Fare Işığa Gelir mi ? – Fare Işıktan Kaçar Mı ?

Bu makale, fare ışığa gelir mi ? ve fare ışıktan kaçar mı ? soruları başta olmak üzre durumlara göre farenin ışığa verdiği tepkiyi anlamak amaçlıyla hazırlanmıştır.

Farenin ışığa karşı vermiş olduğu tepki, duruma göre değişmektedir. Örnek verilmesi gerekirse, gece karanlığında gözlerine ışık tutulduğunda hakaretsiz olarak beklerken gündüz aynı ışığa hiç bir tepki göstermez.

Fare Işığa Gelir mi ?

Fare Işığa Gelir mi ?
Fare Işığa Gelir mi ?

Fareler, gündüzleri uyur ve dinlenir. Geceleri ise yiyecek aramak için yuvadan çıkarak arayışa girerler. Bu durumdan farelerin ışığı pek sevmediği hatta, aydınlık ortamda gezinmek istemediklerini anlayabiliriz.

Eğer gece karanlığında farelerin gözlerine yoğun bir ışık tutulursa, üstün görme yeteneklerinden dolayı aynı tavşanda ki gibi fareler de geçici körlük yaşarlar. Fare ışığa gelir mi sorusuna bu örnekle cevap vermek gerekirse, fare ışığa gelmez tam aksine yoğun ışık karşısında donarak kalır.

Denizde yapılan avcılıkta, ışık tutularak balıkların ışığın altında toplanması sağlanır. Fareler için böyle bir durum söz konusu değildir.

Fare Işıktan Kaçar Mı ?

Fare ışıktan kaçar mı sorusunu, iki durumda değerlendirebilir.

Karanlık bir ortam içinde bir anda ışığın açılması fareleri korkutur ve kaçırır. Bu hassas hakaretleri fark eden ışık sensörü ile yapılabilir. Bir çok kümes, ahırda ve gıda depolarında bu yöntem kullanılmaktadır. Fare ışıktan kaçar mı sorusuna bir anda açılan ışıklar kaçırır cevabı verilmesi doğurdur.

Aniden açılmayan zaten gündüz aydınlığını andıran ışıklar fareleri kaçırmaz ve korkutmaz. Buna örnek olarak odada yanan ve odayı aydınlatan ışıktan fare korkmaz ve kaçmaz.

Fare ışığa gelir mi ve fare ışıktan kaçar mı sorularına cevap olmasıyla hazırlanmış makalenin sonuna geldik. Değerli fikirlerinizi yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

Fare problemine kesim çözüm arıyorsanız ; fare nasıl yakalanır, adlı makaleyi inceleyin.

2 Yorum

  1. Bahar