Domates Tohumu Nasıl Ekilir ?

Domates tohumu nasıl ekilir : Hobi bahçesinde veya saksıda domates yetiştiriciliği yapman isteyenlere özel bir rehber hazırladım. Bu rehber sayesinde domates tohumu nasıl dikilir detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Domates tohumu çimlendirmek için birden fazla metodu olmasına rağmen ben sizlere halk arasında en çok kullanılan geleneksel bir yöntemi anlatmaya karar verdim. Şimdi birlikte domates tohumu nasıl ekilir detaylı şekilde inceleyelim.

Domates Tohumu Nasıl Ekilir ?

Domates Tohumu Nasıl Ekilir ?
Domates Tohumu Nasıl Ekilir ?

Domates tohumu nasıl ekilir sorusuna cevap vermeden önce, domatesin sıcak ve ılık iklim bitkisi olduğunu yetiştirmek için en uygun sıcaklığın 16 ile 22 derece arasında olduğunu ve 13 derece altında seyir eden sıcaklık da gelişimini tamamen durdurduğunu hatırlatmak isterim.

1-Toprak Hazırlığı

Domates tohumu çilendirmede yapılan en büyük hata toprak seçimidir. Çoğu kişi bahçelerinden bulunan toprağa fide yetiştirmek üzre tohum eker ve su tutmayan sıkı toprak türleri küçük tohumları sıkarak fide olmalarını engeller.

Eğer bahçenizin toprağı su tutan tınlı toprak ise, taşlarını ayıkladıktan sonra yanmış gübre ile karıştırarak kullana bilirsiniz. Eğer işinizi garantiye almak isterseniz çimlendirme torfu toprağı satın almanız en garanti yöntemdir.

Hazırlanan toprak geniş bir tepsi üzerine yaklaşık 5 santim kalınlığında yayılır ve tohumları ekme işlemine hazır hale gelmiş olur.

2-Domates Tohumu Ekim İşlemi

Hemen sağda bulunan resim örnek alınarak hazırlanmış olan toprak üzerine domates tohumları serpiştirilir. Serpiştirme sırasında tohumların üst üstte gelmesi veya çok yakın olmaları fide haline geldiğinde birbirlerinden ayırırken köklerine zarar verebilir.Ortalama 1 santim mesafede ayrı ayrı eklemeye dikkat edilmelidir.

Tohum serpiştirme işlemi bittikten sonra tohumların üzerine 2 santim toprak dökülerek hafife bastırılır ve sulama işlemi yapılır. Sulama işlemi spreyleme şeklinde toprak sürekli nemli kalacak şekilde günde bir defa tekrarlanır.

3-Domates Tohumu Çimlendirme

Domates tohumu ekildikten sonra 18 – 20 derece sıcaklıkta muhafaza edilmesi tavsiye edilir. Direkt güneş görmeyen havadar bir ortamda muhafaza edilmelidir.Ortalama 7 – 14 gün içinde tohumların büyümeye ve fidan haline geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Eğer üzerine kapalı küçük bir serada domates tohumu ekimi yapıldıysa gün aşırı havalandırarak toprağın küflenmesi önlenmelidir.

2 Yorum

  1. İlyas