Evde Fare Var Nasıl Kurtulabilirim ?

Evde fare var ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizlere bu dertten kurtulmanıza yardımcı olacak 5 adımı uygulayın.

Fareler Çok hızlı ürerler ve zaman içinde müdahale edilmezse tüm evi istila ederler. Lağım faresi çatı faresi ve fındık (ev) faresi insanlara ait yaşam alanlarında rahatlıkla yaşarlar. Farelerin insanlardan sonra dünyada yaşayan en kalabalık nüfusa sahip olduklarının da altını çizmekte fayda var.

Bu durum sizi korkutmasın çünkü “evde fare var” diyen ne ilk kişi nede son kişi siz olacaksınız gerekli önlemleri alarak farelerden kurtulmak mümkün.

evde fare var ne yapmalıyım ve evde fare var nasıl kurtulabilirim gibi akla gelen tüm sorulara cevap olacak 5 adımı sizler için listeledik.

Farenin Yerini Tespit Edin

Evde Fare Var Nasıl Kurtulabilirim ?
Evde Fare Var Nasıl Kurtulabilirim ?

Evde fare varsa uygulanması gereken ilk adım yerini tespit etmek. İşi fazla uzatmadan en kısa vadeden fareden kurtulmak evinizde aranan huzurlu ortama kavuşmanızı sağlayacak.

Bu işleme başlamadan önce elektrik süpürgesi veya fareyi yakalamanıza yardımcı olacak el süpürgesi benzeri bir aparatı yanınızda bulundurmanız gerekiyor mümkünse iki kişi olmakta fayda var.

Odaları tek tek kontrol etmek gerekiyor bunun fare ile karşılaştığınız ilk odadan başlayın. Kapıyı kapatın ve kapının altından kaçmaması için kapı altı boşluğuna bir şeyler tıkayın.

Oda içinde farenin saklanmış olacağı her yeri didik didik edin bir hareket gördüğünüzde süpürge makinesini çalıştırın ve yakalayın. Yakaladığınız fareyi plastik bir kutu veya poşete koyup evden uzak bir yere salın. Bu işlem size karışık geldiyse aşağıdaki paylaştığım videoyu izleye bilirsiniz.

Farenin Yerini Tespit Edin / Evde Fare Var

Fare Zehri Kullanın

Evde fare var ve yerini tespit edemediyseniz evin içinde belirli bölgelere fare zehri koyarak fareden kurulabilirsiniz. Bunun için farenin büyüklüğüne göre eğer büyük fare ise pasta fare zehri küçük ise buğday taneli fare zehri kullanabilirsiniz.

Fare zehrini koyarken evde yaşayan diğer evcil hayvanlara ve varsa çocuklara dikkat edin.

Kapı arkaları dolap ve koltuk altlarına fare zehrini sayarak yerleştirin. Her gün sabah kontrol edin. Fareler geceleri aktif olarak gezdikleri için geceleri koyulan zehri yerler ve 6 saat içinde ölürler.

Eksilen zehirler sonrası ölen fareyi evin içinde bulmak için araştırmalar yapın. Fareden bulaşan hastalıkları önlemek için ölü fareyi bir an önce evden uzaklaştırmayı unutmayın.

Fare Kapanı Kullanın

Evde fare var ve zehir kullanarak ölüsünü aramak istemiyorsanız fare kapanı kullanabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan demir fare kapanını kullanabilirsiniz.

Satın aldığınız fare kapanını kurmadan önce farenin sevdiği yiyeceklerden koyarak daha cezbedici hale getirebilirsiniz.( Bknz: Fare ne yer ) Fare kapanı nasıl kurulur bilmiyorsanız detaylı şekilde hazırlanmış makaleyi inceleyebilirsiniz. (Bknz: Fare Kapanı Nasıl Kurulur )

Fare kapanının evde yaşayan diğer hayvanlar ve varsa çocuklarınız için tehlikeli olduğunu unutmayın.

Geceleri aktif olarak evin içinde dolanan farelerin kapana yakalanma olasılıkları daha yüksek olduğu için her sabah kapanı kontrol edin. Bir eldiven yardımıyla kapanı tamamen atın ve etrafı dezenfekte etmeyi unutmayın.

Fare Yapışkanı Kullanın

Evde fare varsa kurtulmak için fare yapışkanı da kullanabilirsiniz. Fare kapanına göre daha insancıl yöntem olması ve evde yaşayan diğer canlılar göz önünde bulundurulduğunda daha güvenli olmasından dolayı bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Fare yapışkanı satın alınarak 50 x 50 santim karton üzerine veya plastik bir poşet üzerine cildinize temas etmeden sürün. Yapışkanın ortasına farenin sevdiği yiyeceklerden koyun ve farenin tahmini geçiş güzergahı üzerine bırakın.

Gün aşırı yapışkanı kontrol ederek yakalandığı zaman eldiven yardımıyla evden atın. Bu yönteme ait Daha fazla detay için inceleyin (Bknz: Fare Yapışkanı)

Evde fare var ne yapmalıyım ve evde fare var nasıl kurtulabilirim sorularına cevap bulduk. Peki fareden kurtulduktan sonra ne yapılmalı ?

Farenin Tekrar Eve Girmesini Engelleyin / Evde Fare Var

Evde Fare Var Nasıl Kurtulabilirim - Ne Yapmalıyım ?
Evde Fare Var Nasıl Kurtulabilirim – Ne Yapmalıyım ?

Evde fare var ve adımları uygulayarak kurtulduktan sonra tekrar eve girmesini engellemek bu sorundan kökten kurtulmanıza yardımcı olur. Yakalamanın ve öldürmenin kısa vadeli çözümler olduğunun altını çizmek istiyorum.

  • Büyük bir tehlike ile karşılaşmak istemiyorsanız Öncelikle tuvaleti kontrol etmek gerekiyor. Lağım fareleri tuvalet deliğinden eve girerek evde yaşayan insanlara saldırır bu tarz haberlere büyük bir ihtimal rastlamışsınızdır. Bu durumun önüne geçmek için daha önce hazırladığım makaleyi okumanızı tavsiye ederim. (Bknz: Klozete Fare Gelmemesi İçin Ne Yapmalı )
  • Eve nereden girdiğini tespit edin ve engelleyecek uygulamalar yapın. Çatı fareleri ve fındık faresi olarak bilinen ev fareleri eve bir çok yerden girebilir. Ağaçlara tırmanarak çatınıza oradan da bacadan evinize hatta evinizin giriş kapısından dahi eve giriş yapabilirler. Pencereden girme ihtimaline karşı sineklik kullanabilirsiniz. Eve yakın zamanda aldığınız bir ürün kolisi veya çuvalın içinde girmiş olabilir tüm ihtimalleri değerlendirerek önleminizi alın.
  • Gıda stoklarını ve mutfağı tekrar düzenleyin. Fare eve girdiğinde aç kalırsa orada fazla durmak istemeyecektir. Ama siz onlara sınırsız yeme içme fırsatı verirseniz orayı mesken tutmayı düşünebilirler. Gıdalarımızı yerden en az 30 santim yüksek mümkünse cam kaplarda ağızları sıkıca kapalı şekilde muhafaza edin.
  • Detaylı temizlik yapın. Temizlik yaparken nane yağını suya karıştırıp en son bütün evi silmekte fayda var. Nane yağı doğal bir ürün olması yanı sıra fareyi evinizden uzak tutmanıza yardımcı olacak kokular arasında en etkilisi. (Bknz: Farenin sevmediği kokular )

Evde fare var, evde fare var nasıl kurtulabilirim, evde fare var ne yapmalıyım sorularına net çözümler için aşağıda bulunan ilgili yazıları incelemeyi unutmayın.

2 Yorum

  1. Fehmi