Fare Ne Yerse Ölür ?

Fare ne yerse ölür : Fare her ortama ayak uydurabilecek dayanıklılıkta ve zekada oluşundan dolayı yüzyıllardır insanların yaşam alanlarını talan ederek varlıklarını sürdürmüşlerdir.

Şehir hayatına da kısa sürede adapte olan fare türlerinden kurtulmak için en etkili yöntemlerden birisi ise fare zehri kullanımıdır. Bu makalede fare ne yerse ölür , zehirli bitkiler nelerdir, fare zehri kullanımı nasıl olmalıdır ve evde bulunan malzemeler ile fare zehri yapımı inceleyeceğiz.

Fare Ne Yerse Ölür ?

Fare Ne Yerse Ölür ?
Fare Ne Yerse Ölür ?

Fare ne yerse ölür sorusuna cevap vermeden önce, direkt olarak konumuzla alakalı olan farelerin yeme alışkanlıkları ve mide yapısından kısaca bahsedelim.

Fareler özellikle sıçan olarak adlandırılan daha büyük kemirgenler çok sosyal hayvanlardır. Mide yapısı iki odalı olduğundan dolayı yediklerini kusamaz. Fareler yediklerini birbirleri arasında dişlerini tımar ederek bildirirler ve eğer bir fare yediği bir gıdadan dolayı kısa sürede ölürse yuvadaki diğer fareler aynı gıdayı yemekten çekinir. Bu sayede sürünün geride kalanları hayatta kalmayı başarır.

Bunu gözlemleyen fare zehri üreticileri ürünleri hazırlarken farenin ortalama 3 gün gibi bir sürede öldürecek güçte zehirler üretmeyi tercih ederler.

Fare Zehri Kullanımı

Fare istilalarını engellemek için kullanılan en yaygın yöntem fare zehri kullanımıdır. Fare zehrini Süper marketlerden, Eczanelerden, Nalburdan veya sanal ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz.

Fare zehri satın aldıktan sonra uygulanması gereken ikinci adım ise zehrin farenin ulaşabileceği yerlere konulmasıdır. Fare zehrini yaşam alanına yerleştirirken çocuklar veya diğer evcil hayvanlar tarafından ulaşılmaz olmasına dikkat edin.

Fare zehri çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından tüketildiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir !

Fareler kapalı alanlarda yiyecek aramak için gezinmeye başladıklarında duvar diplerini takip eder ve saklanma iç güdülerinden dolayı dolap ve tezgah altlarında dolaşırlar. Fare zehrini mümkünse duvar diplerine veya farenin sürekli olarak gezindiğini tahmin ettiğiniz bir alana sayarak yerleştirin. Fare Zehrini her sabah eksilip eksilmediğini kontrol edin. Eksilen zehrin yerine yenisini ekleyin.

Fare Zehri Yapımı

Fare ne yerse ölür sorusunun cevabının kesinlikle fare zehri olduğunu öğrendik. Peki evde kendi fare zehrini yapmak mümkün mü ? Tabi ki mümkün. Özellikle tarım alanlarında ve ticari gıda ambarlarında maliyetinden dolayı fare zehri yapmak oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Çinko Fosfür İle Fare Zehri Yapımı

Çinko fosfür ile fare zehri yapımı bilinen en yaygın yöntemlerden birisidir. 10 kilo buğday içine 200 gram çinko fosfür karıştırılarak hafif ıslatarak nemli hale getirilir ve farenin geçineceği yerlere konur. Yaklaşık 4 adet buğday tanesi yiyen fare ortalama 10 dakika içinde ölür. Bu yöntem yapım aşamasında dikkat edilmezse insan sağlığını bozacağından pek tavsiye edilmez. (1)

Alçı, Un ve Şeker İle Fare Zehri Yapımı

Bu tarif ev tipi küçük alanlar için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisidir. Alçı fare yedikten sonra midesinde donarak ölümüne yol açar.Fare zehri yapımı için derin bir tabak içine 250 gram alçı, 2 bardak su, 1 bardak un ve 1 çay bardağı şeker ilave edilerek hazırlanır.

Hazırlanan zehir farenin erişebileceği bir yere tabak ile bırakılır. Yemi yiyen fare midesinde alçının donmasıyla donarak ölür.

Zehirli Bitkiler

Fare ne yerse ölür sorusuna doğada bulunan zehirli bitkiler ile cevap bulmak mümkün. Tatula, Manşinel,Kurtboğan, Yaygın Porsuk, Beyaz Snakeroot,Hint Yağı Bitkisi, Güzelavrat Otu, ve At kestanesi ülkemizde hemen hemen her bölgede bulunan zehirli bitki türleridir. Bu bitkilere ait tohumları, ince kıydıktan sonra un ile yoğurarak top hamur haline getirin. Zehirli top hamurlarını, farenin gezindiği yerlere koyarak onları tüketmelerini sağlayın.

Son Sözler

Ev, iş yerleri, depolar, ambarlar, tarla veya bahçeler farelerin en çok gezindiği ve maddi manevi zarara uğrattığı mekanlar arasında yer almaktadır. Fındık faresi (Ev faresi) ve lağım faresi olarak bilinen türler, kış uykusuna yatmaz ve soğuktan korunmak için iç mekanlara hücum eder, buda insanlar tarafından hoş karşılanmaz.

Ölenin yerine yenisi geleceği taktirde fareyi öldürmek kısa vadede çözüm üretmek anlamına gelir. Fareden tamamen kurtulmak için yaşam alanlarında ufak bir kaç düzenleme yapmak ve farenin istenmeyen bölgeye girmesini engellemeniz gerekmektedir.

fare nasıl yakalanır adlı makalede bulunan ilgili başlıklara göz atarak farelerden tamamen kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz

Fare ne yerse ölür, sorusuna tüm detaylarıyla cevap bulabileceğiniz makalenin sonuna geldik. Daha fazlası için ilgili bağlantıları incelemeyi unutmayın.

2 Yorum

  1. Selim