Fare Hangi Kokudan Kaçar ?

Fare hangi kokudan kaçar ve farenin sevmediği kokular nelerdir, sorusuna cevaben geniş bir liste hazırladık.

Fare bulunduğu ortamda insanlara fazlasıyla rahatsızlık vermekte. Evinizde fare vardı ve siz onlardan kurtulmayı başardıysanız tekrar yaşam ortamını ziyaret etmemesi için farenin sevmediği kokular ile düzenli temizlik yaparak önleminizi alabilirsiniz. Hazırladığım listede tavsiye ettiğim kokuları önlem amaçlı kullanmakta fayda var.

Fare hangi kokudan kaçar, fareler hangi kokuya gelmez , fare neye gelmez kısa yoldan öğrenmek için aşağıda bulunan içerik başlıklarını kullanabilirsiniz.

Fare Hangi Kokudan Kaçar ?

Fare Hangi Kokudan Kaçar ?
Fare Hangi Kokudan Kaçar ?

Farenin sevmediği kokuları fareyi bulunduğunuz ortamdan uzak tutmanıza fayda sağlasa da evinizin içinde bulunan mevcut fareleri tamamen kovmak için yeterli olmayacaklardır.

Bu ürünleri saklamak için paketlenen kıyafetlerin içine, çatı veya tavan arasında saklamak için hazırladığınız ürünlerin içine koyarsanız farelerin verecekleri zarardan bir nebze kurtulmanızı sağlar.

Sedir Ağacı Yağı Kokusu

Sedir ağacı yağı insan sağlığına bir çok faydası bulunan tamamen doğal bir üründür. Böcek ve fare kovucu özelliği de bulunmaktadır. Farenin varlığından şüphe ediyor ve rahat bir uykuya dalamıyorsanız sedir ağacı yağını seyrelterek vücudunuza sürün. Yatak ve çarşafları bu yağ ile yıkayarak farenin uyurken sizi rahatsız etmesini engelleye bilirsiniz.

Farenin eve girdiği yerleri tespit ettiyseniz pamuğu bu yağı sürerek delikleri tıkayabilirsiniz. Evin içinde farenin gezinmesi istemiyorsanız bir kova suyun içine yağı ekleyerek tüm evi silin. Sedir ağacı yağı kokusu evi tamamen terk etmelerine neden olmasa da fareleri rahatsız edecektir.

Nane Ve Nane Yağı Kokusu

Fare hangi kokudan kaçar sorusuna en etkili cevap nane yağı kokusudur. Nane, farenin sevmediği kokular arasında yer alıyor. Ev etrafında, balkonda ve pencere kenarlarında nane yetiştirerek fındık faresi kaçırmanız mümkün.Eğer yetiştiricilik yapacak durumda değilseniz nane yağı kullanabilirsiniz.

Nane yağı esans olarak çok güçlüdür. İnsan sağlığına hiç bir zararı olmayan tamamen doğal bir ürün olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saklamak için paketlenen poşetlerin içine ; Nane yağı emdirilmiş pamuklar ekleyerek farenin paketin içine girmesini engelleye bilirsiniz.

Farenin yerini tespit ettiyseniz ve çıkartmakta güçlük çekiyorsanız nane yağını pamuğa sürerek bulunduğu bölgeye bırakın rahatsız olarak oradan çıkmaya çalışacaktır.

Defne Yaprağı Kokusu

Defne yaprağı farenin sevmediği kokular arasında yer alıyor. Kiler ve gıda dolaplarının içine dolap kapaklarına bütün olarak defne yapraklarından koyarak farenin saklanan gıdalar ile temas etmesini engelleye bilirsiniz. Pencere ve kapı önlerine defne yapraklarını toz haline getirerek dökebilirsiniz.

Saklamak için hazırlanan paketlerin içine defne yaprağını bütün olarak koyabilirsiniz. Defne yaprağı, fareler hangi kokuya gelmez sorusuna verilebilecek en doğal yöntemler arasında yer almaktadır.

Naftalin Kokusu

Fare neye gelmez : Naftalin kokusu fare kovucu olarak kullanılan en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Zirai ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Özellikle tuvaletten eve giren fareler için kullanımı tavsiye edilir.Bunun için naftalini tuvaletin içine doğrudan atın ve şifon çekmeyin. Es borusunda biriken suda kalan naftalin kokusu yayılarak kanalizasyon içinden gelecek olan fareleri evinizden uzak tutmaya yetecektir

Naftalin kullanmak maalesef insan sağlığına çok zararlıdır o yüzden bu yöntemin kullanımı tavsiye edilmiyor. Özellikle saklanmak için paketlenen kıyafetlere çokça konan naftalinin solunması çok zararlı.(1)

Naftalin kullanmaya karar verirseniz  insanlar ve evcil hayvanlar için zehirli olduğunu unutmayın.

Soğan Ve Sarımsak

Fare neye gelmez : Soğan ve sarımsak farenin sevmediği kokular arasında yer alıyor. Fare istilasına uğrayan kümeslerden çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem yaşam alanlarında kullanılması kokusundan dolayı rahatsız edici olabilir.

Soğan ve sarımsağı ince şekilde doğrayın. Doğranan sarımsak ve soğanları tencerenin içine koyun ve üzerine 1 litre su ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynayan suyu süzerek dipte kalan tortulardan ayırın.

Hazırlanan suyu sprey şişelerine dökülerek kümesin duvar ve yerlerine nemlendirecek şekilde sıkın. Eğer spreyleme yapacak şişe yoksa sünger yardımıyla veya direkt olarak farenin geçiş güzergahlarına dökerek uygulanabilir.

Mazot

Mazot kokusu fareleri kaçıran kokular arasında yer almaktadır. Evde tuvalet deliğinden dökülerek kanalizasyondan evin içine lağım faresi girmesini engellemek için kullanılmaktadır.

Depo ve kümes gibi alanlarda spreyleme yaparak uygulanabilir. Mazot sadece fare için değil aynı zamanda böcek, bit ve pireden kurtulmak içinde kullanılmaktadır. Yanlışlıkla içilmesi veya çok solunmasından kaynaklı zehirlenmeler göz önünde bulundurularak kullanılırken dikkatli olunması tavsiye edilir.

Fareler hangi kokuya gelmez ? eğer bu konuyu tecrübe ettiysen ve listede bulunmayan bir önerin varsa yorum yazarak tüm okurlar ile paylaşabilirsin.

Doğal Avcılar

Farelerin görme duyularının zayıf olmasının aksine koku alma duyuları çok gelişmiştir. Farelerin doğal yaşamda avcısı olan kedi ve köpek kokusu fareleri korkutmaya yeter. Fare hangi kokudan kaçar sorusuna verilebilecek en etkili cevap olmasına rağmen sadece farelerden kurtulmak için kedi veya köpek beslemenizi tavsiye etmiyoruz.

Fare istilasına kökten çözüm bulmak istiyorsanız fare nasıl yakalanır adlı makaleyi kesinlikle, okumanızda fayda var.

Fare hangi kokudan kaçar adlı yazının sonuna geldik. Daha fazla bilgi için ilgili makaleleri incelemeyi unutmayın.

Kaynak: (2)

2 Yorum

  1. Miraç