Domates Sulama Sıklığı Ve Tekniği

Domates sulama sıklığı ; Sebzelere çok veya az su vermek istenmeyen problemler doğurmaktadır. Domates nasıl sulanır ve domates fidesi ekildikten sonra ne kadar sürede bir sulama yapılmalıdır gibi sorulara en net cevabı bu makalede bulabilirsiniz.

Domatesi sulama sıklığı kadar, sulama yöntemininde domates yetiştiriciliği açısından büyük önemi vardır.

Domates Sulama Sıklığı Ve Tekniği

Domates Sulama Sıklığı Ve Tekniği
Domates Sulama Sıklığı Ve Tekniği

Domatesin sulama sıklığını iyi ayarlanmalıdır. Eğer domatese çok su verilirse, sebze üzerinde ki çiçekler dökülerek domates verimi düşer. Domatese az su verilirse, domates bitkisi en iyi ihtimalle gelişmeyen minik ve acı mahsuller vermeye başlar. Eğer domates sulama sıklığını bilmeden gelişi güzel bir sulama programı uygularsanız işi biraz şansa bırakmışsınız demektir.

Domatese susuzluk döneminden sonra bir anda su verilmesi kök gelişimi açısından faydalıdır. Ama sürekli olarak uzun aralıklar ile bu uygulandığında kök gelişimi artacağından gerekli verim alınamaz.

Domates sulama sıklığı, geleneksel olarak ortalama 3 günde bir yapılır. Bu sıklık yaşadığınız şehrin iklim şartlarına göre değişmektedir. Peki bu neye göre hesaplanır ?

Domates Sulama Sıklığı Nasıl Hesaplanır ?

Domates fidesinin sulanıp sulanmaması konusunda endişeniz var ise, belirlediğiniz bir fidenin dibindeki kuru toprak tabakasını sıyırdıktan sonra yarım avuç toprak alarak avucunuzda top hale getirmeye çalışın. Eğer toprak bir bütün halinde durabiliyorsa suya ihtiyaç yok demektir. Tam tersi toprak dağılıyorsa suya ihtiyaç var diyebiliriz.

Güneş toprağın üst tabakasını 1 günde kuru hale getirebilir. Eğer domates kökünde sus varsa sulama gerektirmez.

Domates Nasıl Sulanır ?

Domates nasıl sulanır sorusuna, sulama teknikleri ile alakalı bir cevap vermeyi düşünmüyorum. Eğer toprak üzerinde su kanalı açmayı veya damla sulama sistemi kurmayı düşünüyorsanız diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

Domates nasıl sulanır sorusuna, sulama yaparken domates bitkisine zarar vermeden en verimli şekilde nasıl sulamamız gerektiği hususunda 3 konuya değineceğim.

  • Sulama yaparken yapılan en büyük hata domates bitkisinin yapraklarını ve bedenini ıslatmadır. Bedene, yapraklara ve çiçeklere sus tutmak domatese zarar vermektedir.
  • Yapılan ikinci büyük hata ise şebeke suyunu direkt olarak bekletmeden kullanmaktır. Şebeke suyunun içinde bulunan klor sebzeler için zararlıdır. Şebeke Suyu en az 6 saat bekletildikten sonra kullanılması tavsiye edilir.
  • Yapılan üçünü hata ise güneş bitkilerin tepesindeyken yapılan sulamadır. Sebzeler sabah saatleri veya akşam gölgesi düştüğünde sulanır.
  • Domates nasıl sulanır sorusuna kısı cevap; 6 saat bekletip klordan arındırılmış şebeke suyunu, sabah saatlerinde veya akşam ( saat 6 gibi gölge düştüğünde ) , sebzenin sadece dibine gelecek şekilde toprak doyana kadar sulanması yeterlidir.

2 Yorum

  1. Mesut Yazıcı