Fare Yapışkanı Kullanımı Ve Etkisi

Fare yapışkanı kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu makale sayesinde akla gelen tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Farenin bulunduğu bir ortamda huzurlu şekilde vakit geçirmek maalesef mümkün değil. Davetsiz misafirlerin yaşatmış olduğu tedirginlikten en kolay yoldan kurtulmak onları yaşam alanlarından çıkartmak istiyoruz. Fare yapışkanı kullanımı bu amaca hizmet eden etkili yöntemlerden sadece birisi.

Peki bizi huzura kavuşturacak olan, fare yapışkanı nerede satılırfare yapışkanı zehirli mi ? etkili mi ? fiyatı ne kadar ? nasıl kullanılır gibi bir çok soruya bu makalede cevap bulabilirsiniz.

Fare Yapışkanı Kullanımı

Fare Yapışkanı
Fare Yapışkanı
 • Fare yapışkanı bir karton veya bir poşet üzerine ince bir tabaka halinde sürülerek hazırlanır. Hazırlık sırasında elinize temas etmemesi için eldiven kullanılması tavsiye edilir.
 • Fare yapıştırıcısı ; Kemirgenin geçiş güzergahlarına konarak yapışması sağlanır ve fare yakalanır. Bunun için öncelikle farenin geçiş güzergahları tespit edilmelidir.
 • Eğer farenin geçiş güzergahları tahmin edilemiyorsa yapışkanın ortasına farenin sevdiği yiyeceklerden konulur. Kemirgen Yemi fark eder ve yemi yemek için belirlenen alana girdiğinde yapışarak yakalanır.(Bknz: Farenin sevdiği yiyecekler)

Bu ürünü kullanmadan önce güçlü bir yapıştırıcı olduğunu unutmayın. Bulaştığı her yere kalıcı şekilde leke bırakabilir. Kullanım sonrası oluşacak zararlardan dolayı öncelikle önlem almanızı tavsiye ederim.

 • Geceleri daha çok aktif olarak gezen farelerin yapışkan tarafından yakalanıp yakalanmadığı her sabah kontrol edilmelidir.
 • Yakalanan fare kartonla beraber bir eldiven yardımıyla tutularak atılmalıdır.

Fare yapışkanı fiyatı ve miktarı : Bir kutu içinde yaklaşık 1 metre kare alana sürülecek yapışkan bulunmaktadır. Fiyatı günümüz şartlarında 6 lira ile 10 lira arası değişmektedir.

Fare Yapışkanı Nerede Satılır ?

Fare Yapışkanı Nerede Satılır
Fare Yapışkanı Nerede Satılır

Fare yapışkanı nerede satılır sorusu aklınızdaysa hiç dert etmeyin. Bu ürünü kısa sürede temin edebileceğiniz bir çok satıcı bulunmakta.

 • Süper Marketler : Bir çok büyük ve küçük markette satışı yapılmaktadır. Küçük yerlerde bulunan mahalle bakkallarında dahi satılmaktadır. Fare yapışkanı nerede satılır sorusunun cevabını öncelikle size en yakın markete uğrayarak öğrenebilirsiniz.
 • Eczane : Eczanelerde rahatlıkla temin edilebilecek bir ürün. Bunun yanında farklı fare zehirlerinde eczanelerden satın alabilirsiniz.
 • Zirai ilaç satıcıları : Zirai ilaç satan yerlerden fare yapışkanı satın alabilirsiniz. Farkı fare kapanları ve bir çok zehir çeşidini yine bu dükkanlardan temin edebilirsiniz.
 • Online Satış : İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz bir çok web sitesinde satışı yapılmaktadır. Tek yapmanız gereken Google’de aramalara “fare yapışkanı nerede satılır” yazmak ve karşınıza çıkan kurulsal satış sitelerinden birine girerek satın almak.

Fare Yapışkanı Etkili Mi ?

Fare yapışkanı işe yarar mı sorusu aklınıza takılıyorsa eğer bu yöntemi kullanarak fare yakalamanın mümkün olduğunu söyleyebilirim. Lağım faresi ve fındık faresi yakalamak için uzun süredir kullanılan kesinlikle etkili ve yaygın bir teknik.

Bu yöntemi doğru uygularsanız sonuca daha kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki içerikleri okuyarak uygulamanızı tavsiye ederim.

 • Yapışkanı en az 50 x 50 santim karton üzerine çok ince olmayan bir tabaka halinde sürün.
 • Plastik eldiven kullanarak yapılan işlemler sonucu kokunuzun tuzağa geçişini engelleyin. Farelerin burnu çok keskindir bu özellikleri sayesinde tuzak üzerine sinen insan kokusunu rahatlıkla alabilirler.
 • Farenin gezdiği yerlerin iyi tespit edilmesi ve buralara tuzakların konulması kısa vadede çözüme ulaşmanıza fayda sağlayacaktır.
 • Yapışkanının ortasına farenin sevdiği yiyeceklerden koyarak tuzağı cezbedici hale getirebilirsiniz.

Bu yöntemi uyguladıktan sonra, sizde diğer okurlara faydalı olmak için “fare yapışkanı etkili mi” sorusuna yorumlardan cevap verebilirsiniz.

Fare Yapışkanı Zehirli Mi ?

Yapışkan üzerinde farenin yedikten sonra öldürecek veya üzerine yapıştığı anda onu zehirleyecek hiç bir kimyasal madde bulunmamaktadır.

Fare yapışkanı zehirli değildir. Yenmesi durumunda doktora başvurmayı unutmayın.

Tuzağın çalışma prensibine göre üzerinden geçen canlı yapışarak olduğu yerde sabit kalmaya zorlanır. Sabit şekilde kalan canlı zaman içinde orada ölür veya erken fark edilirse alınarak atılır.
Yapışkanın etrafa bulaşması, çok görülen kazalar arasındadır. Özellikle meraklı diğer hayvanlar (Kedi, Köpek Vb.) kaza ile yapışkan maddeye bulaştıkları görülmemektedir.

Bu gibi durumlarda yapışkanı dikkatli şekilde temizlemeniz yeterlidir. Bu kazalara maruz kalmamak için lütfen önleminizi önceden alın.

Fareler ile yan yana yaşamak bir çok sağlık problemine sebep olabilir. Farelerden hatta üzerinde taşıdıkları parazitlerden dahi ölümcül hastalık bulaşma ihtimali var. İhtimalleri düşürmek için kısa zamanda önlemlerinizi almanız gerekmektedir.(Bknz: Fareden Bulaşan Hastalıklar)

Fare Yapışkanı Kullanımından Doğacak Zararlara Karşı Önlemler Ve İlk Yardım

Kullanımından sonra, resmi gazetede yayınlanan tehlikeli atıklar yönetmeliğine uygun şekilde yok etmeyi unutmayın.

Yaşanacak kazaları önlemek için işleme başlamadan önce kişisel koruma ekipmanları (Gözlük, eldiven, maske vb.) kullanmaya özen gösterin.

 • Soluma : Soluma durumunda oluşacak zararları azaltmak için maruz kalan kişinin öncelikle temiz hava almasını sağlayın. Tıbbı yardım alarak doktora başvurun.
 • Yenmesi Yutulması : Yenilmesi halinde direkt olarak doktora başvurun. Kusmasına engel olun kusmadan dolayı doğacak tıkanmalara karşı temkinli olun.
 • Cilde Temas : Cilde temas etmesinden dolayı hassaslaşma oluşabilir. Temas eden tüm kıyafetleri çıkartarak daha fazla temas oluşmasını engelleyin. Cilde temas eden bölgeyi bol su ve sabun ile yıkayın. Tepkime görülürse doktora başvurun.
 • Göze Temas : Lens varsa öncelikle çıkartın. Göze temas halinde 15 dakika boyunca bol su ile yıkayın ve doktora başvurun.
 • Dikkat : Yüksek ısı ve ateşten koruyun. Çevreye ve canlılara zarar vermemek için, atık halde çevre suları ve kanalizasyon sularına karışmasını engelleyin. Kullanımdan sonra bir poşet içinde kimyasal toplama bölümüne atın.

Fare yapışkanı, haricinde uygulaya bileceğiniz diğer yöntemler için fare nasıl yakalanır adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Faresavar