Farelerin zararları Ve Fareden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Bu makale ; farelerin zararları ve fareden bulaşan hastalıklar, sorularına cevap olacak şekilde bilimsel kaynaklara dayanılarak hazırlanmıştır.

ABD Hastalık kontrol merkezine göre, Dünya çapında fareler ve sıçanlar günümüze kadar 35 hastalığın yayılmasına sebep olmuştur. Günümüzde farelerden bulaşan hastalıklar nelerdir ve farelerin zararları nelerdir daha yakından inceleyelim.

Fareden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Fareden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?
Fareden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Fareden bulaşan hastalıkların bir çoğu, insandan insana bulaşabilir. Çoğu zaman direkt olarak fareden, farenin dışkı veya idrarından, fare ısırığından veya farelerin üzerinde bulunan parazitler(Kene, pire,akar) tarafından bulaşabilmektedir. (1)

  • Hantavirus Pulmoner Sendromu (HPS) : Hantavirürsü enfeksiyonu insanlarda bazen ölümlerle sonuçlanır ciddi bir solunum rahatsızlığıdır. Fare eğer bu hastalığı taşıyorsa, fare ile temas eden herkese bulaşır. İnsandan insana bulaşmadığı gözlenmiştir. (2)
  • Renal Sendromlu Hemorajik Ateş (HFRS) : Hantavirüsüne benzer bir hastalık gurubudur. %10 oranında ölümcüldür. Fareler bu hastalığın taşıyıcısıdır. Fare ile direkt temas ile, dışkı, idrar veya yuvalarındaki tozları soluyarak hastalığın bulaşması mümkündür. Hastalık nadiren insandan insana geçtiği gözlenmiştir. (3)
  • Veba : Fareden bulaşan hastalıklar arasında insan tarihinde en fazla ölüme sebep olmuş hastalıktır. Ülkemizde Hıyarcıklı veba olarak bilinir. İnsandan insana bulaşır. Günümüzde antibiyotik kullanımı ile hastalık dan kurtulmak mümkündür. Veba fareler ve farelerin üzerinde bulunan pirelerle kısa sürede yayılabilir. (4)
  • Salmonella : Bu hastalığa insanları ve hayvanları ishal eden bir mikrop neden olur.Belirtileri : Kusma, ishal, mide krampları ve yüksek ateştir. İnsanlardan insana veya hayvanlardan hayvana rahatlıkla geçebilir. Salmonella hastalığına yakalanmanız için bu hastalığı taşıyan bir farenin dışkısıyla kirlenmiş yiyecekleri yemek veya suları içmek hasta olmanıza yeterlidir. Eğer evcil hayvan besliyorsanız salmonella hastalığına yakalanma riskiniz her zaman bulunmaktadır. (5)

Günümüzde insanları en çok tehdit eden, fareden bulaşan hastalıkları sizlerle paylaştım. Farelerin varlığı sadece hastalık değil, maddi ve manevi zararları da bulunmaktadır.

Farenin Zararları Nelerdir ?

Fareler ve sıçanlar evinize girdiği andan itibaren, yuvalama içgüdüsüyle evinizin yapısını bozacak bir çok hasar verebilir. Yiyeceklerinizi talan ederler ve size maddi manevi bir çok sıkıntıya sokabilirler.

  • Evinizde yuvalamak isteyen fare, tahta, kağıt, plastik , bez veya kitap ne gördülerse kemirerek yuva yapımı için kullanmak isteyecektir. Bu bazen tuvalet terliği bazense sevdiğiniz kıyafetiniz olabilir.
  • Fareler kendilerini güvende hissetmek için kapalı alanları tercih ederler. Bu oturma gurubuna ait bir koltuk veya yatak bazası olabilir.
  • Çatı arasında bulunan izolasyon malzemelerini kirletebilir hatta onları yuvalarına taşıyabilirler. Aynı durum duvar izolasyonları içinde geçerlidir.
  • Farelerin zarar verme konusunda hiç bir sınırı yoktur. Kabloları kemirerek maddi büyük zararlara hatta yangınlara bile sebep verebilirler.
  • Fareler günlük 3 gram yiyerek hayatta kalabilmelerine rağmen, gıda depolarını talan ederek tüm yiyeceklerinizi yenilmez hale getirebilirler.

Parantez içinde bulunan mavi rakamlara tıklayarak bahsi geçen konunun kaynağını inceleyebilirsiniz. Eve giren farelerden kurtulmak için; fare nasıl yakalanır inceleyin.

2 Yorum

  1. Talha