Domates Nasıl Ekilir ?

Domates nasıl ekilir : Domates her mevsimde sofralardan eksik olmayan en kıymetli yaz sebzeleri arasında yer almaktadır. Bu makalede 6 adımda ” hobi bahçesine ve saksıya domates fidesi nasıl dikilir” öğrenebilirsiniz.

Domates ekimi için anlatılan tüm uygulamalar, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen 10 çeşit için geçerlidir.

Domates Nasıl Ekilir ?

Domates Nasıl Ekilir ?
Domates Nasıl Ekilir ?

Domates ekimi için su tutma özelliği yüksek olan, besin maddelerince zengin hafif tınlı toprak gerekmektedir. Bu toprak özelliği istenen en iyi verimi almanıza yardımcı olur. Elinizde bulunan toprak içine yanmış inek gübresi karıştırılarak domates dikimi gerçekleştirilebilir.

Eğer tüm toprağı kaplayacak gübreye sahip değilseniz, domates fidesi ekimi için açılan kuyulara, toprak gübre karışımı ile doldurmanız yeterlidir.

  • Domates fidesi , yılın son don olayından 3 hafta sonra toprağa ekilmelidir. -2 derecede kökü ölen domatesin, ortalama 15 – 20 derece sıcaklığa sahip bir mevsimde Mayıs ayının ilk veya ikinci haftası ekilmesi uygun görülür.
  • Domates fidesinin ekim aralığı ortalama 80 santim olmalıdır.
  • Domates fidesi ekimi için fide büyüklüğüne göre kuyular hazırlanır. Kuyu içine domates fidesi ortalama 10 santim derinlikte ekilir. Toprak üstten hafifçe ezilerek fidenin ayak da durması sağlanır.
  • Can suyu verilir, Dikilen fidenin yaprak ve gövdesine gelmeyecek şekilde bolca sulanır.

Saksıya Domates Fidesi Nasıl Ekilir ?

Sırık domates fidesi ortalama 30-40 santim derinliğe kök salar. Eğer sırık domates fidesi saksıya ekilecekse olabildiğince derin bir saksı içine ekilmesi gerekmektedir.

Balkonda saksı içinde domates yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız en uygun olan, çeri olarak bilinen domates çeşididir. Küçük boyu, tatlı ve aromalı bir lezzeti olan Çeri domates ortalama 30 – 40 santim boyunda olur ve saksıda yetiştirilmek için uygundur.

  • Standart bir çiçek saksısı içine üstten 5 santim boşluk kalacak şekilde toprak doldurulur.
  • Aralarında 30 santim mesafe olacak şekilde kuyular açılır.
  • Kuyuların içine çeri domates fidesi dikilerek toprak ile kapatılır. Toprak üstten hafifçe ezilerek fidenin ayakta durabilecek dolguya sahip olması sağlanır.
  • Bolca sulanır.
  • Domates yetiştiriliği için en uygun sıcaklı 16 – 19 derece olarak bilinir.

2 Yorum

  1. Suzan