Fare Evden Nasıl Uzaklaşır ?

Fare evden nasıl uzaklaşır ve evden fare nasıl uzaklaştırılır sorularına bu makale sayesinde kesin cevaplar bulabilirsiniz.

Fareler resimlerde çok masum ve sevimli gözükse de bu kemirgenler ile aynı ortamda yaşamak uyumak insanlar için çok zor bir durumdur. Özellikle fareden bulaşan hastalıklar ve fareler tarafından insanlara yapılan saldırılarda göz önünde bulundurulduğunda fareleri yaşam alanlarından uzak tutmak için faaliyete geçmek en mantıklısıdır.

Fare evden nasıl uzaklaşır sorusuna cevaben hazırlanan evden fare nasıl uzaklaştırılır makalesini dikkatlice okuyarak uzun vadede fare probleminden kurtulabilirsiniz.

Fare Evden Nasıl Uzaklaşır ?

Fare Evden Nasıl Uzaklaşır ?
Fare Evden Nasıl Uzaklaşır ?

Fare evden nasıl uzaklaşır sorusuna cevap bulmak için öncelikle farenin yaşam alanını neden mesken tuttuğunu incelemeniz ve gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Bu düzenlemeler uzun vadede fare probleminden kurtulmanıza büyük fayda sağlayacaktır.

Doğal Fare Kovucuları Kullanın

Farelerin evinizden kendiliğinizden uzaklaşmasını beklemek yerine doğanın bize armağan ettiği doğal fare kovuculardan faydalanabilirsiniz. Farelerin görme yeteneği zayıf olsa da, çok gelişmiş bir koku alma duyusuna sahiplerdir. Nane, defne yaprağı ve naftalin olmak üzre birçok bitkinin kokusundan nefret ederler. Detaylı bilgi için ; Fare hangi kokudan kaçar adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Fare Avcılarından Yardım Alın

Doğada fareyi avlayan evcil hayvanları besleyerek fare evden nasıl uzaklaşır sorusuna kesin cevap bulabilirsiniz. Fare avcısı olarak bilinen kedileri besleyebilir veya köpek yetiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Fareler yaşama iç güdüsü ile kendilerinden büyük olan tüm hayvanlardan ürkerler ve onlardan uzaklaşmayı tercih ederler.

Farenin Eve Nereden Girdiğini Tespit Edin

Fare kuyruğunun geçtiği delikten geçebilir bilgisi kısmen doğru olmasa da fareler çok küçük deliklerden eve giriş yapabilirler. Çatıda bulunan delikler başta olmak üzre ,evin iç ve dış duvarlarında bulunan tüm delikleri kapatarak farenin öncelikle evin içine girmesini engelleyin. Baca deliklerinden fareler evin içine rahatlıkla girebilir. Detaylı bilgi için ; Eve fare girmemesi için ne yapmalıyım adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Su Ve Yiyecek Kaynaklarını Kısıtlayın

Büyük fare türlerinin her gün küçük fare türlerinin ise 3 günde en az bir defa su içmek zorunda olduklarını biliyoruz. Evden fare nasıl uzaklaştırılır sorusunun ilk cevabı evde farelerin su içmelerini engelleyecek önlemler alınmalıdır diyebiliriz. Tuvaletten, mutfaktan fareler su içebilir. Çatıdan sızan sular tavan arasında birikmiş olabilir. Evin içinde aldığınız önlemleri evin dışında da almayı unutmayın. Fareler evinize sürekli olarak girip çıkabilecekleri bir delik buluyorlarsa su ihtiyaçlarını dışarıda giderebilirler.

Bir fare günde ortalama 20 defa yemek yeme ihtiyacı duyar. Eğer ev sınırları içinde fareleri aç bırakacak düzenlemeler getirirseniz fareler evden uzaklaşmayı tercih edeceklerdir.

Çöpleri Düzenleyin

Evin içinde veya dışarıda biriktirilen çöpleri plastik veya demir çöp kutularının içinde ağzı kapalı olarak saklayın. Açıkta kalan çöpler fareleri için cezbedicidir ve farelerin gruplar halinde çöpün etrafında birikmesine sebep olur. Çöpe attığınız yiyecekler fareler için çok kıymetli besinler anlamına gelmektedir. Eğer evinizden fareleri uzak tutmak istiyorsanız çöpleri düzenlemeyi unutmayın.

Eski Kıyafet Yığınlarından Kurtulun

Kıyafet yığınları fareler için güvenli bir yuva anlamına gelebilir. Saklamak için bir bavul içinde saklanan kıyafetleri çıkartarak plastik kaplar içine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede bir köşede bekleyen kıyafet yığınlarının içine farelerin yuva yapmasını engelleyebilirsiniz.

Gazate ve Karton Yığınlarından Kurtulun

Gazete ve karton yığınlar evin içinde veya evin çevresinde bulunduğu sürece fareler bu yığınların içine rahatlıkla yerleşebilirler. Fareleri evin etrafından uzak tutmak için, bu tarz yığıntılardan kurtulun.

Evcil Hayvan Mamalarını Düzenleyin

Evcil hayvanlar için hazırlanan yemeklerin gün boyu evin içinde açık şekilde beklemesi veya evinizin etrafında sokak hayvanlarını beslemek için bırakılan mamalar farelerin bu bölgelere toplanmasına olanak sağlayacaktır. Tavuk kümeslerinde açıkta bırakılan yemekler fareleri için cezbedicidir. Eğer evinizin bahçesinde tavuk besliyorsanız geceleri kesinlikle açıkta yem bırakmayın. Fare evden nasıl uzaklaşır sorusunun diğer etkili cevabı açıkta yem ve yemek bırakmamaktır diyebiliriz.

Bahçenizi Temiz Tutun

Bahçenizi temiz tutarak evden fareleri uzak tutmanız mümkün. Bahçede bulunan kuru ot yığınları ve çöpler fareler için güvenli bir yuva olabilir. Öncelikle bahçeyi temizleyerek çimleri biçmeyi unutmayın. Fareler çok iyi tırmanırlar bunu göz önünde bulundurarak eve girmesine yardımcı olacak eve yakın olan ağaç dalları evin dışından sarkan boruları kontrol edin.

Fareleri Yakalayın

Fareler evinizi istila ettiyse, onları uzaklaştırmaya çalışmadan önce hepsini yakalamanız gerekir. Fareleri kıskıvrak yakalamanıza yardımcı olacak 10 farklı yöntemi derlediğim fare nasıl yakalanır adlı makaleyi inceleyerek fare problemine kökten çözüm sağlayabilirsiniz.

Fare evden nasıl uzaklaşır ve evden fare nasıl uzaklaştırılır sorularına cevaben 15 farklı adım paylaştım. Fare probleminden kalıcı olarak kurtulmak için ilgili diğer başlıkları inceleyin.

Kaynak : (1)

2 Yorum

  1. Yıldız