Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?

Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?
Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?

Fare zehiri yedikten ne kadar sonra ölür: Yaşam alanlarını istila eden fareleri, zehir kullanarak öldürmek mümkün. Fare zehri ev, gıda işletmeleri, depo, ambar, bahçe ve tarlalarda fare ile mücadelede kullanılan en etkili yöntemlerden biri. Buna rağmen zehir fare tarafından tüketildikten kaç saat sonra etki gösterdiği bilinmemektedir.

Fareler sosyal hayvanlardır ve sürekli aralarında bilgi alışverişi yaparlar. Mideleri iki parçadan oluşur ve tükettikleri yiyecekleri kusamazlar. Birbirlerinin dişlerini sürekli olarak tımar ederek ne yediklerini kontrol ederler. Eğer zehir yedikten sonra saatler içinde bir fare ölürse, diğer fareler aynı zehri yemeyecek kadar zekidir.

Bu durum farelerin zaman içinde zehirlere karşı bağışıklık geliştirdiği tezini ortaya çıkartmış olmasına rağmen, işin gerçeği bu değildir.

Fare zehiri fareyi ne kadar sürede öldürür sorusunun cevabı: Farenin türü , boyutu ve yediği zehir miktarına göre değişmektedir. Fare zehri üreticilerin yaptığı deneyler sonucu ortalama bir süre belirtilmektedir.

Zehir Yiyen Fare : 3 Gün = 72 Saat içinde ölür.

Fare zehiri yedikten sonra ortalama ; 3 gün içinde ölür. Buda yeterli miktarda zehir yenirse ; 72 saat içinde farenin öleceği anlamına gelir. Sürenin bu kadar uzun olmasının en büyük sebebi farelerin kendilerini korumak için geliştirmiş olduğu tımar tekniğini etkisiz hale getirmektir.

Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?
Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?

Fareler yediklerini kusamadıkları için doğada tükettikleri yiyeceklerin zararlarını analiz etmek amacıyla birbirlerinin dişlerini tımar ederler. Tüketilen bir yiyecekten hasta olan fare gözlenirse diğer fareler aynı gıdayı yemezler.

Bu zehire karşı alınmış bir önlem değildir. Doğada bulunan zehirli böcek veya kökler fareleri öldürebilir.

Örneğin: Elma çekirdeği çok tüketildiğinde fareyi öldürebilecek güçtedir. Elma çektirdiğinde bulunan siyanür çok tüketildiğinde, fare üzerinde ölümcül olabilir.

Farenin bu korumacı tavrını gözlemler sonucu öğrenen zehir üreticileri, ortamda bulunan bütün fareleri öldürmek amaçlıyla 3 günde etki gösterecek şekilde hazırlar. Zehir tüketen fare 1 gün sonunda hasta olmaya başlar ve yüksek su ihtiyacı duyar. Zehir yiyen fareler genellikle su kaynaklarına yakın bir alanda veya yuvalarının içinde ölür süreç 3 güne kadar uzatıldığı için sebebini diğer fareler anlayamaz.

Eve giren farelerden kökten kurtulmak için ; fare nasıl yakalanır adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bu makale aşağıda bulunan 3 soruya cevap olarak yazılmıştır.

  • Fare zehiri fareyi ne kadar sürede öldürür ?
  • Fare zehiri yedikten ne kadar sonra ölür ?
  • Fare zehiri ne kadar sürede etki eder ?
  • Fare zehiri fareyi kaç saatte öldürür ?

2 Yorum

  1. Efe