Fare Kapanı

Fare kapanı : Yaşam alanlarına izinsiz istila eden kemirgen tayfasını canlı veya ölü olarak yakalatmamaya yardımcı olan bir tür düzenek veya tuzak.

Bu makalede kullanım alanına göre en iyi fare kapanı hangisidir. Günümüzde satışa sunulan fare kapanı çeşitleri nelerdir. Fare kapanı nerede satılır ve fiyatı ne kadar vb. bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Fare Kapanı Çeşitleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam edilen yaylı ve pedallı fare kapanı 30 Aralık 1989 yılında Amerikalı William Hooker tarafından icat edildi. Günümüzde aynı mantıkla çalışan birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Geleneksel Fare Kapanı

Fare Kapanı Çeşitleri
Fare Kapanı Çeşitleri

William Hooker tarafından icat edilen yaylı pedallı fare kapanı dünyada en çok satılan modeldir. Pedal üzerine konan yeme gelen fare, pedala dokunduğu an gergin yay üzerindeki tel atar ve farenin boynuna baskı yapar, boğarak acı verici bir şekilde öldürür.

Fareyi öldürerek yakalaması ve çevrede var olan diğer canlılara zarar verildiği konusu düşünülünce kapanı çeşitleri arasında en tehlikelisi diyebiliriz. Yaşam alanlarında kullanımı tavsiye edilmez. Tavan arası, depo ve yaşam alanlarından uzak bölgelerde kullanılabilir.

Bu  çeşidinin adet fiyatı 1.5 lira ile 4 lira arası değişmektedir.

Tetikli Fare Kapanı

Fare Kapanı Çeşitleri
Tetikli Fare Kapanı Çeşitleri

Bu ürün Tek kullanımlık olarak satılmaktadır ürünle beraber kullanılmak üzre hazırlanmış yemde hediye edilmektedir. Kapan içindeki bulunan bölmeye yem konulur ve tetik çekilerek istenilen alana kapan yerleştirilir. Fare yemi yemek için içeri girdiğinde tetik atar ve fare boğularak öldürülür. Satıcı hijyenik olması için ölen fare ile birlikte kapanın atılması gerektiğini belirtse de aslında bu kapan tek kullanımlık değildir. Yedek yem satışında yapılmaktadır.

Tetikli kapan fareyi öldürerek yakalasa da çevreye verilecek zararlar bu modelde neredeyse sıfıra indirilmiştir. Ölü fareye temas edilmeyecek şekilde olan dizaynı sayesinde hem güvenli hemde hijyenik bir model denilebilir.

Büyük fare cinsleri için uygun değildir. Ev faresi ve çatı fareleri için rahatlıkla kullanılabilir. Fiyatı 50 lira. Online satış wep sitelerinde ve zirai ilaç satan marketlerde bulunmaktadır.

Elektrikli Fare Kapanı

Fare Kapanı Çeşitleri
Elektrikli Fare Kapanı Çeşitleri

Elektrikli kapanı modelleri hem pil hemde adaptör ile çalışabilmektedir. Büyük lağım faresi, sıçanlar ve av faresi için uygundur. Elektrik çarpmasına karşı sigortası bulunmaktadır. Ev, iş yeri, gıda işletmeleri, oteller vb. bir çok yer için uygun olarak üretilmiştir.

Çalıştırılmadan önce kapanın içine jambon ekmek veya farenin sevdiği diğer yiyeceklerden konularak farenin gezmesi muhtemel alana konulur. Fare yemi yemek için içeri girdiğinde metal plakaya basar ve elektrik akımına yakalanarak ölmesi beklenir. Bu ürün gıda işletmeleri ve kurumsal firmalarda fare ile mücadelede en çok tercih edilen fare kapanı modelleri arasındadır.

Online satış yapan web sitelerinde temin edilebilir. Fiyatı 140 lira ile 350 lira arası değişmektedir.

Telli Fare Kafesleri

Fare Kapanı Çeşitleri
Telli Kafes Fare Kapanı Çeşitleri

En İyi Fare Kapanı : Telli kafes sayesinde fareyi öldürmeden yakalamak mümkün. Bu ürünü kullanmak tekrar yaşam alanınıza girmemek üzre fareyi uzak bir bölgeye taşımanıza imkan sağlayacak şekilde dizayn edilmiş.

Kullanımı çok kolaydır. Kafesin içindeki tele yem bağlanır ve tuzak istenilen alana yerleştirilir. Fare yemi yemek için tele dokunduğu anda kapağa bağlı olan gergin yay devreye girer ve kafesin kapağı hızlı bir şekilde kapanır ve fare tutsak edilir. Öldürmeyen fare tuzakları kemirgenlere ve çevrede yaşayan diğer canlılara zarar vermez.

Farenin boyutunu bu modelde problem değildir çok küçük veya büyük fareleri yakalayabilirsiniz. Bu ürünü gönül rahatlığı ile her türlü yaşam alanında kullanabilirsiniz. Aynı kafesin plastik, kapalı demir ve ağaçtan yapılmış modelleri bulunmaktadır.

Nalbur dükkanların ve online satış yapan web sitelerinden temin edebilirsiniz. Fiyatı 30 lira ile 60 lira arası değişmektedir.

Farklı boyuttaki fare türlerini bu model sayesinde öldürmeden yakalamak mümkün. Aynı zamanda çevrede yaşayan diğer canlılara ve özelikle çocuklara zarar vermeden fareden kurtulmanıza olanak sağlıyor. Uygun fiyata sahip olması da büyük bir avantaj. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak en iyi fare kapanı olarak seçilmiştir. Diğer modeller ile fare yakalama olasılığı aynıdır.

Kova Fare Kapanı

Fare Kapanı Çeşitleri
Kovadan Fare Kapanı Çeşitleri

Kova ile hazırlanan fare kapanları ev ve yaşam alanlarından daha çok bahçe ahır ve kümes gibi alanlarda kullanım için uygundur. Kova üzerine yerleştiren dönen demir üzerine yer fıstığı çikolata vb. gıdalar sürülür. Bu besinleri yemek için gelen fareler kovanın içine düşer ve yakalanması sağlanır.

Kovanın içine su koyarak farenin boğularak ölmesini sağlayabilirsiniz veya derin kovanın içinden fare tekrar dışarı çıkamayacağından su koymadan yakaladıktan sonra başka bir alana götürüp salabilirsiniz.

Kovadan yapılan kapanın çevrede yaşayan diğer canlılara hiç bir zararı yoktur. Aynı kafesi kendinizde ucuz rakamlara hazırlayabilirsiniz. 80 lira karşılığında online satış yapan web sitelerinden yemin edebilirsiniz.

Alternatif: Fare Yapışkanı

Fare Kapanı Çeşitleri
Fare Kapanı Çeşitleri

Bu ürün fareyi yakalamak için kullanan alternatif bir yöntem. Farenin gezindiği yerler tespit edildikten sonra geçiş güzergahlarına konularak fare yakalanır. Zehir değildir fare yakalandıktan sonra uzun zaman içinde açlıktan ölür.

Büyük fareler bu tuzaktan kurtula bilir o yüzden küçük fare türlerini yakalamak için tercih edilir. Detaylı bilgi için hazırlanmış olan makaleyi okuyabilirsiniz.( Bknz: Fare Yapışkanı )

Fare Kapanı Nerede Satılır

Fare kapanını parkende satışını yapan bir çok tüccar bulunmaktadır.

  • Nalbur ve hırdavat malzemesi satan dükkanlar.
  • Tüm süper marketler. (Demir fare kapanı mahalle bakkallarında bulunur. )
  • Bir milyoncu diye tabir edilen dükkanlar.
  • Eczanelerde kapan , zehir ve yapışkanı satılmaktadır.

Hızlı bir şekilde fare kapanı satın almak için ilk olarak hırdavat malzemesi satan dükkanlara gidebilirsiniz. Listelemiş olduğum bazı modelleri nalburda bulmanız mümkün olmaya bilir.Yukarıdaki modellerin hepsini online satış yapan web sitelerinden temin edebilirsiniz.

Fare Kapanı Nasıl Kurulur ?

Fare Kapanı Nasıl Kurulur
Fare Kapanı Nasıl Kurulur

İşleme başlamadan önce fare kapanını koyacağınız yeri belirlenmeli ve bu alanda kurma işlemi yapılmalıdır. Gergin yaydan dolayı oluşacak kazaları önlemek için dikkatli olunmalı, mümkünse eldiven giyilmelidir.

  • Pedal üzerinde bulunan çıkıntıya yem koyulur.
  • Kapanı üzerinde yaya bağlı geniş tel geriye doğru katlanır ve uzun tel üstte bırakılır.
  • Uzun tel yem bağlanan pedal üzerindeki deliğe geçirilir.

Fare kapanı kurulumunu resim ve video yardımıyla öğrenmek için daha önce hazırlamış olduğum makaleyi inceleyebilirsiniz. (Bknz: Fare kapanı nasıl kurulur )

Fare Kapanı Yapımı

Fare Kapanı Yapımı
Fare Kapanı Yapımı

Çok az maliyetle ev ve dış mekanlarda kullanılmak üzre fare kapanını kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle kovadan yapılan fare kapanları hem basit hemde etkilidir.

Standart bir kapanda her fare için bir tuzak kurmanız gerekirken kovadan hazırlanan fare kaptanlarıyla onlarca fare yakalaya bilirsiniz.

Bu konuyu daha detaylı incelemek için hazırlamış olduğum diğer makaleye göz atın. (Bknz: Fare Kapanı Nasıl Yapılır )

Fare problemi ile karşı karşıyaysanız; fare nasıl yakalanır adlı makaleyi inceleyerek en etkili fare yakalama tekniklerini inceleyebilirsiniz.

İlgili diğer makaleleri incelemeyi unutmayın.

2 Yorum

  1. Mesut