Evde Fare Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Evde fare olduğu nasıl anlaşılır sorusu gündeminiz deyse endişelenmeyin, farenin izini sürerek bunun cevabını bulmak mümkün. Evde Zararlıların varlığı rahatsız edicidir, insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Bu durumu engellemek ve kemirgenlerden kurtulmak için fare eve nasıl girer, fare eve neden girer sorularına cevap bularak gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Evde Fare Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Evde Fare Olduğu Nasıl Anlaşılır
Evde Fare Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Evde fare olduğu nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulmak için farenin varlığını ele veren alışkanlıklarını izlemek gerekmektedir. Tavan arasından gelen tıkırtı sesleri ve tozlu alanlarda tespit edinilecek olan ayak izleri farenin varlığına işaret edebilir.

Fare Pisliği

Eğer evde farenin varlığından şüpheleniliyorsa ilk olarak fare pislikleri aranmalıdır. Fareler günde 50 – 75 parça pislik bırakırlar. Pislikler yoğun olarak yuvanın içinde görülür. Geceleri saklandıkları yerden çıkarak evi gezinen fareler duvar diplerini takip ederek girebildikleri tüm mobilyaların altında gizlenirler.

Fare dışkıları nerede aranmalıdır ; Evde fare olduğu nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulmak için öncelikle fare dışkılarının izini sürmek gerekir.

 • Evin içinde duvar dipleri izlenerek tüm mobilyaların altını kontrole edin.
 • Duvar araları , döşemelerin altında bulunan boşlukları kontrol edin.
 • Havalandırma ve baca deliklerini kontrol edin.
 • Atıl yer ve eşyaları kontrol edin. ( Tavan arası veya kullanılmayan bir mobilyanın içi )
 • Mutfak aletleri ve beyaz eşyaların alt kısımları, iç bölümlerini kontrol edin.

Fare evin içinde geziniyorsa yukarıdaki belirtilen alanlarda pisliğe rastlanır. Daha detaylı bilgi için fare pisliği nasıl olur inceleyin.

Fare İdrarı

Özellikle farenin yuva yaptığı alanlarda ağır fare idrarı kokusu duyulur. Fare idrarı bekletildikçe artan kendine has ağır bir kokusu bulunur. Farenin evde varlığını ifşa eden en önemli delillerden birisidir. Fare idrarının yoğunluğu aynı zamanda evde bulunan fare saysının tespitini yapma konusunda bizlere yardımcı olur.

Fare Kemirmesi

Fareler yuvalama yapmak için besin değeri olmayan bir çok şeyi kemirir. Günde ortalama 10 gram yem yemek zorunda olan fareler, besin ihtiyaçlarını karşılamak için evin içinde bulunan gıda stoklarına saldırması muhtemeldir.

Evde fare olduğu nasıl anlaşılır sorusuna verilecek olan diğer cevap farenin kemirmesi muhtemel olan yerleri kontrol edilmesidir.

 • Mutfakta bulunan gıda stoklarını kontrol edin. Fareler her şeyi yiyebilirler.Açıkta veya direkt olarak yere temas eden tüm gıdaları daha önce kemirmiş olabilirler.
 • Kıyafet yığınlarını kontrol edin. Fareler kıyafetleri kemirerek içlerine yuva yaparlar. Evin içinde bulunan kıyafet dolaplarını kontrol edin.
 • Gazete ve karton yığınları. Fareler gazete ve karton yığınları içinde yuva yaparlar evinizde bu tarz yığıntılar varsa kontrol edin mümkünse tamamen kaldırın.

Yağ Ve Ayak İzleri

Fareler vücutlarını duvara sürtündükleri için duvar ve süpürgeliler de yağ izleri oluşur. Aynı zamanda tozlu zeminlerde ayak izleri de tespit edilebilir. Duvar dipleri ve tozlu alanlar gözle kontrol edilerek farenin varlığı tespit edilebilir.

Tıkırtı ve Tırmanma Sesleri

Tavan arası, duvar boşlukları ve döşemelerin altında gezen fareler tırmanma, gezinme ve kemirme sesleri ile kendini belli eder. Özellikle geceleri rahatlıkla duyabileceğiniz bu sesler evde fare olduğu nasıl anlaşılır sorusuna cevap olabilir.

Fare Eve Neden Girer ?

Fare Eve Neden Girer
Fare Eve Neden Girer ?

Fare eve neden girer ; Bir çok kişi bunun temizlikle orantılı olduğunu düşünse de alakası yoktur diyebiliriz. Fareler 4 nedenle eve girmek isterler.

 • Zor hava koşullarından kendilerini korumak için korunaklı bir yaşam alanı.
 • Avcılardan korunmak için güvenli bir alan.
 • Üremek ve çoğalmak için yuva arayışı.
 • Düzenli olarak besin ve su ihtiyacını karşılamak için uygun bir alan.

Fareler doğadan ortalama yaşam süresi 12 aydır. Evde yaşayan fareler kaliteli besin kaynakları ve suya ulaşabilirse bu süre 4 yıla kadar çıkabilir. Fareler 6 haftada cinsel olduğunla ulaşır ve yılda 60 yavru doğurabilir. Fare eve neden girer birde bu açıdan bakılabilir.

Fare Eve Nasıl Girer ?

Fare Eve Nasıl Girer
Fare Eve Nasıl Girer

Fare eve nasıl girer : Bunun bilinen bir çok nedeni vardır. Çok korunaklı ve üst katlarda bulunan apartman dairelerinde bile fare gözükebilir. Bu tarz durumlarda fare eve nasıl girer sorusu daha karmaşık bir hal alır.

 • Apartman dairelerinde fareler çatı ve kalorifer dairelerinde yaşayarak çoğalabilirler. Yiyecek bulmak için gezintiye çıkan fareler fark ettirmeden dairelere girebilir.
 • Kuru erzak olarak alınan paketlenmiş veya çuval ürünlerinin içinde fare evinize girebilir. Köyden gelmiş bir çuval fındığın içinde gizlenmiş fare olma ihtimali yüksektir.
 • Eve yakın konumda büyüyen ağaçlar sayesinde fareler pencereden eve giriş yapabilir.
 • Çatıya tırmanan fareler baca ve havalandırma deliklerinden dairenin içine girebilir.
 • Dairenin içinden dışarıya açılmış olan delik ve çatlaklardan fareler eve girebilir.
 • Lağım fareleri kanalizasyondan ilerleyerek tuvalet deliğinden eve girebilirler.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Fare eve nasıl girer, sorusuna daha net cevap almak için hazırlanmış olan diğer makaleyi inceleyebilirsiniz. (Bknz: Eve Fare Girmemesi İçin Ne Yapmalıyım )

Lağım fareleri açlık çektiği dönemlerde tuvalet deliğinden eve girebilir. Bu ziyaretler çok tehlikeli olabilir ve en kısa sürede önlemin alınması gerekir. Daha fazla detay için lütfen diğer makaleyi okuyunuz. (Bknz: Lağım Faresi Klozetten Çıkar Mı )

Evde fare olduğu nasıl anlaşılır, fare eve neden girer ve fare eve nasıl girer sorularına net cevapları bulduğunuza göre fareden kurtulmanın vakti gelmedi mi ?

Evi İstila Eden Farelerden Kurtulun

Fareler Dünya üzerinde insanlardan sonra yaşayın en kalabalık canlı olarak bilinmektedir. Fareden insanlara bulaşan hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda bu kemirgen ile aynı ortamda yaşamak büyük zararlar doğurabilir.

Fare istilasını ev içinde yaşıyorsanız evdeki farelerden kurtulmanıza yardımcı olan fare nasıl yakalanır, adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

İlgili diğer makaleleri incelemeyi unutmayın.

Kaynak : (1)

2 Yorum

 1. Seher