Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?

Fare neyi sevmez: fare neden korkar ve fare neden kaçar sorularına cevap olacak en detaylı bilgilere bu makalede yer verdik.

Fareleri doğal yollar ile evinizden uzaklaştırmanız mümkün. Üstelik bunun için fareleri öldürmemize, çevredeki canlıları tehlikeye sokacak zehir ve tuzak kullanımına gerek yok. Farelerin nelerden hoşlanmadığını, nelerden korktuğunu, nelerden kaçtığını bilmeniz ve hayatınızda bunlara yer vermeniz yeterli. Lafı daha fazla uzatmayalım ve fareler neyi sevmez inceleyelim.

Fare Neyi Sevmez ?

Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar
Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?

Farelerin hassas burunları bazı bitkilerin kokularına karşı çok duyarlı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple nane yağı, naftalin, sedir ağacı yağı, defne yaprağı vb. maddeleri fareleri bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. Bu konuyu daha önce farenin sevmediği kokular adlı makalede detaylı şekilde inceledik. Dilerseniz oradan daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Kedi

Kedi - Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?
Kedi – Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?

Fare neden kaçar sorusuna verilecek en net cevaplardan biriside kedilerdir. Kedi besleyerek farelerin bulunduğunuz ortamlardan uzaklaştırmayı başarabilirsiniz. Fındık faresi ve çatı faresi için bu durum geçerliyken evinize direkt olarak tuvalet deliğinden giren lağım fareleri için etkili bir yöntem değildir.

Köpek

Köpek - Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?
Köpek – Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?

En az kediler kadar etkili bir yöntemdir. Köpeğin varlığı fareleri fazlasıyla rahatsız edecektir. Evde iş yerinde veya kümeste köpeğin olması direkt olarak farelerin bu ortamlarda rahatlıkla gezinmesini engelleyecektir. Bazı avcı köpek türlerinin eğitilerek tarlada mahsullere zarar veren fareleri yakalamak için kullanıldığının altını çizmekte fayda var.

Yılan

Yılan - Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?
Yılan – Fare Neyi Sevmez : Neden Korkar Ve Kaçar ?

Fare neden korkar sorusuna verilebilecek en gerçekçi cevap yılandır. Doğal ortamlarında yılanlar fareler ile beslenmektedir. Yılanın varlığı fare kadar insanları da korkuttuğu için yılan beslemek bu açıdan zor olabilir. Petshotp’dan alınacak olan yılan dışkısı sulandırılarak evin etrafına spreyleme yaparak sıkılabilir. Fareler bu sayede avcısının etrafta olduğunu düşünerek korkup kaçacaklardır.

Parlak Yanıp Sönen Işık

Hayatta kalma içğüdüsü fareleri çekimser ve temkinli davranmaya zorunlu kılar. Mükemmel görüş kabiliyetleri olmasa bile gece karanlığında istedikleri gibi gezinebilirler. Gece bir noktada yanıp sönen parlak ışık farelerin çekimser davranmasına neden olacaktır. Bu uzun süreli bir çözüm olmasa da kısa vadede fare neden kaçar sorusuna cevap olabilir.

Fare Kovucu Ses

Ultrasonic Fare Kovucuların insanlar tarafından duyulmayan ses dalgaları ile fareleri kaçırdıkları iddia edilmektedir. Satıcılara göre 100% etkili olduğu savunulsa da maalesef bütün farelerde etki göstermez. Kısmi olarak fareleri kaçırmak için kullanılabilir. Bu ürünü test eden Süleyman Demirel üniversitesinin yapmış olduğu araştırmaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fareler Neleri Sever ?

Fareler neyi sevmez sorusuna cevap bulmak için farenin neleri sevdiğinde bir gözden geçirmek gerekir. Fareler barınmak, üremek ve yiyecek bulmak için insanların yaşam alanlarını istila ettiklerini biliyoruz. Evde fareler için elverişli bir ortam sağladığınız sürece orada yaşamaya devam etmek isteyecekler. Bu yüzden öncelikle yaşam alanlarında ufak değişikler yapılması gerekebilir.

Yani evinizde farelere cezbedecek yiyecekleri açıkta bırakmadığınız sürece, üremelerini kolaylaştıracak bir ortam sağlamadığınız taktirde evinizde bulunmak istemeyeceklerdir. Bunun için ev ve bahçenizde detaylı bir düzenleme yapmanız gerekebilir.

  1. Paketlenmiş halde saklanan kıyafet yığınları, farelerin evinizde bulunması için yeterlidir. Kıyafetleri sert plastik kutularda saklayarak, farelerin içine yuva yapmasını ve onları tüketmesini engelleyebilirsiniz.
  2. Fare neyi sevmez: Gazete yığınları farelerin çok hoşuna giden yiyecekler arasında yer almaktadır, gazete yığınlarından kurtulun.
  3. Karton kutular farelerin yuvalamak için seçtiği alanlar arasında yer almaktadır. Evin içinde bulunan karton yığınlardan kurtulun.
  4. Çatı veya bodrumda bulunan eski mobilyalar fareler için yuva olmuş olabilir. Bu tarz eşyaları kontrol edin atın veya değerlendirin.
  5. Çatı arasında veya bodrumda açıkta saklanan eski mutfak eşyaları ( tencere tava bardak vb. ) fareleri cezbediyor olabilir. Bu tarz eşyaları plastik kaplara koyun ve yerden en az 40 santim yukarıda saklamaya özen gösterin.

Fare neyi sevmez sorusunu detaylı şekilde incelediğimiz makalenin sonuna geldik. Konu ile ilgili soru ve tecrübelerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Fare probleminden kurtulmak için detaylı bir rehber arıyorsanız fare nasıl yakalanır inceleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Suzan