Fare Nasıl Çoğalır ?

Fare nasıl çoğalır, sorusuna cevaben hazırlanmış en detaylı rehberle karşınızdayız.

Eğer eviniz kemirgenler tarafından istila halindeyse akla gelen ilk iki soru; Fareler nasıl ürer ve bir seferde fareler kaç tane doğurur olabilir.

Farelerin hızlı şekilde çoğalırlar ve eğer gerekli koşullar sağlanırsa yılda en az 60 yavru hayatta kalacak şekilde yetiştirebilirler. Bu durumdan kurtulmak için biran önce farelerin yakalanması gerekir. Yakalanan farenin yerini yeni kemirgenlerin almaması için yaşam alanında gerekli düzenlemeler yapılmalı ve yeni bir istila önlenmelidir.

Laboratuvar ortamında kullanılmak üzre yetiştirilen fare türlerinin en büyük özelliği hızlı üremeleri ve erken büyümeleridir.

Fare Nasıl Çoğalır ?

Fare Nasıl Çoğalır
Fare Nasıl Çoğalır

Fare Nasıl Çoğalır : Dünyada insanlardan sonra en fazla nüfusa sahip olduğu iddia edilen fındık fareleri ve lağım fareleri ürüme konusunda büyük benzerlik gösterirler. Erkek fareler kendi grup veya çetelerini oluşturur çete içinde erkekler ve dişiler olabilir. Dişiler grupta bulunan her erkekle ilişkiye girer ve en dirençli yavruları doğurmak için çabalarlar.

Fareler Nasıl ürer hakkında yazılmış olan bu makale : Dicle Üniversitesi Veterinerlik fakültesinin yapmış olduğu araştırmalara dayalı olarak yazılmıştır.

 • Farelerde çok doğurgandır. Altı hafta içinde cinsel olgunluğa erişerek ürümeye hazır olurlar.
 • Dişi fare senede 8 ile 10 defa gebe kalabilir. İstatistiklere göre yılda en az 4 defa gebe kalır.
 • Her gebelikte 5 ile 18 yavru doğurabilirler. İlk doğumdan sonra oluşan diğer gebeliklerde yavru sayısı artarak çoğalır.
 • Gebelik süresi 19 ile 23 gün arası sürmektedir.
 • Gebelik zamanları genellikle Mart, Nisan ve Eylül ayıdır. Evde yaşayan ve sıcak bir yaşam alanına sahip olan fareler yılın her dönemi gebe kalabilirler.
 • Fareler nasıl çoğalır : Eğer gebelik kıtlık dönemine denk gelirse dişi fare spermleri rahimden uzak tutarak erteleyebilir. Kıtlık dönemlerinde üreme devam etmesi için nadiren tek bir dişi grupça beslenerek kıtlık döneminde doğum yapması sağlanır.

Farelerde Üreme Ve Çiftleşme Nasıl Gerçekleşir ?

 • Çiftleşme için ilk girişim dişi tarafından sağlanır. Dişi çiftleşme hormonları üreterek erkekleri koku bırakarak bilgilendirir.
 • Grupta bulunan tüm erkeklerle çiftleşerek sperm biriktirir. Çiftleşme ortalama 3 saniye sürer ve bir gebelik için 200 farklı erkekle çiftleyebilir.
 • Dişi kuyruğunu yana çekerek erkek fareye hazır olduğunu bildirir ve çiftleşme gerçekleşir.
 • Gebe kalan farenin çok su tüketmesi ve yüksek protein içeren besinler tüketmesi gerekir.

Fare nasıl çoğalır ve fare nasıl ürer sorusu yukarıda bulunan 10 madde ile açıklanabilir. Peki bir defada fareler kaç tane doğurur ?

Fareler Kaç Tane Doğurur ?

Fareler Kaç Tane Doğurur
Fareler Kaç Tane Doğurur

Fareler kaç tane doğurur : Fareler ilk doğumdan itibaren hor gebelikte daha fazla yavru dünyaya getirirler. Yaşam alanlarında bulunan gıda ve su oranına göre hayatta kalan fare sayısı %5 ile %80 arasında değişmektedir. Gebe olan bir fare eğer yeterli su kaynağına ve gerekli protein destekli gıdaya ulaşabilirse 21 günlük süren gebelik sonunda tüm yavruları canlı olarak dünyaya getirebilir.

Fare yavruları doğumdan itibaren 3 hafta boyunca süt ile beslenmek zorundadır. Eğer kıtlık döneminde ise zayıf yavrular beslenilmez ve ölüme terk edilir. Kıtlık uzun süreli olursa yavrular öldürülerek yenilir. 3 hafta sonra sütten kesin fare yavruları neredeyse yetişkin olmaya hazırlardır. Bu sebeple katı gıda tüketmek için sahaya inerler.

Fareler Kaç Tane Doğurur: Gebelik başına 5 ile 18 adet yavru dünyaya getirirler. Bu yavrular 6 hafta içinde cinsel olgunluğa ulaşarak gebeliğe hazır hale gelir ve üreme döngüsü sürekli devam eder. Eğer yaşam alanlarında gerekli tedbirler alınmazsa bir çift fareden bir sene sonunda yüzlerce olabilir.

Doğal yaşam alanlarında fareler kaç tane doğurur : Doğal yaşam alanlarında da gebelik senede ortalama 4 defa gerçekleşir. 1 sene içinde ortalama 50 ile 60 yavru fareyi canlı olarak yetiştirebilirler.

Fare nasıl çoğalır, Fareler nasıl ürer ve fareler kaç tane doğurur sorularına en net cevapları bu makale sayesinde bulabilirsiniz. Eğer bir fare istilasından şüpheleniyorsanız ilgili konu başlıklarını incelemeyi unutmayın.

Fareler Çoğalmadan Onlardan Kurtulun

Fare nasıl çoğalır ve hızlı bir şekilde üredikleri hakkında detaylı bir bilgiye sahip olduğunuza göre eğer evde fare var ise ilk önce ondan kurtulmalısınız. Beş farklı yöntem ile fareden nasıl kurtulabilirsiniz merak ediyorsanız daha önce hazırlanmış olan makaleyi inceleye bilirsiniz.(Bknz: Fare Nasıl Yakalanır )

Fare ile mücadele konusunda ihtiyacınız olan tüm içerikler zararlılar kategorisini inceleyerek bulabilirsiniz. İlgili diğer makaleleri incelemeyi unutmayın.

2 Yorum

 1. Melis