Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir ?

Domates tohumu nasıl elde edilir : Domates tohumu nasıl alınır sorusuna cevap olabilecek birden çok yöntem bulunmaktadır. Nesilden nesile aktarılan tohumların verimliliğini koruması için en uygun yöntem ile tohumları her sene yenilemek gerekmektedir.

Eğer bir hobi bahçesine sahipseniz veya şuan elinizde bulunan bir domatesin tohumlarını alarak aynılarını yetiştirmek istiyorsanız geleneksel yöntemler ile domates tohumunu çıkartarak ekim için hazır hale getirebilirsiniz.

Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir ?

Domates tohumunu çıkartma işlemine başlamadan önce tohum için seçilmesi gereken domatesin bir kaç basit özelliğinden sizlere bahsedeceğim.

Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir ?
Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir ?
 • Ekilen domates bitkisinden çıkan ilk sebzeler tohum için ayrılmalıdır.
 • Fiziksel olarak en kusursuz domates tamamen kızarıp hafif yumuşayana kadar dalında koparılmadan tohumluk olarak bekletilir.
 • Tohumluk için seçilecek domatesin ana gövdeye yakın olmasına dikkat edilmelidir.

Herhangi bir domatesten tohum alınabileceği gibi, yukarıda belirtilen üç özelliğe uyulursa verim daha yüksek olacaktır.

Domates Tohumu Nasıl Alınır ?

 • Tohum için seçilen domates kesilerek içindeki tohumlar ince kumaş elek içine boşaltılır.
 • Elekte bulunan tohumlar, domates tortusundan arınana kadar bol su ile yıkanır.
 • Yıkanan tohumlar ince bir tülbent üzerine serilir.
 • Tülbent ile beraber direkt güneş görmeyen gölge bir alanda ortalama 3 gün kurutulur.
 • Kuruma işlemi sırasında ilk 24 saat ortalama 3 defa, kalan diğer 2 günde günde 1 defa olmak şartıyla domates tohumları ters düz edilir.
 • Kurutulan tohumlar 3 gün sonunda hava almayacak şekilde bereketlenerek tohumun cinsi ve kurtulma tarihi ile birlikte bir sonraki ekim zammına kadar saklanır.

Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir ? Yöntem 2 – Mayalama Yapmak 

Domatesin tohumunu alırken kullanılan bir diğer yöntem ise mayalama yöntemdir. Bu yöntemdeki amaç verimi arttırmak ve ever varsa boş tohumlardan kurtulmaktır. Bence gerek olmayan ama geleneksel yöntemler içinde bulunan bir tekniktir. Gelin şimdi beraber Domates tohumu nasıl alınır beraber inceleyelim.

Gerekli Malzemeler :

 1. Tohumluk domates.
 2. Bıçak ve kaşık.
 3. Boş kavanoz.
 4. Streç.
 1. Tohumluk domatesler ortadan kesilir.
 2. Boş bir kavanoz içine suları ile beraber dökülür ve streç ile üstü kapanır. Hava alması için bir kaç ufak delik alınır.
 3. Direkt güneş görmeyen bir yerde sıcakta 5 gün boyunca bekletilir. Beklemeden sonra kavanozun üst kısmında küf oluşur ve boş tohumlar üstte birikir.
 4. Küf ve boş tohumlar kavanozdan kaşık yardımıyla alınır ve salam tohumlar bol su ile yıkandıktan sonra tohumlar süzülür.
 5. Süzülen tohumlar bir kumaş üzerine dizilerek gölde alanda kurutulur.
 6. Kurutma işlemi direkt güneş görmeyen sıcak bir alanda 3 gün boyunca yapılır. 3 gün boyunca tohumlar çevrilerek çürümesi önlenir.

2 Yorum

 1. Sude