En Eski Sokak Oyunları

Eski sokak oyunlar : Çocukluğunuz da, mahalle arkadaşlarıyla oynadığınız tüm oyunları bu makale de listelemeye çalıştık.

Sokak oyunlarından bazıları günümüzden 2000 yıl önce var olmuş, bazı sokak oyunlarının ise ne zaman, ne nerede oynanmaya başladığı bile bilinmiyor. Yine de bir çoğu geçmişten günümüze tüm samimiyeti koruyarak bizlere ulaşmış durumda. Lafı fazla uzatmadan, çocukluk kokan eski sokak oyunlarını inceleyelim.

Eski Sokak Oyunları

Eski Sokak Oyunları
Eski Sokak Oyunları

Eski sokak oyunları denilince aklımıza hiç olmasa 100 farklı oyun geliyor. Takibi bu listede bunların hepsine yer vermeye çalışacağız. Aynı zamanda sokak oyunlarının nasıl oynandığı, nasıl kuralları olduğu, oynamaya başlamak için hangi nesnelerin gerektiği konusuna da değineceğiz.

Saklambaç

Eski sokak oyunları listesinde ilk sırada, saklambaç oyunu var.

Saklambaç, günümüzden tam 2000 yıl önce yunan kaynaklarında resmedilmiş bir oyun. Tamda günümüzde oynadığımız gibi. Şuan hala daha tüm çocukların oynamaya devam ettiği eskimez bir oyun. Detaylı bilgiye: saklambaç nasıl oynanır, adlı makaleden ulaşabilirsiniz.

İstop

Eski sokak oyunları listesinde 2. sırada istop var.

İstop oyunu renkli ve renksiz olarak 2 ye ayrılır. Renkli istop, adından da anlaşıldığı gibi renkli bir oyundur. yüzde, yüz sokak oyunudur. Çok koşturmaca, adrenalinin yüksek olduğu bir oyun. Oyuna başlamadan önce bir top ve bolca oyun arkadaşı bulmanız gerekir.

Çocukluğunda renkli istop oynayan bir çok kişi ister istemez tüm renkleri ezberlemek zorunda kalmıştır. Oyunun detayları için, istop nasıl oynanır, adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Köşe Kapmaca

Eski sokak oyunları listesinde 3. sırada köşe kapmaca var.

Oyuna başlamadan önce en az 5 oyuncu bulmanız gerekir. Köşe kapmaca, sokakta oynanmasına rağmen dar alan oyunudur. Toprak üzerine bir çubuk ile veya tepişir ile asfalta bir kare çizilir. Karenin her bir ucunda bir oyuncu bekler ve ebede orta konumlanır. Oyun başladığında ebeye gözükmeden diğer oyuncular köşeleri kapmaya çalışır.

Oyunun detaylarını: köşe kapmaca nasıl oynanır, adlı makaleyi okuyarak inceleyebilirsiniz.

Körebe

Eski sokak oyunları listesinde 4. sırada körebe var.

Oyuna başlamadan önce bulabildiğiniz kadar oyuncu bulmanız gerekir. Az kişiyle körebe oynamak çok zevkli olmaz. Öncelikle kura ile bir ebe seçilir ve gözleri bağlanır. Önceden belirlenmiş bir alan içinde körebe oyuncuları yakalamaya çalışır. Yakaladı ve iş bitti diye düşünmeyin, oyunun kurallarına göre ebe yakaladığı kişinin adını da doğru tahmin etmek zorundadır.

Daha fazla detay için: körebe nasıl oynanır, adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Uzun Eşek

Eski sokak oyunları listesinde 5. sırada uzun eşek var.

Uzun eşek gençliğimizde bir çok kişinin gece rahat uyuyamamasına sebep olmuş çok açılı bir oyundur. Bu oyunda galip gelmek için mahallenin en kilolu çocuklarının bulunduğu takımda yer almak önemlidir.

En az 4 kişi ve bir yastık ile oynanır. Ülkemizde yastık yerine bir kişi kullanılır. Oyunun detaylı açıklaması ve kuralları: uzun eşek nasıl oynanır, adlı makalede bulunmaktadır.

Eski sokak oyunları listesi, güncellenmek üzre şu anlık son bulmuştur.

2 Yorum

  1. Meryem