günde ortalama 50-75 parça dışkı bırakır. Ortalama bir santim uzunluğunda iki ucu sivri siyah pirinç tanelerine benzer. Yaş haldeyken koku bırakır ve kurudukça kokusu kaybolur. Temizlerken kişisel sağlık önlemlerine kesinlikle dikkat edilmelidir. Detaylı bilgiye fare pisliği nasıl olur bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Fındık Faresi İnsana Zarar Verir Mi ?

Evde fare var ise saldırısı konusunda tedirgin olmanıza gerek yok. Gündüz 13 saate kadar uyurlar ve geçleri saklandıkları yerden çıkarak yiyecek su ararlar. Genellikle duvar diplerini takip ederek gezerler, yüksek ses ve ışıktan ürkekler.

Ev fareleri, insanlardan korkarlar ve yaşam alanlarında genellikle ürkek tavırlar sergilerler. Genel olarak insanlara saldırarak zarar vermezler. Fareden bulaşan hastalıkları taşıyabilirler. Hastalıklar idrar, fare pisliği ve kürklerinde taşıdıkları pireler sayesinde bulaşır. Bugüne kadar, ev faresinden dolayı ölümle sonuçlanan bir hastalık görülmemiştir.

Fındık Faresine Ait Görüntüler

Fındık Faresi İle Mücadele ?

Yapı olarak küçük olmalarına rağmen zeki ve atik olan bu küçük memeli fare türlerini ölü veya diri yakalamak mümkün. Yaygın kullanılan pedallı fare kapanını kullanarak fareyi ölü halde yakalayabilirsiniz. Öldürmek istemiyorsanız fare yakalama kafesleri veya fare yapışkanı gibi farklı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Fare ile mücadelede ihtiyacınız olacak tüm bilgileri ; fare nasıl yakalanır adlı makalede bulabilirsiniz. İlgili diğer makaleleri incelemeyi unutmayın.

Kaynak : (1) (2) (3)

2 Yorum

  1. Sarp