Fare Nasıl Yakalanır ?

Fare nasıl yakalanır sorusu gündeminiz deyse , fare yakalama için kullanılan en etkili yöntem ve teknikleri bu makalede bulabilirsiniz.

Öldüren fare yakalama teknikleri veya insancıl ( öldürmeyen ) fare yakalama yöntemleri kullanarak fareleri  yaşam alanlarından ( ev işleri vb. ) uzaklaştırmanız mümkün.

Ülkemizde yaygın olarak yaşayan, büyük fare türlerinin başında gelen lağım faresi istilası ve küçük fare çeşitlerinden olan ev faresi olarak bilinen fındık faresi , çatı fareleri istilası sıkça görülmekte.

Bu makale sayesinde fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulabilir, farelerin tekrar yaşam alanınıza girmesini engellemek için gerekli olan tüm düzenlemeleri de adım adım öğrenip uygulaya bilirsiniz. Fare ile mücadele için detaylı bir rehber.


Fare Nasıl Yakalanır

Fare Nasıl Yakalanır

Fare Nasıl Yakalanır – Fare Yakalama Teknikleri Ve Yöntemleri

Ana vatanı Hindistan olarak bilinse de, fare ve sıçanlar insanları takip ederek dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda. Büyük şehirler başta olmak üzre, kırsal alanlarda da fareler insanların yaşam alanlarını istila etmektedir. Bulunduğu bölgeye göre üreme, davranış ve yeme alışkanlıklarını tamamen değiştirebilir ve ortama hemen adapte olabilirler.

Üzerlerinde taşıdıkları ölümcül hastalıklar yanı sıra, nadir olarak insanlara ısırarak saldırılar ve dünyada bulunan gıda stokunun %20 sini talan ederek maddi manevi zarar verirler.

Küçük olmalarına rağmen çok hızlı üredikleri için, bir çift fare 1 yılda 60 adet yavruyu yetiştirebilir. Tehlike bu kadar büyük olunca, fare nasıl yakalanır sorusu akla geliyor.  Bu başlık altında birbirinden farklı, fare yakalama yöntemleri ve fare yakalama tekniklerini inceleye bilirsiniz.

Fare Kapanıyla Fare Nasıl Yakalanır

Fare Kapanıyla Fare Nasıl Yakalanır

Fare Kapanıyla Fare Nasıl Yakalanır

Fare kapanı kullanarak, fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Yaklaşık 130 yıl önce icat edilen demir fare kapanı, yaygın olarak kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Kapanın üzerinde bulunan pedala konan yemi yemek isteyen fare, pedala bastığı an tuzak aktif hale gelir ve boğarak ölmesini sağlar. Öldüren fare yakalama teknikleri arasında yer aldığı ve çevrede bulunan diğer canlılara zarar verme ihtimali yüksek olduğu için kullanılması pek tavsiye edilmez.

! Resimli ve videolu tarif için; Fare Kapanı Nasıl Kurulur adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.


 • Plastik eldiven kullanarak kapana ve üzerine konacak yeme kokunuzun sinmesini engelleyin.
 • Kapanı kurmak için bölge belirleyin.  Fare duvar dibine yakın olarak gezinir, bu yüzden fare kapanını kurmak istediğiniz alanda duvar dibine yakın olarak kurun.
 • Yemi kapan üzerinde bulunan pedala yerleştirin. Fareler her şeyi yerler ama hızlı sonuç verecek yiyecekler bulunmaktadır. Fıstık ezmesi, gofret veya çikolata ilk akla gelen seçenekler arasında. Daha fazlası için ” fare ne yer ” adlı makaleyi inceleyin.
 • Kapan üzerinde gergin yaya bağlı olan geniş teli geriye katlayın ve çubuğu üzerinden geçirerek pedal üzerindeki deliğe geçirin.
 • Kapanı belirlenen bölgede duvar dibine koyun ve her sabah kontrol edin. Fareler gündüz ortalama 12 saat uyurlar ve geceleri yiyecek aramak için yuvalarından çıkarlar.

Elektrikli Fare Kapanıyla Fare Nasıl Yakalanır

Elektrikli Fare Kapanıyla Fare Nasıl Yakalanır

Elektrikli Fare Kapanıyla Fare Nasıl Yakalanır

Elektrikli fare kapanı kullanarak, fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Genellikle otel ve gıda işletmelerin kullandığı, öldüren fare yakalama yöntemlerinden birisidir. Kapanlar pil veya adaptör ile çalışır. İçinde sigorta bulunur, bu sayede çalışır durumdayken içine elinizi sokacak olursanız sigorta direkt atar ve oluşacak kazalar engellenmiş olur.

 • Farenin gezindiği yerler tespit edilerek en yakın alandaki duvar dibine yerleştirir.
 • İçine farenin sevdiği yiyeceklerden konulur. Sucuk, jambon veya salam tercih edebilirsiniz.
 • Adaptör bağlı şekilde veya pil konularak çalıştırılır.
 • Her gün sabah kontrol edilerek ölü bulunan fareler atılır.

Eğer fare yakalamak için bu yöntemi kullanılırsanız, ölü fareleri kapan içinden çıkartırken kişisel sağlık önlemlerinizi alın. Farenin üzerinde bulunan parazitler vücudunuzu ısırarak hastalık bulaşmasına neden olabilir. Daha detaylı bilgi için lütfen tüm makaleyi okumaya devam edin.

Fare Kafesiyle Fare Nasıl Yakalanır

Fare Kafesiyle Fare Nasıl Yakalanır

Fare Kafesiyle Fare Nasıl Yakalanır

Fare kafesi kullanarak fare yakalamak mümkün, üstelik çevreye ve fareye hiç bir zarar vermeden. Fare kafesleri, ev başta olmak üzre tüm yaşam alanlarında çevredeki diğer canlılara zarar vermeden kullanılabilecek bir yöntemdir. Fare kafesi, öldürmeden fare nasıl yakalanır sorusuna en etkili cevap olabilir.

Fare kafeslerinin telli, ahşap,demir ve plastik modelleri bulunmaktadır. Çalışma prensimi pedallı fare kapanı ile aynıdır ama bu sefer farenin kafes içindeki yemi yemesi sağlanır ve fareyi tam anlamıyla yakalamanıza olanak sağlar. İnsancıl fare yakalama teknikleri içinde yer aldığı için kullanılması tavsiye edilir.

 • Farenin ziyaret ettiği alanlar tespit edilerek farenin geçiş güzergahı belirlenir.
 • Kafes içinde bulunan tele farenin sevdiği yiyeceklerden konulur ve kafes kapağı yem telinin dışarıdaki ucuyla sabitlenir ve kafes kurulur.
 • Kafes belirlenen alanda duvar dibine yerleştirilir ve her sabah kontrol edilir.

Yakalanan fare kafesle beraber taşınarak insanların yaşam alanlarından uzak bir bölgeye salınabilir. Bu işlem sırasında sert bir eldiven ile farenin elinize temasını kesebilirsiniz.

Fare Yapışkanı ile Fare Nasıl Yakalanır

Fare Yapışkanı ile Fare Nasıl Yakalanır

Fare Yapışkanı ile Fare Nasıl Yakalanır

Fare yapışkanı kullanarak fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulmak mümkün. Genellikle çok büyük olmayan fare çeşitleri için kullanılan bir fare yakalama yöntemlerindendir. Çevrede yaşayan diğer canlılara zarar verebileceği düşünüldüğünde, özellikle çocuk bulunan ve diğer evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmez.

 • Satın alınan yapışkan 50*50 santim boyutlarında bir karton üzerine sürülür.
 • Yapışkanın orta kısmına yem yerleştirilir.
 • Farenin yuvasına yakın bir alana konularak her sabah kontrol edilir.

Yapışkan zehirli değildir ve fareyi öldürmez. Yemi yemek için gelen fare yapışkanla sabitlenir ve zaman içinde açlık ve susuzluktan ölür. Yaşam alanında bulunana atıl alanlarda, çatı ve duvar aralarına kullanılarak oluşacak kazalara karşı önlem alabilirsiniz. Yapışkan üzerinde bulunan fareyi tekrar oradan kurtarmak zor ve tehlikelidir.

Kovayla Fare Nasıl Yakalanır

Kovayla Fare Nasıl Yakalanır

Kovayla Fare Nasıl Yakalanır

Kovayla yapılacak olan basit bir tuzak ile fare nasıl yakalanır merak ediyorsanız, resimli ve videolu tarif ile 5 farklı modeli içeren Büyük fare kapanı yapımı makalesini okuyabilirsiniz.

Kulağa komik gelsen de kovayla çok etkili fare tuzakları yapmak mümkün.Standart bir fare kapanıyla bir seferde en fazla 1 adet fare yakalaya bilirken, bu tuzağı bir defa kurarak onlarca fare yakalayabilirsiniz. Bu sebepten etkili bir fare yakalama yöntemi olduğunu söylenilebilir.

Üstelik dilerseniz kovanın içine su koyarak fareleri öldürebilir veya  su eklemez ve farenin orada canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Canlı fareleri yaşam alanından uzak bir bölgeye salarak istiladan kurtula bilirsiniz. Bu tuzak yaşam alanlarından ziyade depolar, ahırlar, bahçe ve kümesler için uygundur. Tuzak içinde, zehir ve çevrede bulunan diğer canlılara zarar verecek hiç bir etken bulunmaz. Yukarıda bulunan resimdeki şablonla aynı tuzağı hazırlayabilirsiniz.

Bardakla Fare Nasıl Yakalanır

Bardakla Fare Nasıl Yakalanır

Bardakla Fare Nasıl Yakalanır

Fareler saklandıkları yerden geceleri çıkar ve yiyecek aramaya başlarlar. Sizde uyku arasında evde gezinirken bir anda fare ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, eliniz kolunuz bağlı şekilde farenin evi talan etmesine müsademe edeceksiniz yoksa bir an önce hakarete geçip onu yakalayacak mısınız ? Bardaktan hazırlayacağınız basit bir tuzakla ev faresi gibi küçük fare türlerini kıskıvrak yakalamam mümkün.

İhtiyacınız olan, bir bardak veya derin kase, madeni para, bardağın içine sürmek için fıstık ezmesi veya çikolata. Bardağın içindeki fıstık ezmesini yemeye gelen fare bardağı oynattığı anda üzerine kapanacak ve rahatlıkla yakalayacaksınız. Bardağın altına sert bir karton veya gazete kağıdı koyarsanız fareyi yakaladıktan sonra bulunduğu yerden rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Plastik Şişeyle Fare Nasıl Yakalanır

Plastik Şişeyle Fare Nasıl Yakalanır

Plastik Şişeyle Fare Nasıl Yakalanır

Plastik şişe kullanarak fare yakalamak mümkün. İhtiyacınız olan 1,5 litrelik boş bir plastik şişe, 2 çubuk sopa, lastik ve içerisini koymak içim yem. Nasıl yapıldığı hakkında resimli ve video kaynak arıyorsanız daha önce hazırlanmış olan Pet şişeden fare kapanı nasıl yapılır makalesini inceleye bilirsiniz.

Bu tuzak, hazır olarak satılan fare kafesleriyle aynı prensiple çalışır. Ev, iş yeri , dış ve iç mekanlarda kullanılabilir. Tuzak içinde zehir kullanılmaz, öldürücü hiç bir etkisi yoktur. İnsancıl fare yakalama teknikleri içinde yer aldığı için fareyi öldürmeden yakalamasını sağlar. Daha sonra kemirgeni uzak bir alana salabilirsiniz.

Basit Bir Tuzakla Fare Nasıl Yakalanır

Basit Bir Tuzakla Fare Nasıl Yakalanır

Basit Bir Tuzakla Fare Nasıl Yakalanır

Fareler insan alanlarına sürekli olarak hücum ettikleri için sürekli olarak yeni ve farklı yöntemler kullanılmaktadır. Acil durumlarda fare kapanı veya zehri bulunmayan anlarda hızlı bir çözüm arıyorsanız , tuvalet kağıdı kartonu ile hazırlayabileceğiniz bu tuzak tam size göre.

Tuvalet kağıdının bir ucu yüksek bir yerde bulunan zemine diğer ucu ise yerde bulunan kovanın içine bakacak şekilde sabitlenir. Kovaya bakan uca farenin yemesi için yem konulur. Yeme gelen fare kartonla beraber kovanın içine düşerek yakalanır.

Mutfak tezgahında gezen bir fareyi yakalamak için etkili bir yöntem olabilir. Eğer şartlarınız şuan için bir fare kapanı almaya uygun değilse bu tuzağı kurabilirsiniz.

Fındık Faresi Nasıl Yakalanır

Fındık Faresi Nasıl Yakalanır

Fındık Faresi Nasıl Yakalanır

Fındık faresi nasıl yakalanır : Fındık fareleri bulunduğu bölgeye çok rahat edepte olan, ortalama 10 santim uzunluğunda iyi tırmanan çok hızlı üreyen memeli, vahşi bir hayvan türüdür.

Ortalama bir fındık faresi 1 yılda 5 doğum gerçekleştirir ve 5 yavruyu yetişkin hale getirir. Bulunduğu ortama göre 1 ile 4 sene arası yaşarlar.

Fındık faresi nasıl yakalanır sorusuna cevap bulmak kolay ama 1.7 minim bir çatlaktan dahi eve girebilecek olan bu fareleri öldürmek çözüm değildir. Önemli olan yaşam alanından tamamen uzaklaştırmak ve tekrar girmesini engellemek.

Eve Fare Girmemesi için Ne Yapmalıyım ve Fare Evden Nasıl Uzaklaşır makalelerini dikkatlice okuyarak fındık farelerinden kurtulabilirsiniz.

Fındık faresi nasıl yakalanır sorusuna cevap bulmak için, yukarıdaki 8 yöntemden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Büyük Fare Nasıl Yakalanır

Büyük Fare Nasıl Yakalanır

Büyük Fare Nasıl Yakalanır

Büyük fare nasıl yakalanır : Yukarıda bulunan resim sizi korkutmasın ülkemizde bu kadar büyük fare türü bulunmamaktadır. Keme, halk arasında bilinen adı sıçan veya lağım faresi ülkemizde yaşamaktadır. İnsanların yaşam ortamlarına istila ederler ve maddi manevi büyük zararlar verirler.

Keme, fare türlerine göre daha zararlıdırlar. Eğer bir lağım faresi ile karşılaştıysanız hızlı bir şekilde müdahale etmeniz gerekmektedir. Büyük fare nasıl yakalanır sorusuna verilecek en net cevap fare kapanıdır. Yukarıda resimde görüldüğü gibi boyut olarak daha büyük bir kapan kullanılmıştır. Fare yapışkanı bu türde etkili olmaya bilir.

Eğer evinizde lağım faresi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doğru tespiti yapmak için fare dışkılarını inceleyin. Fare Pisliği makalesini inceleyerek, fare dışkısından kaç tane fare olduğunu ve türünü tespit edebilirsiniz.

Eğer sonuç lağım faresi çıktıysa, nereden geldiğini tespit edin. Lağım fareleri kanalizasyon borularını kullanarak evin tuvaletinden giriş yapabilirler. Bu durumda evin kanalizasyon bağlantısına atık pis su çekvalfi konularak tamamen engellenebilir. Daha detaylı bilgi için ; Lağım Faresi Klozetten Çıkar Mı makalesini inceleyebilirsiniz.

Eve Giren Fare Nasıl Yakalanır

Eve Giren Fare Nasıl Yakalanır

Eve Giren Fare Nasıl Yakalanır

Eve gire fare nasıl yakalanır : Fare yaşam ortamımıza girdiği andan itibaren evin içinde bulunan her canlı ve nesne için tehlike demektir. Onu yakalamak ilk etapta etkili olacaktır ama gidenin yerine ya yenisi gelirse ?

Eve gire fare nasıl yakalanır, sorusuna cevap olarak yukarıdaki 8 tekniği uygulaya bilirsiniz. Sonrasında yapılması gereken farklı farelerin tekrar evinizi istila etmesini engellemek olacaktır. Bunun içinde daha önce hazırlanmış olan evde fare var adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Fare İle Mücadele

Fare İle Mücadele

Fare İle Mücadele

Yaşadığınız istilayı kökünden kurutmak istiyorsanız fare ile mücadele etmek zorundasınız. Fareyi yakalamak veya öldürmek kısa vadeli çözümler getirir. Çünkü fareler çok hızlı ürerler. (Bknz: Fare Nasıl Çoğalır )

 • Dış mekanlarda, fare ile mücadelede size yardımcı olacak farklı bir kaynak önerebilirim. Okumak için Buraya tıklayın.
 • Öncelikle farenin varlığından emin olun. Bazı böcek türleri ile fare pislikleri birbirinden ayırt edilemeyecek kadar benzerlik gösterir. Bunun için; Evde fare olduğu nasıl anlaşılır makalesini okuyarak en net cevabı kendiniz bulabilirsiniz.
 • Farenin varlığından emin olduysanız , hangi fare çeşidinin istilaya sebep olduğunu ayırt edin. Ülkemizde yaygın olarak fındık faresi ve lağım faresi istilaları gerçekleşmektedir. Ayırt etmenin en kesin yolu pislikleri incelemektir.Bunun için yukarıda bulunan arama kutusuna ” fare pisliği ” yazarak çıkan sayfadaki içeriği okuyabilirsiniz.
 • Fare türünden emin olduktan sonra; fare yakalama tekniklerinden birini seçerek onları yaşam alanınızdan çıkartmanız gerekli. Bu makalede bulunan teknikleri ve dilerseniz fare kapanı çeşitlerini inceleyebilirsiniz.
 • Sırada ise farenin tekrar yaşam alanına girmesini engellemelisiniz. Bunun için ; Eve Fare Girmemesi için Ne Yapmalıyım, Fare Hangi Kokudan Kaçar ve Fare Evden Nasıl Uzaklaşır  makalelerini inceleye bilirsiniz.
 • Tüm bu işlemleri uygularken sağlığınıza dikkat edin ve kişisel sağlık önleminizi alın. Bunun için: Fare giren ev nasıl temizlenir makalesini okuyabilirsiniz.

Fare ile mücadele konsun da tüm okurlara başarılar dilerim. Fare nasıl yakalanır hakkında aklınıza gelen tüm soruları yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

İlgili bağlantıları incelemeyi unutmayın.

5 Yorum

 1. Can
 2. Suna
 3. Tuğba
 4. zühal