Fare Pisliği Nasıl Olur : Fare Dışkısı Nasıl Temizlenir ?

Fare pisliği evinizde kemirgenlerin olduğunun en büyük kanıtıdır. Fare dışkısını inceleyerek farenin türünü sayısını tahmin edilebilir.

Fareler genellikle geceleri ortaya çıktıkları için onların varlığını ele veren en önemli buldu bıraktıkları pisliklerdir. Fareden bulaşan tehlikeli hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda fare dışkısıyla karşılaştıysanız sevinmelisiniz.

Bu makalede kemirgenlerin pisliği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Fare pisliği nasıl olur fare pisliği nasıl temizlenir ve nasıl dezenfekte edilir, fare dışkısına benzeyen diğer pislikler nelerdir ve daha fazlası için lütfen okumaya devam edin.

Fare Pisliği Nasıl Olur ?

Fare Pisliği Nasıl Olur
Fare Pisliği Nasıl Olur

Yukarıdaki resimde solda bulunan ev faresi olarak bilinen fındık faresi pisliği. Sağda bulunan sıçan yani lağım faresi dışkısı.

Fare bir günde ortalama 50-75 parça dışkı yaparlar. En çok pislik yuvalarında gözükür. Boyutları incelenerek yavru ve yetiştik fare sayısı hesaplanabilir. Bunun durum pislikler temizlendikten sonra aynı bölge 1 gün sonra kontrol edilerek sağlanır.

Fare dışkı yaşam alanlarında farenin olduğunun en büyük kanıtıdır. Zararlıların yaşadığı alanları türünü ve sayısını hatta ne kadar süredir var olduklarını dışkıyı inceleyerek öğrenmek mümkündür. Fare pisliğini sıçan veya diğer böcek pisliklerinden ayırt etmek bazı durumlarda zor olabilir bunun için dikkatli incelemek gerekmektedir.

Fare pisliği ne renk olur ?

Fare pisliğinin ne renk olduğu merak edilir ama kesin bir renk söylemek genelde mümkün değildir. Yediği gıda ile orantılı olarak renk değişikliği gözükebilir bu sebepten net bir renk söylemek mümkün değildir.

Fare pisliği sert mi olur ?

Fare pisliğinin sert veya yumuşak olması bulunduğu ortam sıcaklığı ve farenin tükettiği yiyecekle orantılı değişebilir. Tavuk pisliği gibi cıvık bir yapıya sahip değildir. Kurudukça sertleşerek kırılgan hale gelir.

Fare pisliği kokar mı ?

Yaş halde bulunan fare dışkıları kokar, zamanla kurudukça koku azalır ve yok olur. Fare pisliğinin kokusu idrarı kadar keskin ve belirgin değildir. Yinede büyük istilalarda evde ağır kokular oluşabilir.

Fare pisliğine benzeyen pislikler ?

Fare pisliği genelde iki ucu sivri şekildedir. Bu sekli ile siyah pirinç tanelerine benzetilir. Hamam böcek pisliğiyle çok benzerlik gösterir.

Fare dışkısı yenirse ne olur ?

Korkmayın, bugüne kadar fare pisliği yediği için ölen kimse bulunmuyor. Fakat farenin yaydığı hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda, fare pisliğini solumak bile çok zararlı alabilir. Fare pisliği yedim diyorsanız, öncelikle kusmaya çalısın ve doktora giderek kesinlikle durumu anlatın.

Fare Pisliği Bulmak için Nereye Bakılır ?

Fareler insanların yaşam alanlarında saklanırlar ve büyük istilalar haricinde sadece gece ortaya çıkarlar. Gece evde gezinen farelerin varlığından haberdar olmak dışkı ve kemirilen eşyalar sayesinde sağlanır.

Yaşamak için kirli karanlık ve nemli alanları seçerler. Gece evin içinde gezinirken duvar diplerini takip ederek tüm evi dolaşarak yiyecek ararlar. Gezindikleri alanlarda kesinlikle dışkıya rastlanır. Farenin varlığından şüpheleniyorsanız  kanıtlamak için pisik aramaya başlayabilirsiniz.

 • Yiyecek stoklarının bulunduğu dolapları inceleyin.
 • Mutfakta bulunan beyaz eşyaların alt kısımları ve arka kısımlarını kontrol edin.
 • Mutfak tezgah altı çöpün bulunduğu alan ve üst rafları kesinlikle kontrol edin.
 • Yaşam alanında bulunan atıl yerleri kontrol edin. Baca ve havalandırma delikleri, ayakkabı konulan dolaplar banyo dolapları vb.
 • Kullanılmayan eski eşyaların içini ve etrafını kontrol edin.
 • Ev içinde bulunan gazete veya karton yığınlarını kontrole edin. Mümkünse bunları evden uzaklaştırın.
 • Bavul içinde istiflenmiş kıyafetler ve kıyafet dolaplarının içini kontrol edin.

Evin gizli bölmeleri farelerin yuvalaması için el verişli alanlardır. Alçıdan giydirilme yapılmış duvar araları, yüksek zemin döşemelerinin boşlukları , tavan araları kontrol edin.

Fare Pisliği Nasıl Temizlenir ?

Fare Pisliği Nasıl Temizlenir
Fare Pisliği Nasıl Temizlenir

Fareden bulaşan ölümcül hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda fare pisliğini dikkatli bir şekilde temizlemek ve ortadan kaldırmak gerekmektedir. Fare pisliği yemek dokunmak hatta solumak bile sağlık açısından zararlı olacak durumları ortaya çıkarabilir.

Temizlik sırasında ev temizliğinde sürekli olarak kullanılan paspas, bez, el süpürgesi veya elektrikli süpürge kesinlikle kullanmayın. Fare pisliklerini süpürmek bakterilerin havaya karışmasına sebep olabilir.

 • Temizliğe başlamadan önce  elinize temas etmemesi için plastik eldiven kullanın.Solumamak için yüz maskesi veya ağız ve burunu kapatacak bez parçası bağlayın.
 • Pislikleri bulduğunuz alanı mümkünse önce 30 dakika havalandırın.
 • Tek kullanımlık bez veya kağıt havlu kullanarak pislikleri toplayın.
 • Toplanan pislikleri poşete koyarak azını bağlayın. Poşeti gömün veya yakın.
 • Bölgeye dezenfektan sprey sıkın ve 5 dakika bekletin. Su içine çamaşır suyu ekleyerek aynı işlemi uygula bilirsiniz.
 • Tek kullanımlık bez ile silin ve kurulayın. İşlemi en az 3 defa tekrarlayın.

Fare dışkısı, çamaşır suyundan etkilenmeyecek bir alandaysa yukarıdaki işlemleri sırayla uygulaya bilirsiniz. Yatak, koltuk ve halı gibi temizliği zor eşyalar üzerinde fare pisliğini dezenfekte etmek daha zor olabilir. Bunun için hazırlanmış diğer makaleyi inceleyin ( Bknz: Fare Giren Ev Nasıl Temizlenir. )

Fare Pisliği Örnek Resimler

Fare İle Mücadele

Fareden kurtulmak için çok farklı teknikler uygulanmaktadır. Fareyi yakalamak tek bir kemirgen için başarılı olsa da evinize tekrar girmek isteyecek olan kemirgenleri engellemez. Öncelikle farenin eve nereden girdiği tespit edilerek engellenmeli ve gerekli düzenlenmeler yapılmalıdır.

Farelerin evinizi tercih etmelerindeki en büyük sebepler yaşam alanınızda onlara sunduğunuz rahat ve konforlu bir yaşam olabilir. Ev içinde gerekli düzenlemeleri yaparak kemirgenin yaşam alanını terk etmesini sağlayabilirsiniz.

fare nasıl yakalanır adlı yazıyı inceleyerek farelerden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacak tüm yöntem ve tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

Kaynak : (1) (2)

4 Yorum

 1. Aysu
 2. Selin