Fareler Hangi Sesi Sevmez ?

Fareler hangi sesi sevmez ve Fare kovucu ses işe yarıyor mu sorularına bu makalede cevap bulabilirsiniz.

Bir cihazdan yardım almadan çıkaracağınız hiç bir ses, fareyi tamamen bulunduğunuz ortamdan kovmaya yardımcım olmayacaktır. Ufak bir memeli türü olan farelerin duyma frekansı 1000-100.000 Hz arasıdır. Bu frekans insanlarda ise 20-20.000 Hz arasıdır.

Yani fareler insanların duymadığı çok düşük frekanslardaki sesleri işite bilirler. Yüzyıllardır gelişmiş duyma duyusunu bir avantaj olarak kullanan farelerin bu özelliği, Ultrasonik fare kovucu ses cihazların icadıyla  dezavantaj hale getirilmeye çalışılmış . Peki Gerçekten fare kovucu ses işe yarıyor mu ?

Yapılan bilimsel araştırmalara dayanarak şunu kesin olarak söyleyebilirim , fareyi ses ile korkutmak veya kaçırmak uzun vadede mümkün değil.

Fareler hangi sesi sevmez ve ses ile fareyi kaçırmak gerçekten mümkün mü detaylı şekilde inceleyelim.

Fareler Hangi Sesi Sevmez

Fareler Hangi Sesi Sevmez ?
Fareler Hangi Sesi Sevmez ?

Gece mutfaktan gelen tıkırtı sesleri duydunuz ve yataktan hareket ettiğiniz anda sesler azalmaya başladı. Bunun sebebi farenin gelişmiş bir duyma duyusuna sahip olması. Yani siz onu göremeden o, kendine saklanacak bir yer buldu ve kendini kamufle etti bile.

Bu durumdan anlıyoruz ki, Fare korkutan ses veya sevmediği ses diye bir şey aslında yok. Fare zaten yapışı gereği ürkek tavırlar sergiliyor ve her an her şeye korkarak tepki verebiliyor. Yani siz nasıl bir ses uygularsanız uygulayın, bir şekilde kaçarak saklanacaklar ve zaman içinde zararsız olduğunu anladıkları anda tekrar faaliyetlerine devam edecekler.

Fare Kovucu Ses İşe Yarıyor Mu ?

Fare Kovucu Ses İşe Yarıyor Mu ?
Fare Kovucu Ses İşe Yarıyor Mu ?

Fare, barınmak, üremek ve yiyecek temin etmek için, yüzyıllardır insanların yaşam alanlarını istila ediyor. Peki bu farelere çıldırtacak dozda ses dalgalarına maruz bırakılırsa, istiladan vazgeçip yaşam alanını terk ederler mi ?

Bu tartışmalı bir konu, sebebi ise etkisi. Fare ve haşereler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Ultrasonik fare kovucu ses cihazları, deneklerin 3/1 üzerinde etki göstermiş. Etki göstermiş ama, yaşam alanlarını terk edip gittiklerini hakkında ne ufak bir bilgi verilmemiş. Bahsedilen etkiler de, sadece ses dalgalarına karşı duydukları anda davranışlarında ufak değişiklikler olduğunu belirtmişler.

Fare kovucu ses işe yarıyor mu sorusuna daha net cevap bulmak için Ertaç Tuktun’un yapmış olduğu, depo ve ambarları istila eden sıçan türlerine karşı ultrosonik dalga yayınlayan rat patrol aletinin kaçırıcı etkisi üzerinde yapılan araştırmayı inceledim.

Yapılan araştırmanın sonucu da birebir olarak şu kelimeler ile açıklanmış. (Bknz: Araştırmanın orijinal metnini okuyun. )

Elektrikle işleyen ve çalışırken her üç saniyede bir 18. 500 Hz ultrasonik dalga yayınlayan Rat Patrel isimli bir aletin, Ev sıçanı (Rattus rattus L.) ve Göçmen Sıçanı (Rattus norvegicus IBerkenhout)’a karşı kaçırıcı etkisi denenmiştir. Aletin ürettiği ses üstü titreşimlerin sıçanları kaçırmada yararlı olmadığı, her iki tür sıçanın 2-3 gün süreli bir alışma döneminden sonra depolanmış besin maddelerinde tekrar zarar yapmaya başladıkları saptanmış hatta zararın giderek arttığı belirlenmiştir.

Kısaca fare kovucu ses cihazları etkisizdir diyebiliriz.

Fare Kovucu Sesin Etkisi

Fare hangi sesi sevmez, sorusuna verilecek olan geçerli bir cevabın olmadığını ve ses kovucu olarak satılan cihazların etkisiz olduğundan bahsettik. Ama cihaz üreticileri, ürünlerinin etkili olduğunu iddia eden bir çok paylaşımda bulunuyor. Hatta videolarla bunu kendilerince kanıtlıyorlar. Yasal yükümlülük altına girmemek için hiç bir marka belirtmiyorum ama Youtube’de bulunan bir ürünün etkisini gözler önüne koyan bir videoyu sizler ile paylaşmak istiyorum.

Fare Kovucu Ses İşe Yarıyor Mu ?


Yukarıda bulunan videoyu izlediğinizde, fare kovucu ses cihazı aktif hale getirildiği anda farelerin kaçıştığını görebilirsiniz. Bu araştırmada bahsedilen 3 günlük etkiden kaynaklanmaktadır. 3 gün sonunda, fare daha saldırgan hale gelerek yaşam alanlarına daha çok zarar vermeye başlar.

Bu yöntem ile vaktinizi boşa harcamayın. Fareden kurtulmak için kullanılan etkili yöntemler bulunuyor. Gıda işletmeleri, dış mekan ve tarlalar için fare zehri en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor.( Bknz: Fare zehri etkisi )

Ev, iş yeri gibi yaşam alanlarında işe fare kapanı çeşitleri ve fare yapışkanı kullanarak farelerden kurtulmak mümkün. (Bknz: Fare yakalama teknikleri )

Daha fazlası için lütfen ilgili başlıkları incelemeyi unutmayın.

2 Yorum

  1. Erim