Fare Kuyruğunun Geçtiği Yerden Geçer Mi ?

Fare kuyruğunun geçtiği yerden geçer mi : Halk arasında farenin, kuyruğunun geçtiği her yerden geçebildiğine inanılır. Peki bu inanış gerçek mi ? yoksa, bir hurafe mi ?

Dünyada insanlardan sonra en kalabalık memeli nüfusunun, farelere ait olduğunu biliyoruz. Eğer iddia edilen doğruysa, fareler insan oğlu için büyük bir tehlikedir diyebiliriz.

Fare Kuyruğunun Geçtiği Yerden Geçer Mi ?

Fare Kuyruğunun Geçtiği Yerden Geçer Mi ?
Fare Kuyruğunun Geçtiği Yerden Geçer Mi ?

Farelerin kuyruğunun geçtiği her yerden geçebildiği abartılı bir tespittir. Burada farenin gerçekten çok küçük delikten geçebildiği anlatılmak istenmiştir. Eğer fare bir deliğe, burnunu ve ağzını sokabilirse orayı kemirerek büyütebilir. Kafa çapının sığacağı bir büyüklük elde edildiğinde ise fare rahatlıkla o delikten geçebilir. Bu durum halk arasında fare kuyruğunun geçtiği yerden geçebilir olarak nam salmıştır.

7 santim uzunluğundaki bir ev faresi, ortalama 1,7 santim çapındaki bir delikten rahatlıkla geçebilir.

Eğer gerçekten fareler düşürüldüğü kadar küçük deliklerden geçebilseydi, günümüzde insanların yaşamakta olduğu tüm alanlar fare dolu olabilirdi.

Daha fazla bilgi için diğer makaleleri inceleyebilirsiniz. Fare problemine kesin çözüm arıyorsanız ; fare nasıl yakalanır, adlı makaleyi inceleyin.

2 Yorum

  1. Sarım