Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Domates tohumu ne zaman ekilir ; Ülkemizde domates tohumunun dikim zamanı bölgelere göre değişmektedir. Önemli olan domates tohumunun yetişeceği sıcaklıkta mevsim gereksinimlerinin yeterli olmasıdır.

Bir Örnek ile açıklamak gerekirse; Akdeniz iklimini yaşayan Adana ilinde şubat ayında domates tohumu korunaksız şekilde ekilir. Aynı dönem de İstanbul’da korunaksız şekilde domates tohumu ekim ayı Mayıs Ayıdır.

Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir ?
Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Geleneksel olarak ülkemizde domates tohumu kış ayının son donundan sonra yaklaşık, mayıs 15 ile nisan 15 günleri arasında ekimi yapılır. Bu zaman bölgesel şartlara göre değişiklik gösterebilir. Örtü altında tohum ekimi yapılacaksa Marmara bölgesi için uygun süre mart 15 ile 1 nisan tarihleri arasıdır.

Domates sıcak iklim sebzesidir. 13 derece altındaki sıcaklıklarda gelişimi durur ve -2 derecelik sıcaklıklarda domates kökü donarak ölür. 17 ile 20 derece arası sıcaklık domates için en verimli olan aralıktır. Eğer yaz döneminde kendi domatesinizi tohum ekerek yetiştirmek istiyorsanız bölgenize göre mevsimsel sıcaklıları kontrol edebilirsiniz.

Ülkemizde Bölgelere Göre Domates Tohumu Ne Zaman Dikilir ?

  • Akdeniz İlklim: Ülkemizde Akdeniz iklimi etkili olan bölgeler de domates tohumu ekimi şubat ayında örtü altında olacak şekil de yapılabilir.
  • Karadeniz İlklim: Ülkemizde Karadeniz İklimi etkili olan bölgeler de, domates tohumu ekimi Mart 15 – Nisan 15 tarihleri arasın da örtü altında yapılabilir.
  • Karasal İlklim: Ülkemizde karasal iklim etkili olan bölgeler de domates tohumu ekimi Nisan 15 – Mayıs 15 tarihleri arasında örtü altında yapılabilir. Domates fide haline geldikten sonra bahçeye ekilmeden önce sıcaklığın 13 derece altına düşmemesine dikkat edilmelidir.

2 Yorum

  1. Zühre